Vědecký výzkum telepatie I

rubrika: Populárně naučný koutek


První vědecký výzkum telepatie a jiných paranormálních jevů prováděla Společnost pro psychický výzkum, založená roku 1882 v Londýně.

 

Lucifer


readingenemysmind.jpgSpolečnost existuje dodnes a podařilo se jí za tu dobu odhalit tvrzení mnoha podvodníků. Často však byla rozštěpena na spiritualisty, kteří pevně věřili v paranormálno, a vědce, kteří žádali seriózní vědecký výzkum. Jeden z badatelů spojených s touto společností, Dr. Joseph Banks Rhine, začal roku 1927 s prvním systematickým studiem parapsychologických jevů ve Spojených státech a založil při Dukeově univerzitě v Severní Karolíně Rhineovo výzkumné středisko.

Právě Rhine v jedné ze svých prvních knih používal termín "mimosmyslové vnímání" (ESP - "extrasensory perception"). Dr. Karel Zener, jeden z Rhineových spolupracovníků, vyvinul pro zkoumání telepatických schopností systém karet s pěti symboly, nyní známý jako "Zenerovy karty". Naprostá většina výsledků neprokázala vůbec žádný náznak telepatických schopností. Nepatrná menšina pokusů se však zdála vykazovat malé, avšak pozoruhodné korelace dat, které se nedaly vysvětlit pouhou náhodou. Problémem je, že se jiným výzkumníkům často nepodařilo tyto experimenty zopakovat.

Rhine se snažil budovat pověst exaktního vědce, ta se však poněkud pošramotila, když narazil na koně jménem Lady Wonder. Tento kůň byl schopen omračujících telepatických výkonů. Dokázal například převracet kopytem dětské kostky s písmeny a tak hláskovat slova, na která mysleli lidé v publiku. Lady Wonder podrobně prozkoumal v roce 1927 a došel k závěru, že "...zbývá tedy pouze telepatické vysvětlení, přenos mentálního vlivu neznámým procesem". Milbourne Christopher později odhalil skutečný zdroj telepatických schopností Lady Wonder: nepatrné pohyby biče v ruce majitele koně. Právě ty byly pro Lady Wonder podnětem, aby přestala hrabat kopytem. Rhine však nadále věřil, že kůň má skutečně telepatické schopnosti, jen je však z nějakého důvodu ztratil, což přinutilo jeho majitele uchýlit se k podvodu.

Rhineova pověst však utrpěla smrtelnou ránu v okamžiku, když se již chystal na odpočinek. Hledal následovníka s nedotčenou reputací, který by pokračoval v jeho práci v ústavu. Jedním ze slibných kandidátů se ukázal být Dr. Walter Levy, jehož Rhine přijal roku 1973. Dr. Levy byl vycházející hvězdou oboru a publikoval senzační výsledky výzkumů, které naznačovaly, že myši jsou schopny telepaticky měnit generátor náhodných čísel v počítači. Nedůvěřiví pracovníci laboratoře však zjistili, že se Dr. Levy v noci tajně plíží do laboratoře a mění výsledky testů. Přistihli ho při činu v okamžiku, kdy falšoval data. Další testy ukázaly, že myši nemají naprosto žádné telepatické schopnosti, a Dr. Levy byl nucen s hanbou odejít z ústavu.

Zájem o paranormálno prudce stoupl na vrcholu studené války, která byla podnětem pro řadu tajných pokusů týkajících se telepatie, kontroly mysli a jasnozřivosti, tj. schopnosti "vidět" vzdálené věci skrze čtení myšlenek. Krycí označení pro celou skupinu tajných studií (jako Sun Streak, Grill Flame či Center Lane) placených CIA bylo Star Gate. Úsilí bylo zahájeno kolem roku 1970, kdy CIA usoudila, že Sovětský svaz vynakládá až 60 milionů rublů ročně na "psychotronický" výzkum. Vznikla obava, že by Sověti mohli použít ESP k lokalizaci amerických ponorek a vojenských zařízení, identifikaci špionů a čtení tajných dokumentů. S ročním rozpočtem půl milionu dolarů provedla CIA do roku 1995 stovky výzvědných projektů obsahujících tisíce jasnovidných sezení. Jasnovidci byli kupříkladu žádání, aby nalezli

- plukovníka Kaddáfího před bombardováním Libye v roce 1986,
- sklady plutonia v Severní Koreji v roce 1994,
- rukojmího uneseného Rudými brigádami v Itálii roku 1981,
- sovětský bombardér typu Tu-95, který se zřítil v Africe.

Roku 1995 požádala CIA americký Ústav pro výzkum (AIR), aby tyto programy vyhodnotil. AIR doporučil jejich ukončení. Zpráva AIR prohlásila, že nejpůsobivější "úspěchy" Star Gate pocházely od jasnovidců, kteří již měli určité znalosti o operaci, jíž se zabývali, a proto mohli dojít k rozumně vypadajícím závěrům. Nakonec CIA usoudila, že projekt Star Gate nepřinesl žádný poznatek, který by pomohl při provádění výzvědných operací, a tak projekt zrušila.

Ve stejné době začínali vědci rozumět fyzikálním jevům, které jsou základem mozkové činnosti - a tomu bude věnovaný druhý díl o vědeckém výzkumu telepatie.

Zdroj: Michio Kaku, Fyzika nemožného


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_