Roboti jdou do roboty III

rubrika: Populárně naučný koutek


Počítačový expert Hans Moravec říká, že zcela inteligentních strojů dosáhneme v okamžiku, kdy se nám podaří sjednotit oba přístupy, shora dolů a zdola nahoru, k čemuž patrně dojde během příštích čtyřiceti let. Mohou však roboti (poznámka k životnému rodu bude uvedena na konci) mít lidské city? A byly by jim vůbec k něčemu dobré?

Lucifer


data.jpgJedním ze stálých témat literatury a umění je mechanický tvor, který touží po tom stát se člověkem, mít lidské city. Nestačí mu, že se skládá z drátů a chladného kovu, přeje si smát se, plakat, sdílet všechna citová vzrušení lidského tvora. Ze dřeva vytesaný Pinocchio se chtěl stát skutečným chlapcem. Plechový dřevorubec z Čaroděje ze země Oz chtěl mít srdce. Robot Data ze seriálu Star Trek všechny předčí svou silou a inteligencí, i přesto se však touží stát člověkem. Podle některých jsou city tím nejdůležitějším, co činí lidi lidmi. Říká se, že není možné, aby stroje někdy měly city, protože právě city představují vrchol lidského vývoje. Ovšem vědci, kteří pracují na vývoji AI a usilují o analýzu emocí, jsou jiného názoru. City pro ně zdaleka nejsou podstatou lidství, nýbrž spíše vedlejšími produkty vývoje. Jednoduše řečeno, city jsou pro nás výhodné. Pomohly nám přežít v pralese a i dnes nám jsou nápomocny, když proplouváme úskalími života.

Například "mít něco rád" je z evolučního hlediska velmi důležité, protože většina věcí nám škodí. "Mít něco rád" znamená rozlišit jednu z malého zlomku věcí, které nám mohou prospět. Obdobně je důležitá i žárlivost, neboť náš úspěch v rozmnožování je rozhodující pro to, aby naše geny přežily následující generace. Stud a lítost jsou důležité, protože nám pomáhají osvojit si sociální dovednosti potřebné ve společnosti založené na spolupráci. Jestliže nikdy neřekneme "promiňte", nakonec nás z našeho kmene vyženou, čímž se zmenší naše šance přežít a předat své geny dalším. Stesk je také podstatný. Touha být se svými druhy je opět důležitá pro naše přežití, neboť závisíme na zdrojích celého našeho kmene.

Jinými slovy, dokonalejší roboti budou potřebovat emoce. Možná že budou naprogramováni tak, aby přilnuli ke svým vlastníkům a ošetřovatelům, a díky tomu neskončili v odpadním kontejneru. Když budou mít city, snáze se začlení do společnosti, takže budou ochotnými společníky a ne soupeři svých vlastníků (tedy alespoň naoko ];-). Hans Moravec je přesvědčen, že roboti budou naprogramováni tak, aby kupříkladu cítili strach a měli potřebu se chránit. Když robotovi například bude docházet baterie, začne "projevovat znepokojení, dokonce paniku, a dávat lidem srozumitelné signály. Zajde k sousedů a požádá je, aby mohl použít jejich zásuvku. 'Prosím prosím, potřebuji to! Je to důležité a vás to skoro nic nestojí! My vám to nahradíme!' řekne."

Emoce jsou životně důležité i pro přijímání rozhodnutí. Lidé po určitém poškození mozku ztrácejí schopnost citových prožitků. Neurolog Antonio Damasio z lékařské fakulty univerzity v Iowě zjistil, že tito lidé často nejsou schopni udělat sebemenší rozhodnutí. Když je nevedou emoce, donekonečna zvažují různé možnosti, což vede k ochromující nerozhodnosti. Jeden z jeho pacientů strávil půl hodiny úsilím rozhodnout se ohledně data příští návštěvy. Vědci vycházejí z toho, že city se zpracovávají v tzv. limbickém systému, uloženém hluboko ve středu mozku. Když pacient utrpí poškození vedoucí ke ztrátě spojení mezi šedou kůrou (ovládající racionální uvažování) a limbickým systémem, je jeho schopnost uvažovat nedotčena, nemá však city, které by jej v rozhodování vedly. Roboti budoucnosti budou možná muset mít v mozku napevno naprogramovány emoce, které jim budou vodítkem. Rosalind Picardová z mediální laboratoře MIT říká o nedostatku citů u robotů toto: "Necítí, co je nejdůležitější. Je to jedna z největších slabin. Počítačům to prostě nedojde."


Mohli by být roboti nebezpeční?

Mooreův zákon říká, že výkonnost počítačů se zdvojnásobuje každých 18 měsíců. Je tedy možné, že během několika desetiletí vzniknou roboti s inteligencí řekněme psa nebo kočky. Kolem roku 2020 by ovšem Mooreův zákon mohl zkolabovat a křemíkový věk by skončil. Čip Pentium v našem laptopu má vrstvy, jejichž tloušťka přibližně odpovídá dvaceti atomům. K roku 2020 by tento čip mohl mít vrstvy s pouhými pěti atomy. Zde vstoupí do hry Heisenbergův princip neurčitosti, a my ztratíme přehled o poloze jednotlivých elektronů. Elektřina začne z čipu prosakovat a v počítači dojde ke zkratu. V tu chvíli počítačová revoluce a Mooreův zákon narazí na své meze kvůli zákonům kvantové teorie.

Fyzikové nyní pracují na postkřemíkové technologii, která ovládne počítačový svět po roce 202O. Jejich úspěchy jsou však prozatím rozpačité. Zkoumají se nejrůznější technologie, které by měly nakonec nahradit technologii křemíku, jako jsou kvantové počítače, počítače na bázi DNA, optické počítače, atomové počítače a podobně. Avšak dříve, než budou moci převzít žezlo křemíkových čipů, bude každá z nich muset překonat obrovské překážky. Technologie manipulace s jednotlivými atomy a molekulami je stále ještě v plenkách a vyrobit miliardy tranzistorů atomové velikosti je prozatím mimo naše možnosti.

Předpokládejme však, že se fyzikům podaří překlenout propast mezi křemíkovými čipy a řekněme kvantovými počítači. A předpokládejme, že určitá obměna Mooreova zákona bude platit i po skončení éry křemíku. Pak se umělá inteligence může stát skutečností. Roboti si osvojí lidskou logiku i city a pokaždé uspějí v Turingově testu. Steven Spielberg se tímto tématem zabýval ve filmu A. I. Umělá inteligence, kde se objevuje první robotický chlapec schopný projevovat city, a tudíž vhodný k adopci do lidské rodiny.

Vzniká tak otázka: mohli by být takoví roboti nebezpeční? Odpověď je nejspíš kladná. Mohli by být nebezpeční, jakmile by dosáhli inteligence opice, která si sama sebe uvědomuje a dovede se řídit svými představami. Patrně bude trvat mnohá desetiletí, než se něčeho takového dosáhne, a tak mají vědci dostatek času pozorovat, zda se roboti nestávají hrozbou. Do jejich procesoru by mohli například vložit speciální čip, který by jim zabránil začít ničit. Nebo by mohli mít vybudovaný sebeničivý nebo deaktivační mechanismus, který by je v případě nebezpečí vypnul.

Přízemnější hrozbou je, že na počítačích bude záviset naše infrastruktura. Vodovodní i elektrická síť, nemluvě o dopravních a komunikačních sítích, budou v budoucnosti stále více záviset na počítačích. Naše města jsou již tak složitá, že jen složité a promyšlené počítačové sítě jsou schopny naši rozsáhlou infrastrukturu sledovat a řídit. Závada nebo zhroucení této všudypřítomné počítačové infrastruktury by mohla ochromit město, zemi, dokonce i celou civilizaci.

Předstihnou nás nakonec počítače v inteligenci? Z hlediska fyzikálních zákonů zajisté neexistuje nic, co by tomu mohlo zabránit. Jestliže jsou roboti založeny na neuronových sítích schopných učení, a jsou už tak pokročilí, že se učí rychleji a účinněji než my, pak je logické, že nás nakonec v uvažování předstihnou. Někteří vynálezci, jako například Ray Kurzweil, dokonce předpověděli, že tento čas nastane brzy, spíš dříve než později, dost možná během několika nejbližších desetiletí. Možná že vytváříme své vlastní vývojové následníky. Někteří počítačoví odborníci už očekávají bod, který nazývají "singularita", kdy roboti zvládnou zpracování informace s exponenciálně rostoucí rychlostí, přičemž budou vytvářet nové roboty, až jejich kolektivní schopnost vstřebávat informace poroste téměř bez omezení.

V další perspektivě proto někteří navrhují spojení uhlíkové a křemíkové technologie, místo aby se čekalo na naše vyhubení. Lidská těla fungují na bázi uhlíku, roboti (alespoň prozatím) na bázi křemíku. Řešením možná bude smísit se s našimi výtvory.

Zdroj: Michio Kaku, Fyzika nemožného


Poznámka na okraj:

 

U předchozího dílu jeden komentátor oponoval, že místo "neurální síť" má být správně česky použita "neuronová síť", a že roboti jsou správně česky neživotného původu, takže roboty. Odpověděl jsem, ale pro jistotu to zopakuji. Neuronová síť se nachází (mimo jiné) v lidském mozku a překlad stejné knížky, stejného autora to také uvedl, což bylo již publikováno i zde: Vědecký výzkum telepatie III. Roboti nemají neurony, a tak jsem pochopil, že výše zmíněný autor to takto odlišil. Pokud jde o životný či neživotný rod robotů, tak podle pravidel českého pravopisu je možné obojí. Vzhledem k tomu, že se bavíme o tvorech, kteří by měli nahradit člověka, tak je raději považujme za živé ];-)


komentářů: 7         Komentáře (7)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
7 V
Lucifer 03.05.2011, 19:42:22
Objevil jsem to až dnes. Mohu pouze vymazat celý komentář. K vymazání emailu není v editoru žádná volba. Toho komentáře by však byla škoda. Můžete to sem napsat ještě jednou bez emailu a já ten starý zruším. Kromě toho by se tenhle komentář dal publikovat jako příspěvek. V tom případě je to třeba poslat na redakční email, který je i v hlavičce tohohle komentáře.

6 prosim admina o vymazani emailu
V (neregistrovaný) 30.04.2011, 10:04:11
Ktery jsem vlozil do predesleho prispevku pod dojmem nutnosti. Kdyz tu zustane, pak se nejspis stanu tercem Ceskeho hnoje vseho druhu a to bych si pral predejit.
Dekuji

5 City, emoce
V (neregistrovaný) 30.04.2011, 10:01:00
Pokud by robot mel myslet jako lidi, pak by nezbytne mel i city. Jedno bez druheho nemuze byt, neni tu zadny vyber.

Ten primer robota zadajici se strachem v cockach kamer sousedy o dobiti baterky, jinak ze skape, by se dal prirovnat k cloveku na nejake machine co supluje ledviny kdyz v baraku vypadnou pojistky a on musi po nejakem case jit k sousedum...
Jenze clovek citi primarne emoce strachu i jen kdyz pomysli na moznost ze jednou prestane existovat, presneji ze skonci jeho vedomi sveta. Telo je sice pro kvalitu zivota taky dulezite, ale hlavne jde existenci ci neexistenci naseho vedomi, a to by bylo uplne stejne u toho robota, jako u lidi. Robot by oproti lidem mel min starosti a emocnich prozitku se svym telem, protoze to by mel nestarnouci, prakticky vecne telo (protoze se da obnovovat, coz u lidskeho jeste neumime). Ale tu zakladni emocni starost o existenci sveho vedomi by mel stejne... anebo nebylo by to stejne?

Lidske vedomi neumime umele sestavit, tim mene sestavit repliku treba moji, nebo tuhle Lojzika. Ale jestlize by to slo u robotu, pak by nebylo ceho se obavat, kdyz ja jako robot bych skapal, vedel bych, ze me zase nekdo ozivi a vyrobi me i s mozkem abych to byl zase ja. Anebo by neslo vyrobit me, jako unikatniho jedince robota, ale jen genericke roboti dite, ktere se teprve bude muset vsechno ucit poznovu? To jsou otazky, ktere jsou pomerne nejasne. Pokud vezmeme mozek jen jako pocitac, pak bysme mohli obsah mozku proste zalohovat nekde v mozkove bance a spolehnout se na nase blizni roboty, ze nas zase nahraji zpatky do nejakeho robotiho tela (nasi zalohovanou mozkovou image 'V_vedomi.tib').

Jenze pokud by tohle bylo mozne, pak by obavy o zivot a konec existence naseho ja prestal existovat, nepocitovali bysme zadne emoce v tomto ohledu. A nepocitovali bysme ani zadne jine. Emoce totiz vsechny zavisi, ci spise odvisi od hodnoty zivota, moznosti jeho ztraty. To je zdroj u zakladu vsech emoci, jako radosti ze zivota, radosti a smutku jako takovych, at uz by se tykalo cehokoli. Nemuzu to tady rozebirat, ale u cloveka vsechny emoce zavisi na prave teto vlastnosti zivota - ze nas zivot neni zaruceny, ze neni vecny, ze muze nadobro prestat existovat. Ne samozrejme zivot jako takovy, ale ten nas vlastni. Vlastni zivot je pro kazdeho z nas tou nejvyssi hodnotou, a od teto hodnoty se vsechno odviji, vsechny dalsi mensi hodnoty, vcetne lidskych citu a emoci vseobecne.

Mam takovy pocit, ze umele roboti vedomi, ktere by se dalo zalohovat, takze osobnost robota by byla nesmrtelna, vecna - osobnost ktera by mohla jen moudret a zlepsovat se, nikdy starim neuvadat - tak takova osobnost by si lidske emoce nevyvinula a tudiz by nerozumela obavam lidi ze smrti a proto roboti by zustali roboty, nikdy by nebyli jako lidi.
Dalo by se dokonce uvazovat, ze tu jde o paradox, coz by znamenalo nemoznost takoveho umeleho vedomi, protoze paradox nemuze existovat. Ten paradox by spocival prave v tom, ze umele vedomi by nutne melo city, emoce, jako je maji lide, ale na druhou stranu by tyto nemely sve opodstatneni, z duvodu nesmrtelnosti vcetne toho vedomi, ktere by se dalo obnovit do puvodniho stavu. Tady by vzniknul paradox ze emoce jsou soucasti kazdeho vedomi, i toho umeleho, ale to by je paradoxne nemohlo mit, jsouce nesmrtelne - odtud pak nemoznost umeleho vedomi. Jeho existence by predstavovala paradox, cili nemoznost.

4
Zuzana (neregistrovaný) 22.03.2011, 17:23:14
http://cs.wikipedia.org/wiki/Robot

;)

3
Zuzana (neregistrovaný) 22.03.2011, 12:33:30
Odpustte, ze se vkladam do debaty: uprimne nechapu, Milosi, proc jste zaradil svuj puvodni omyl jako P.S.: prisel jste s hnidopisnym pry 'omylem' Lucifera, ktery se nekonal. Zacina to byt na blogu zvykem, ze misto debaty dochazi k pravidelnym upozornenim na 'faktickou chybu', ktera se nakonec ukaze byt chybou na strane hnidopicha.:) Nechapu, proc se lidi napred nepresvedci a nedaji si namahu udelat si nejaky vlastni 'search' Mela jsem to tu nekolikrat, klasika byla organic versus bio, ale i jine legracni perlicky.

Lucifer
2
Lucifer 21.03.2011, 20:03:06
Pokud máme na mysli třeba kuchyňské nebo průmyslové roboty, tak je evidentně správné použít neživotný vzor. V tomto případě se však jedná o roboty s umělou inteligencí, kteří by měli být svým způsobem podobní lidem, včetně lidských emocí. Už od RUR Karla Čapka, kterému tento pojem vynalezl bratr Josef Čapek (jak pod prvním dílem upozornila Zuzana) je pro tyto roboty používán životný rod, což (alespoň podle mé zkušenosti) nakonec převzala i odborná veřejnost. Podobně to použil i překladatel citované knížky do češtiny, ačkoli mám mlhavý dojem, že jsem tam párkrát viděl i neživotné roboty ]Mrkající

Pokud jde o ty neurální sítě, tak když jsem v knížce na ten pojem narazil, byl jsem rovněž lehce zmatený, protože ze stejné i jiné knížky jsem četl o neuronové síti. Po krátkém zadumání jsem nakonec dospěl k závěru, který jsem již popsal. Předpokládám, že něco podobného použil i autor, poněvadž není normální, že by překladatel přeložil stejné slovo různým způsobem. Pokud si myslí, že by se v daném případě mělo použít jinak, napíše to v poznámce pod čarou.

No a pokud jde o "inteligenci algoritmu", tak něco v tomto smyslu bude tématem příštího populárně naučného příspěvku.

1
Miloš (neregistrovaný) 21.03.2011, 19:21:48
"roboti zvládnou zpracování informace s exponenciálně rostoucí rychlostí"
U řešení složitých úloh, které vykazují exponenciální závislost na počtu vstupů, závisí na "inteligenci algoritmu," který je řeší. Např. problém obchodního cestujícího spočívající v nalezení nejkratší cesty k n zákazníkům má své optimum mezi n! různými posloupnostmi měst (resp. mezi n!/2, neodlišujeme-li průchod po/proti směru otáčení hodinových ručiček). Pro 100 měst to řádově dělá 10 na 158. Jestliže je teď rychlost procesoru jednotky GHz, tj. 10 na 9 a časem se znásobí třeba na 10 na 15, nic to nevyřeší v případě počítání hrubou silou (vyzkoušením všech možností). Přesto však existuje řada metod, které dokáží najít "dobré" řešení (= přibližné řešení problému, jehož optimum v obecném případě ani neznáme) v rozumném čase, např. genetické algoritmy, simulované žíhání, tabu-search, mravenčí systémy, diferenciální evoluce, hejnové algoritmy, ...
Problémů exponenciální složitosti je jinak několik set a pro každý je třeba najít speciální nastavení parametrů uvedených heuristik, řada parametrů je stochastického charakteru, a proto v každém dalším běhu mohou tyto metody vypočítat jiný výsledek, vyžaduje to spoustu testů, rozbory robustnosti, nelze ani obecně říci, že jedna metoda je lepší než jiná ("no free lunch theorem").

P.S. Díky za odkaz na pravidla, nevěděl jsem, že je možné roboty psát i podle životného vzoru.

«     1     »