Pane, pojďte si hrát

rubrika: Populárně naučný koutek


Úspěchy známých fyzikálních zákonů při objasňování jevů v okolním světě sebou přinesly pocit jistoty a někdy až přehnané důvěry v lidské znalosti. Často vnímáme mezery v našich znalostech objektů a jevů jako malé a nepodstatné; takový postoj není výjimečný ani u laureátů Nobelovy ceny a dalších významných vědců.

Lucifer


pane-pojdte-si-hrat.jpgZnámou odpověď konce vědy vyřkl v roce 1894 Albert A. Michelson, americký fyzik polského původu, který v roce 1907 obdržel Nobelovu cenu za fyziku za své přesné optické přístroje a výzkum prováděný pomocí nich. Stalo se tak při otevření Ryersonovy fyzikální laboratoře na Chicagské univerzitě. Budoucí nositel Nobelovy ceny tehdy prohlásil:

Nejdůležitější základní fyzikální zákony již byly objeveny a jejich platnost je natolik neotřesitelná, že možnost jejich budoucí změny v důsledku nových objevů je mimořádně vzdálená... Budoucí objevy musíme hledat na šestém desetinném místě.

Simon Newcomb, jeden z nejvýznamnějších astronomů své doby a spoluzakladatel Americké astronomické společnosti, s Michelsonovými názory souhlasil a poznamenal: "Pravděpodobně se blížíme k hranici možného astronomického poznání." Dokonce i významný fyzik lord Kelvin se v roce 1901 stal obětí vlastního uspokojení, když tvrdil: "V současné fyzice již není co objevovat. Zbývá jen neustále zpřesňovat naše měření." Všechny citované komentáře byly vyřčeny v době, kdy za prostředí pro šíření světla prostorem byl považován éter. Šťastnou náhodou byl Max Planck, jeden ze zakladatelů kvantové teorie, poněkud prozřetelnější než jeho učitel. V roce 1924 zmínil na jedné přednášce radu, kterou dostal už v roce 1874:

Když jsem začínal studia fyziky, snažil jsem se získat radu od svého ctihodného učitele Philippa von Jollyho... Vylíčil mi fyziku jako vysoce rozvinutý a téměř završený vědecký obor... Snad by prý mohlo existovat jedno nebo dvě zákoutí, kde by se ukrývalo smítko prachu nebo něco, co by stálo za bližší prozkoumání a zatřídění, nicméně systém fyziky je jako celek dostatečně zajištěný a teoretická fyzika se viditelně přiblížila takovému stupni dokonalosti, jaký má například geometrie již po staletí.

Zpočátku neměl Planck důvod pochybovat o názorech svého učitele. Když ale nebylo možné dát naše klasické představy o vyzařování látky do souladu s experimentem, Planck s nelibostí navrhl v roce 1900 existenci kvant, neviditelných jednotek energie, které přinesly období zcela nové fyziky. V následujících třiceti letech byla objevena kvantová teorie, speciální a obecná teorie relativity a expanze vesmíru. Kdy nastane konec vědy, to zřejmě nikdo netuší, ačkoli si už někteří fyzikové mysleli, že ho máme za sebou. Jedno se však zdá být téměř jisté: náš druh je zatím hloupější, než si dokážeme připustit. Hranice našich duševních schopností, ne vědy samotné, nás utvrzuje v tom, že s poznáváním vesmíru jsme teprve začali.

Předpokládejme na chvíli, že lidské bytosti jsou nejchytřejším druhem na Zemi. Pokud bychom pro účely diskuse chápali "chytrost" jako schopnost druhu zabývat se abstraktní matematikou, pak můžeme předpokládat, že lidské bytosti jsou dokonce jediným dosud žijícím chytrým druhem na Zemi. Jaká je šance, že tento první a jediný chytrý druh v historii života na Zemi je dostatečně chytrý na to, aby pochopil, jak vesmír funguje? Šimpanzi jsou nám evolučně příbuzní - přesto sotva kdy budou bravurně ovládat trigonometrii. Nyní si představte životní formu na Zemi nebo kdekoli jinde, která je v porovnání s námi o tolik chytřejší jako my oproti šimpanzům. Kolik z vesmíru by pochopili oni?

Hráči piškvorek vědí, že pravidla jsou natolik jednoduchá, že je možné každou hru vyhrát nebo prohrát, pokud víte, jak provádět první tahy. Děti ale hrají tuto hru, jako by výsledek byl neznámý a vzdálený. Šachy mají také jasná a jednoduchá pravidla, ale obtížnost předpovědět následující sekvenci tahů protihráče roste s vývojem hry exponenciálně. Dospělí, dokonce i ti chytří a talentovaní, chápou hru jako výzvu a hrají ji, jako by byl závěr velkým tajemstvím. Povšimněme si Isaaca Newtona. Nápis na jeho bustě v Trinity College v Anglii hlásá:

Nevím, co jsem objevil pro lidstvo; ale připadám si jen jako malý chlapec, který si hraje na břehu moře. Bavím se tím, že hledám další oblázky nebo hezčí lastury, než jsou ostatní, a přitom se přede mnou rozprostírá neobjevený rozsáhlý oceán pravdy.

Náš vesmír je jako šachovnice, která nám odhalila některá z pravidel hry, ale většina vesmíru se stále chová podivně - jako by existovala tajná skrytá pravidla, kterými se řídí. Tato pravidla zatím nejsou uvedena v návodu ke hře, který jsme dosud napsali. Rozdíl mezi znalostí objektů a jevů, které popisují parametry známých fyzikálních zákonů, a znalostí fyzikálních zákonů samotných, je rozhodující pro jakoukoli představu konce vědecké disciplíny. Pojďme se ale zaměřit na několik nevyřešených problémů současné astrofyziky, které jsou vyjádřením šíře a hloubky naší současné neznalosti a jejichž řešení bude podle všeho znamenat objev zcela nových odvětví fyziky.

Zatímco naše důvěra v teorii Velkého třesku jako počátku vesmíru je velmi vysoká, naše představy o tom, co leží za naším vesmírným horizontem událostí, jsou jen spekulativní. Některé předpovědi vycházející z hraničních oblastí kvantové teorie umožňují vznik expandujícího vesmíru z jediné zárodečné fluktuace časoprostorové pěny, spolu s bezpočtem dalších fluktuací, které vytváří bezpočet dalších vesmírů. Když se pomocí našich modelů pokoušíme v počítačích vytvořit krátce po Velkém třesku ve vesmíru stovky miliard galaxií, máme potíže dát do souladu pozorovací údaje z raného a současného vesmíru. Souvislý přechod od počátků vesmíru ke vzniku a vývoji velkorozměrových struktur ve vesmíru se nám nedaří. Zdá se, že nám některé důležité části celkové skládanky chybí.

Newtonovy pohybové a gravitační zákony se po staletí zdály být v pořádku. Jejich úpravu si vynutila až Einsteinova obecná relativita, která se stala jednou z vrcholných teorií lidstva. Na druhé straně stojí kvantová teorie, která popisuje svět atomů a jejich jader. Bohužel, Einsteinova teorie gravitace není kompatibilní s kvantovou teorií: v oblasti, kde se překrývají, předpovídá každá z nich jiné jevy. Snad existuje i třetí možnost, která zahrnuje a nahradí obě stávající. Mohla by to být teorie strun, která se pokouší redukovat existenci hmoty, energie a silového působení na jednoduché vibrace jednorozměrných strun ve vícerozměrném světě. I když má teorie strun své příznivce již po více než dvě desetiletí, ověření jejich tvrzení leží mimo současné experimentální možnosti.

Dosud neznáme okolnosti nebo síly, které umožnily vznik známých živých struktur z neživé látky. Unikají nám nějaké mechanizmy či zákony chemické samoorganizace jen proto, že nemáme s čím srovnávat pozemské organizmy a nemůžeme tak zjistit, co je pro vznik života podstatné? V roce 1929 jsme se na základě stěžejní práce Edwina Hubblea dozvěděli, že vesmír expanduje. Nyní ale víme i to, že tato expanze je zrychlená (inflace): vesmír rozfukuje jakýsi antigravitační tlak, kterému pracovně říkáme "temná energie". Neznáme pro ni ale zatím žádnou úspěšnou pracovní hypotézu.

Vypadá něco z toho jako konec vědeckého bádání? Měli bychom mít pocit, že jsme pány situace? Měli bychom si pogratulovat k úspěšnému pochopení světa? Spíš se zdá, že jsme bezmocní hlupáci, kteří se podobají našemu šimpanzímu bratranci, jenž se právě snaží pochopit Pythagorovu větu.

Zdroj: Neil Degrasse Tyson, Smrt v podání černé díry


komentářů: 17         Komentáře (17)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

17
Já (neregistrovaný) 17.05.2011, 22:36:37
K pochopení vám mohu pomoci tzv.časovou osou,na ní se pokuste zakreslit vaše posuny v čase,např.atomových hodin v letadle,stárnutí apod.,až se vám to podaří,jste čerstvý adept na nobelovku.

16
Já (neregistrovaný) 17.05.2011, 22:02:32
Nicméně,očividně si pletete čas s pohybem,když neustále papouškujete,že čas je změna,jestliže se cokoliv mění,tedy vykazuje pohyb,nejde o čas,nejsem to tedy já,kdo v tom má zmatek,stárnutí je také pohyb a vaše starší či mladší není nic jiného než demagogie,to že se cokoliv pohybuje rychleji či pomaleji neznamená žádné posuny v čase,podle vás ano a pak tu kolem sebe máme jeden časový posun na druhém,mějte si své náhledy jak je vám libo,nechám si své,nechci se přít,ostatně na definici času jste jaksi pozapoměl,abychom tak věděli co konkrátně tím časem vlastně myslíte.

15
Já (neregistrovaný) 17.05.2011, 21:22:17
Takže čas je a basta,budiž.

14
V (neregistrovaný) 17.05.2011, 20:11:35
Nekoho proste nejde presvedcit, i kdyby clovek rekl i svatou pravdu. Pred davnymi lety, kdyz me bylo kolem patnacti let, kdyz jsem zacinal vazneji nad zivotem premyslet, tak jsem vydumal, ze by bylo uplne k nicemu, kdyby se nejakym zpusobem dostala lidem do rukou kniha, ve ktere by bylo 'Vsechno', tedy jakasi zjevena pravda - krome vedeckych znalosti by tam byly znalosti ze spolecenskych ved, zjevujici nam napriklad, jake usporadani spolecnosti je spravne pro cloveka atd., atd. Mohla by nam takovou knihu dodat treba nejaka stara a proto vysoce vyvinuta ET civilizace.

Potiz spociva v tom, ze ke kazdemu 'opravdovemu' vedeni, aby se dalo pouzit v praxi, se musi clovek sam dopracovat, zadne zkratky nejsou mozne, takze s takovou knihou by to jiste bylo snazsi (ale ani nahodou snadne) pro ty lidi, kteri dokazi myslet sami pro sebe, tedy ne jen opakovat naucene, co si kde precetli, ale lidstvu jako takovemu by to stejne bylo k nicemu, stejne by podle te zjevene pravdy nezilo, nikdy by ji nepripustilo aby mohla fungovat, aby se stala praxi (ani nove technologie zalozene na nove daleko vyvinutejsi vede by nepripustilo do praxe - dnes mame velke potize praktikovat i ty technologie, ktere mame).
Bylo by to uplne stejne jako dnes zname zla kolektivismu, ale pro svobodnou spolecnost tuto ideologii davneho praveku neopustime ani nahodou. Drzime se ji zuby nehty a verime jen tem, kteri nam ji potvrzuji.

Myslet sam pro sebe, to dela jen strasne malo lidi, naprosta vetsina se rodi a umira jako sroubci a ozubena kolecka v masinerii sveta ovladanem temi, kteri dokazi myslet vlastni hlavou, ne jen prezvykavat co nekdo uz take prezvykava zase po jinych zvykavcich, jako to ozubne soukoli, nebo predpripraveny zavit.

A i z tech, kteri mysli vlastni hlavou je jen malo univerzalnich myslitelu. Zase vetsina z te myslici pro sebe mensiny tak cini jen v omezenych oblastech lidskeho zivota, ci konani. Vetsinou se to tyka jen nejake uzke oblasti specializace, profesni vetsinou, ale muze jit i jen o amaterskou zalibu v necem. Ve vsem ostatnim muze byt takovy uzky myslitel stejny papousek, jako kazdy druhy. Napriklad Einstein kdyz prislo na verejne veci, tak ho vsechno mysleni opustilo a byl to prumerny joe nebo pepik jestli chcete.

A jak to s tim vsim tady souvisi? Ja abych si pro sebe objasnil otazku casu, tak jsem nad tim stravil plno casu ;). A neni realisticke ocekavat, ze kdyz nekomu reknu vysledek toho mysleni, tak ze on bude najednou tam, kde jsem ja, nebo ze tomu bude rozumet. K tomu je totiz treba samo-predpripraveny posluchac, nekdo kdo uz ma veci v teto vseobecne oblasti vedy aspon do jiste miry vytribene, asi jako tady Lucifer, ktery se zjevne takovymto myslenim zabyva, cte plno knih a jiste se nad nimi taky zamysli.
Vy zjevne mate v techto vecech zmatek a nemuzete proto verit nikomu, at uz ma nazor na podstatu casu takovou, nebo makovou.

Krome toho jste si spatne vylozil co jsem napsal. Cas neni 'zodpovedny' za nic, neni ho zapotrebi k nicemu, cas jako takovy neni nejaka hybna moc zvlastniho druhu. Co existuje jsou veci a ty veci se meni a pohybuji se (nakonec i ta zmena veci je dana mistnim pohybem, preskupovanim zkladnich casti hmoty) a clovek pozorujici tento svet neustale promeny si vytvoril pojem casu. Je treba byt schopen rozlisit, co existuje a co je pouhou lidskou abstrakci, tedy pojmem.

Veci se nemeni a nepohybuji, protoze je nejaky cas, ktery ty zmeny a pohyb nejak zpusobuje, ale veci se meni a pohybuji se a clovek si na zaklade pozorovani tohoto meniciho se sveta vytvoril pojem casu. Cas je tak lidsky pojem miry zmeny. Mereni casu je pouhym porovnavanim jedne zmeny jinou, standadrdni zmenou.

"vesmír o čase nic neví,je složen jen z informací"
Informaci? To je cisty pa-vedecky post-modernisticky gobledygook. A cas neni zadny vymysl, v tom smyslu, ze by si ho lidi vycucali z prstu. Pojem casy je zalozeny na pozorovani sveta a premysleni nad tim pozorovanim a tento pojem tak odkazuje na realny svet, coz znamena, ze je to platny pojem, nikoli nejaky vymysl. Ale mozna jste to myslel ve smyslu lidskeho vytvoru, nikoli nejake fantasie. V tom pripade byste mel s tim Verichem pravdu.

"Ačkoliv se podle "VĚDY" ty v letadle údajně posunuly v čase,přesto tu zůstaly s námi v naší časové škvíře a nezůstaly kdesi v minulosti"
Ano, cas v tom letadle bezel rychleji, nebo pomaleji, cili jak rikate doslo k posunu casu. Ale ten posun jen znamenal, ze krystal, ktery letadlo premistovalo, tikal na vyssi nebo nizsi frekvenci, ne ze by se odstehoval nekam do minulosti, nebo budoucnosti (spolu s celym tim letadlem, protoze posun casu samozrejme platil i pro cele letadlo vcetne jeho posadky). Vysledek nebylo cestovani v case, jak si to predstavuji scifiste ve svych divokych fantasiich (pisi to se 's', protoze odvozuji od slova 'fantasmagorie'), ale jak si to predstavuji vedci, a v tomto pripade to jen znamenalo, ze jak krystal, tak letadlo i s posadkou byli bud starsi, nebo mladsi, relativne ke krystalum, letadlum a lidem, kteri mezitim nikam neleleteli. Takze v tom smyslu slo o casovy posun, cili cestovani v case. Cili kdyz pohybem zpusobime, ze krystal zmeni svoji frekvenci tikani, tak nam nikam nezmizi, ani do budoucnosti ani minulosti, ale je bud jen starsi nebo mladsi nez by byl byval, kdyby jsme s nim nevykonali ten pohyb.

Vy mate velky problem, divate se na tyhle veci prizmatem svych mylnych poznatku a tak vam z toho vychazi, ze vedci si zaslouzi kos bananu... jenze je to mozna prave naopak. Zkontrolujte si premisy ze kterych vychazite, mozna ze tam nekde najdete chybu, nebo vice chyb. Utechou vam muze byt, ze jinaci koumaci meli se SR problemy, od sameho pocatku pred sto lety.

Taky jsem tu puvodne mel uz napsanych par radku tykajicich se SRelativity, ale pak jsem to zase smazal. Ohledne toho zmatku ve vede, a zvlaste co se tyka SR mate urcitou pravdu (i kdyz je to takova ta pravda, o ktere nejspis ani nevite, ze ji mate). Einsteinovo SR neni konecne slovo, cimz nerikam, ze neobsahuje do jiste miry pravdu. Jen ze je ta pravda nespravne vylozena, ze bude treba udelat nejake zmeny, podobne jako je on ucinil v teoriich Newtona. A muzu uz ted rict, ze Newton se docka znacne rehabilitace az k te zmene dojde.

13
Já (neregistrovaný) 17.05.2011, 12:55:03
Pokusy s atomovými hodinami v letadle a na Zemi jasně prokázaly absurditu lidského bádání o tkz. ČASU.Ačkoliv se podle "VĚDY" ty v letadle údajně posunuly v čase,přesto tu zůstaly s námi v naší časové škvíře a nezůstaly kdesi v minulosti,blbosti ZDAR.Stejně tak tomu jest i v případě DILATACE ČASU a jiných nesmyslných posunech v jakémsi čase,cestováním časem konče,za tyhle výplody by si "VĚDA" jistě zasloužila velký koš banánů.

12
Já (neregistrovaný) 17.05.2011, 12:09:38
K tomu,aby se cokoliv pohybovalo,není třeba žádný čas,je stále jedna a táž časová škvíra v níž probíhá veškerý pohyb.

11
Já (neregistrovaný) 17.05.2011, 11:56:32
S Werichem souhlasím,čas je výmysl lidí,vesmír o čase nic neví,je složen jen z informací.

10
Já (neregistrovaný) 17.05.2011, 11:52:49
Určitě jste mne nepřesvědčil,za veškeré změny je zodpovědný pohyb, nikoliv čas,nemyslím,že se čas pohybuje,a jestli podle vás ano,zaměňujete pohyb za čas,stejně jako i jiní "myslitelé".Pokuste se definovat samotný čas a nikoliv porovnávat pohyb s jiným pohybem.

Lucifer
9
Lucifer 17.05.2011, 11:47:55
[7]
Ten popis času je dostatečně věrohodný. Nenapadá mě nic lepšího. Snad bych to jen odlehčil citátem od Jana Wericha: "Čas si vymysleli lidé, aby věděli, od kdy do kdy a co za to." Další podobné průpovídky si můžete přečíst tady

http://bambula-ivushka.blog.cz/0707/citaty-o-case

8
V (neregistrovaný) 17.05.2011, 10:43:38
Melo byt: ...ci jejich 'menici se' rozmisteni v prostoru...

A posledni odstavec ma zacinat: Primarnim faktem je hmotna existence a jeji fyzicka zmena a miru te zmeny nazyvame cas.

7 Cas
V (neregistrovaný) 17.05.2011, 10:38:51
Nevim jestli vas presvedcim, tedy jestli popis ktery zkusim v kostce napsat bude verohodny.

Cas je pojem zcela zalozeny na faktu, ze svet se meni, cas je tedy mira zmeny. Mereni casu je pak veci vybrani si nejakeho hmotneho a co nejpresneji meniciho se standardu zmeny, jako treba oscilace nejakeho krystalu, a touto pravidelnou zmenou pak pomerujeme zmeny ostatnich, ne tak pravidelnych zmen v jinych hmotach, ci jejich rozmisteni v prostoru atp.

Primitivnejsim zpusobem mereni casu je samozrejme pocitani obehu Zeme kolem Slunce a jeji otaceni se na sve ose...

Primarnim faktem existence a jeji fyzicka zmena a miru te zmeny nazyvame cas, neni v tom nic zahadneho.
Hledat nekde cas je jako hledat delku nebo jine vlastnosti veci, ktere samy o sobe jako takove samostatne neexistuji, jen jako atribut existujicich objektu.

6 člověk-vesmírné HO.NO
Já (neregistrovaný) 17.05.2011, 02:40:22
Nevidím v tom pesimismus,jen holá fakta,vezměme si např.fenomén čas,nikdo na světě není schopen ho věrohodně popsat,ani prokázat jeho existenci,přesto na něm celá fyzika stojí,stejně jako náboženství na svém bohu.

Lucifer
5 V
Lucifer 16.05.2011, 20:43:38
Zajímavé. Podívejte se na zítřejší Filosofický koutek (nový příspěvek tam vyjde přesně o půlnoci). Skoro to vypadá, jako byste to pokračování předvídal. Dodávám však, že vaše komentáře čtu ve chvíli, kdy je ten příspěvek hotový.

4
V (neregistrovaný) 16.05.2011, 20:38:18
Abych to jeste upresnil, to ze biologie v principu rozumi vzniku zivota jeste neznamena, ze je schopna jej namichat ve zkumavce z chemikalii. Ve vede byva zpravidla nedefinovane casove obdobi, delici porozumeni od prakticke implementace, tedy konecneho praktickeho dukazu. Zivot je udajne ciste 'mechanicka' zalezitost. Mechanikou je zde mysleno sirsi pojeti toho slova, zahrnuje i elektro-chemicke procesy atd., ale vylucuje nejake 'nadprirozene', tedy nejake nezname principy, jako treba animismus, pocatecni impuls zpusobujici prekroceni predelu mezi mrtvou a zivou hmotou atd.

3 vznik zivota
V (neregistrovaný) 16.05.2011, 20:23:20
"Dosud neznáme okolnosti nebo síly, které umožnily vznik známých živých struktur z neživé látky."

Udajne pro dnesni biologii neni zivot, tedy jeho vznik jako takovy uz zadna zahada, presneji zadna principialni zahada. Sam tedy nevim podrobnosti, ale podle vseho to tak ma byt. Samozrejme se vzdy najdou oponenti, jako v kazde vedecke discipline, ale takovi dnes nalezi k mensine uvnitr teto vedy, nebo stoji mimo a kritizuji zvenci, jak uz to byva. A zdroj ze ktereho to mam (nemam zadny odkaz nekam) je v mem mineni hodnoverny.

«     1    2   »