Kruhy v obilí

rubrika: Populárně naučný koutek


Kruhy v obilí (někdy se jim říká agrosymboly) jsou geometrické obrazce, které se za tajemných okolností objevují na polích osázených obilím nebo jinou zemědělsku plodinou.

Lucifer


big-crop-circle.jpgKruhy v obilí se začínají objevovat již v první polovině vegetačního období. Ve Velké Británii to začíná někdy v dubnu, nejpozději v květnu a vrcholí koncem července a v srpnu, kdy se jich může během jedné noci objevit několik. Ve Velké Británii se většina těchto obrazců vyskytuje v hrabství Wiltshire. Kruhy v obilí jsou však zaznamenány v mnohých zemích po celém světě. Kupříkladu ve Spojených Státech se objevují na polích se sójou. Zdá se, že kruhy v obilí mají nějaký vztah ke starověkým místům. Hodně kruhů se objevuje blízko kamenných kruhů, mohyl, obranných valů a dalších význačných bodů v krajině. Kruhy se obvykle zjevují během několika málo nočních hodin letních měsíců.

Ze záznamů vyplývá, že se tyto obrazce stávají stále složitějšími. Zpočátku byly zaznamenávány především útvary ve tvaru kruhu nebo elipsy, často jako systém soustředných nebo vzájemně se dotýkajících kružnic. V poslední době se však objevují snímky velmi komplikovaných obrazců, kde jsou kombinovány kruhy se čtverci, obdélníky trojúhelníky a mezikružími. Společným rysem všech pozorovaných agrosymbolů je fakt, že jsou tvořeny polehlými plochami zemědělských kulturních rostlin, které jsou ohnuty těsně nad zemí, nejsou zpřelámány a po jistém období jsou obvykle rostliny schopny dalšího růstu.

Kruhy v obilí dosahují velikosti od několika málo stop až po stovky stop v průměru. Větší kresby jsou někdy doprovázeny drobnými kruhy, některé sotva jednu stopu v průměru (satelitní kruhy). Jeden z největších obrazců byl zaznamenán na Milk Hill ve Wiltshire, měl v průměru přes 900 stop a skládal se 409 kruhů uspořádaných do kruhové spirály (viz obrázek nahoře).

mowing-devil.jpgMezi výzkumníky stále probíhá debata, kdy se tento fenomén začal objevovat. V podstatě jsou zde dva rozdílné tábory; jeden hlásá, že kruhy v obilí jsou moderním zjevem, který započal někdy v polovině sedmdesátých let minulého století, druhý se domnívá, že o něm existují zprávy z počátku minulého století, popřípadě i dříve. První kruh byl ve Velké Británii fotograficky dokumentován v roce 1976, mnoho farmářů však hlásilo výskyt těchto kruhů na svém poli ještě mnohem dříve. Existuje dřevoryt přibližně z roku 1600 známý jako "čert s kosou", který se zdá, že ukazuje něco jako kruhový obrazec v obilném poli, avšak názory na souvislost tohoto obrázku s kruhami v obilí se liší.

Existuje celá řada teorií, kdo a nebo co tvoří kruhy v obilí. Kupříkladu vzdušné víry, energetické vlivy planety Země, elektromagnetické záření, zprávy od mimozemšťanů či pozmeští šprýmaři. Existuje několik zajímavých vědeckých prací, které se tímto jevem zabývaly. Jedna z těch teorií tvrdí, že 95% z kruhových obrazců v obilí mjí na svědomí plazmové víry. Jelikož mě tento efekt zaujal, možná se k tomu z hlediska vědeckého pozorovatele ještě vrátím.

Hlavní zdroj: Temporary Temples


komentářů: 6         Komentáře (6)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

6
V (neregistrovaný) 07.05.2011, 17:38:08
Ten porad na CT2 byl opakovany po nekolika tydnech, mozna ze bude zopakovany i vickrat. Je to puvodne anglicky dokument a nejspis se da stahnout jako torrent... ale krome tech leteckych snimku na nem toho moc neni. To ze nekdo filmoval pole celou noc a rano tam byly kruhy a zadny lidsky pohyb nebyl zaznamenany nic neznamena, tedy neda se verit tomu kdo tam ty kamery umistil v prvni rade.

Ja vzdycky myslel, ze jde jen o prakticky zert, ale nejake ty popisy mozneho prirodniho fenomenu jsou vcelku rozumne a snad i mozne.

Ta mozna chemicka predpriprava zeminy je z moji hlavy, v takovem pripade by bylo mozne, ze vetsina anebo i vsechny ty kruhy jsou dilem prirody, s lidskou napomoci.

V tom poradu byly ty kruhy davany do spojitosti s tim Mayskym kalendarem, podle ktereho mame mit navstevu ET pristi rok... Tak si rikam to nicemu nemuze skodit, kdyz prileti, tak dobre, kdyz ne, tak holt budeme dal cekat.

Lucifer
5 Ještě jsem narazil

Lucifer
4 Dobrou sobotu
Lucifer 07.05.2011, 14:03:25
[2]

Myslíte tenhle?

http://www.sysifos.cz/index.php?id=vypis&sec=1202977707

O tom, že kruhy v obilí vyrábějí také šprýmaři (přijde mi to jako dost stupidní zábava), nepochybuji. Mě na tom zajímá pouze fyzika. Jak jsem napsal níže, až budu mít chvilku času, projdu si některé publikace, které stojí na fyzikálním základě, a pak se k tomu vyjádřím adresněji.

Lucifer
3
Lucifer 07.05.2011, 13:49:18
[1]

Vzhledem k tomu, že se na ČT už nějakou dobu nedívám, pořad jsem neviděl, ale dozvěděl jsem se o něm, když už jsem měl tohle napsáno. Link, který je uvedený jako hlavní zdroj, jsem asi před týdnem dostal od kolegy. K tomuto tématu jsem si minulý týden stáhl několik odborných článků. Až je přelouskám, tak se k tomu na Čertovi ještě možná vrátím.

2 Kruhy v obilí
Jan Bárta (neregistrovaný) 07.05.2011, 06:46:10
Dobrý den,
nejsem žádný přechytralý chytrouš,používám jen selský logický rozum,jsem příznivcem kritického myšlení, ze všech těch "zázračných" teorií šířených ve společnosti se přikláním k asi té nejrozumnější, podložené přece jen nějakými hmatatelnými skutečnostmi. Celý článek lze najít na stránkách www.sisyfos.cz:

Koncem 20. století, v časové souvislosti s UFO (neidentifikované objekty, "létající talíře") a s představou, že existují mimozemšťané navštěvující Zemi, se začaly objevovat v polích s obilím, nejčastěji v pšenici, pravidelné kruhové plochy s polehlými stébly. Objevovaly se snad všude na světě, často v Anglii, ale i v naší republice. Příčina byla zprvu nejasná, záhadná, a proto se vyšetřováním příčiny jejich vzniku zabývali především psychotronici. Pomocí různých detektorů nebo virgule údajně zjistili na těchto místech zvláštní energii, a stébla byla ohnuta netypickým způsobem, takže mezi psychotroniky převládla představa, že za vznik kruhů jsou zodpovědni mimozemšťané, že to jsou jejich vzkazy pro nás, které bychom měli vyluštit, nebo že to jsou stopy po přistávacích modulech. Později se místo jednoduchých kruhů začaly v polích objevovat i geometrické obrazce jiných tvarů, často složité a působící esteticky. Víře, že jde o kuriózní fenomén, který je třeba exaktně zkoumat, podlehli i mnozí lidé s vědeckými ambicemi. Přišli s několika teoriemi, např. že jde o důsledek působení větrných vírů, kulového blesku, působení plasmy aj.

Hodnocení: Kruhy nemají nic společného s mimozemšťany. Jde o žert, kterým se baví někteří vtipálkové. Příčinu se podařilo objasnit, když byly opakovaně přistiženy osoby, které obrazce na poli vytvářely a když se také vysvětlil způsob zhotovení kruhů. Jeden konec tyče se připevnil k zemi, druhým koncem se otáčelo a tyč obilí uvláčela. Snad jako první byli přistiženi D. Bower a D.Chorley v Anglii, kteří přiznali, že v r.1991 vyrobili 250 kruhů.

Odkazy: Fleissig J.: Zázraky a podvody. Bohemia, Praha 1995
The Skeptic´s Dictionary, www.skepdic.com

1
V (neregistrovaný) 07.05.2011, 06:27:00
Ponevadz o tomhle byl nedavno porad na druhem programu CT, tak jsem si o tom neco cetl, nevim uz kde, a tam byla uvedena teorie, podle ktere je za tim vsim jev podobny blesku, kdy vyboje nejakym elektro-chemickym vlivem oslabi rostliny, takze ty po zasahu polehnou treba i o nekolik dni pozdeji. A ten vyboj se siri po povrchu zeme, nez nekde najde misto, kde se vybije smerem do zeme, pritom nasleduje vlhci zeminu, jako treba tam, kde jel pri sazeni traktor a kde je zemina vice umackana. Taky je tam domenka, ze tyhle zasahy vybojem se deji v mistech, kde je pod povrchem nejaka elektricky vodiva 'anomalie', jako treba nejaka ruda, nebo neco takoveho.

A ty obrazce, jako treba tenhle fraktalovy by snad taky mohl byt prirodni, podobne jako jsou prvocisla.

Nemusi jit o lidske ciny, i kdyz v nekterych pripadech to mozne je, ovsem ne treba tak, ze by nekdo v noci behal po polich, ale ze treba k jaru pripravi nejak chemicky zem, a pak kdyz tam vyroste obili a prijdou bourky (ta obdobi kdy ze ty obrazce objevuji je skutecne bourkove obdobi)tak pokud dojde v tom miste k zemnimu vyboji, tak ten pujde po predpripravenem 'vzorci'. Takze je mozny i takovyto podvod, pri kterem nikdo na tom poli nikoho nemuze chytit.

«     1     »