Inflace vědění

rubrika: Populárně naučný koutek


Rozvoj technologie a výdaje na jeho urychlení zjevně nelze zastavit, průmysl chce prosperovat, a to nakonec není možné bez závažných zásahů do ekosystému, bez ničení. Problémem není stroj, nýbrž člověk, který ve svém vývoji zaostal na úrovni doby kamenné a chce mít možnost ukojit své pudy okamžitě, tady a teď, bez ohledu na případné následky. A tak se dnes, v době, kdy exponenciálně roste objem informací, spotřebního zboží a šílení, scvrkává dnešek.

Lucifer


prirodni-katastrofa-jmenem-clovek.jpgJiž dávno nelze ignorovat nárůst vědeckých poznatků a vědecké produkce. Podle hodnověrných odkazů bylo dosud publikováno přes 10 000 000 vědeckých pojednání a v současné době ročně vychází asi v 30 000 vědeckých časopisech kolem 600 000 nových pojednání (čísla odpovídají 80. letům minulého století). V novější době zaznamenal počet vědeckých časopisů a knih exponenciální růst a existují výpočty, které potvrzují, že vědecká informace rostla v minulých staletích poměrně konstantně s exponenciálním přírůstkem 6 - 7%, takže dnes lze hovořit o skutečné záplavě odborné literatury. Objem vědeckých publikací se za každých padesát let vždy zdesetinásobil.

S tímto obrovským nárůstem vědění, stupňující se vědeckou produktivitou a přibývajícím množství aktivních vědců však souvisí několik zásadních otázek. Zřetelně se zde projevuje fenomén "scvrkávání dneška". Ohromná produkce vědění vede spolu se závratným množstvím publikací k tomu, že dnes je význam každého dílčího vydání vnímán jen po kratičkou chvilku, a potom zas rychle upadá v zapomnění. Druhý problém spočívá v tom, že už není v silách žádného člověka přečíst a pochopit třeba jen zlomek publikované vědecké literatury, nemluvě o tom, že by měl možnost ověřovat pravdivost jejího obsahu a výpovědí. Můžeme sice říci, že dnes jsou na každou oblast specialisté a že odborník na molekulární biologii přece není nucen číst publikace o fyzice elementárních částic (a naopak). Specialisté se kontrolují navzájem, každý čte knihy a pojednání ze svého oboru, a tak je to v pořádku.

Proto zde ani tolik není problém, co lze číst a kolik toho přečíst, jako spíše o samou produkci a zvláště o význam vyprodukovaného. Rakouský filosof E. Oeser vidí ve vědeckém vývoji nepochybné involuční tendence, pro jejichž popis má též pádná slova: Knoflíky mocných přístrojů dnes mnohdy ovládají slaboduché osoby; zrychlující se vědecká komunikace proudí mělkými kanály; vznikají teorie na jedno použití a vědecké poznatky se brzy znehodnocují; pro vědce a jeho práci je k dispozici už jen málo času. V současnosti je opravdu možné hovořit nejen o involuci, ale též o inflaci vědění, takže se mezi konzumenty vědeckých poznatků šíří i všeobecná nejistota. Jak si má čtenář, který se chce dovědět, proč hyne les, vysvětlit, že se k příčinám tohoto jevu vyjadřuje tolik protichůdných teorií? Na vědecké poznatky by přece mělo být spolehnutí.

Leckdo si však podstatu vědy vykládá mylně a nepostřehl, že předmětem vědy není přinášet jediné a věčné pravdy. Většinou se také přehlíží fakt, že ve vědě, mezi vědci vládne konkurence, a pokrokovost jedné teorie se měří podle toho, kolika jiným teoriím zakroutila krkem. Potíž je ovšem v tom, že zatímco botanikové se snaží vyhrát v konkurenčním boji s ekology, entomology a chemiky, umírající les se stále blíží svému konci. A když konečně ta jediná správná teorie všechny ostatní teorie o příčinách vymírání lesů zardousí, má to za sebou už i ten les.

Dalším nebezpečím jsou tendence, jež se rodí ze skeptického postoje vůči vědě: Hledá se útočiště ve všemožných pseudovědeckých a pseudonáboženských, iracionálních myšlenkových systémech, které důvěřivcům slibují modré z nebe, protože - na rozdíl od vědy - dávají jedinou a věčnou pravdu. Bez vědeckých poznatků se totiž neobejdeme, protože problémy způsobené samotnou vědou nelze paradoxně vyřešit jinak, než zase jen za pomoci vědy. Avšak o to jsou involuční procesy v současné vědě nebezpečnější. Jenže pravým nebezpečím, kterým involuce vědy hrozí, je okolnost, že se věda může obrátit proti svému tvůrci, člověku, a s využitím svých poznatků lidstvo zničit. Dostačujícím důkazem může být fakt, že se mnoho vědních oborů a vědců přímo či nepřímo podílí na neustálém zdokonalování ničivé vojenské mašinérie.

Problém, s nímž jsme konfrontováni, spočívá vlastně v tom, že vědeckotechnicky podmíněné chápání pokroku trpí nedostatkem základních antropologicko-etnických pravidel. Jinými slovy, pokrok nelze hodnotit pouze podle množství, které věda vyprodukuje. O skutečném pokroku bychom pak mohli mluvit toliko v případě, že by se s vědeckými poznatky rozvíjely také rozum a moudrost, mravnost a odpovědnost. To se ale neděje. Naopak, s růstem vědecké produkce se zvětšuje naše bezradnost, rozestupuje se propast mezi proveditelným a obhájitelným.

Věda a technika se nám vzdalují, ztrácíme schopnost odlišit relevantní poznatky od irelevantních, životně důležité výsledky vědeckého bádání od takových, jež život ohrožují. A bylo by naivní si myslet, že výsledky vědecké práce jsou neutrální. Řada vědeckých pracovišť si hned na začátku výzkumu klade za cíl budoucí poznatky aplikovat a leckterý "nevinný" výzkum v nenápadně vyhlížející oblasti se ubírá tajnými cestičkami k praktickému využití, ze kterého pak jde na člověka hrůza.

Zdroj: Franz M. Wuketits, Přírodní katastrofa jménem člověk

Tuhle knížku jsem objevil teprve minulý týden v neděli, ale volně zde ocitovaná pasáž říká téměř totéž, co si už nějakou dobu myslím. O publikační inflaci a zároveň i její devalvaci jsem tady už někde psal, ale nemůžu to najít. Možná to bylo jenom v podobě komentáře pod některým příspěvkem. O mačkání čudlíků slaboduchými osobami jsem svým způsobem psal tady: Čudlík; Šílenství doby II; Šílenství doby III; Mobily; Mobilománie; Pane, pojďte si hrát. V některých poznámkách či komentářích jsem rovněž zmiňoval ujíždějící rychlík vědeckotechnické revoluce, který je podobně rychle provázen kulturní a mentální degenerací jejích konzumentů.

Myslím, že by si to měli uvědomit především vědci a svůj skvělý mozek začít zaměstnávat i tím, že si na této planetě nemohou jen hrát.


komentářů: 4         Komentáře (4)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
4
Lucifer 20.05.2011, 00:26:14
[3]

Publikační inflace možná není až takový problém (viz dnešní příspěvek, který však bude mít díky technickým problémům trochu zpoždění), ale ve vědecké komunitě je to vážný problém. Vím, o čem mluvím, neboť jsem profesionálně nucen těmi publikačními horami procházet. Už jsem tady o tom něco psal a ještě se k tomu asi vrátím.

3 Inflace tu byla vzdycky
V (neregistrovaný) 19.05.2011, 20:28:19
Publikacni inflace sice existuje, ale mozna to neni az tak velky problem. Ty prace, ktere jsou podstatne, i nadale vychazi velice necasto, jen je treba umet je odlisit od tech nepodstatnych, cili umet odlisit zrno od plev a to byl problem vzdycky. Prece proto mame od nasich predku tuto moudrost o zrnu a plevach. I oni zapasili s inflaci tohoto druhu a nebyla z jejich pohledu o nic mensi.

Univerzalni vzdelanost a zakladni porozumeni vsem odvetvim vedy je stale velice dobre mnozne a vzdy bude mozne. Neveri tomu ti mezi nami, kteri si mysli, ze porozumet a mit prehled znamena ovladnout vsechny nuance daneho odvetvi, tedy mit specializovane znalosti. Ale k porozumeni naprosto postacuje poznani principu toho ktereho vedeckeho odvetvi a kdyz se clovek nauci odlisovat podstatne od nepodstatneho, tak toho zas tak moc neni. A takove znalosti naprosto postacuji k utvareni si usudku, clovek se nezasekne bezradne mezi soutezicimi vedeckymi nahledy na nejakou danou vec.

Problem taky neni v tech specializacich, protoze jak se v clanku pise, to si ohlidaji mezi sebou specialiste. Ale problem je hlavne mimo tyto profesionalni kruhy, mimo zavedene publikacni kanaly, ktere maji jistou autoritu. Problem s publikacni inflaci maji amateri, kteri neco vypracovali a chteji s tim jit na svetlo bozi. Dneska to znamena samopublikovani na internetu, coz je na jednu stranu velka spasa, zvladne to kazdy, ale na druhou stranu to znamena byt jednou takovou publikaci z tisicu, ci hure. Tady je ta inflace vaznou prekazkou. Ale i to je zrejme jen pocit, protoze to clovek pociti na vlastni kuzi, uz to neni jen neco teoretickeho, ale navysost realneho. Clovek je pak jako zrnko pisku na plazi tahnouci se do nedohledna.

To je jen takove zamysleni nad jinak dobrym clankem.

Lucifer
2
Lucifer 18.05.2011, 19:37:50
[1]

Morálce bude věnována druhá část: Inflace hodnot, norem a zákonů, která se tu objeví v pátek.

1 Kdyz si clovek precte tento clanek
V (neregistrovaný) 18.05.2011, 19:21:04
Tak nabyde dojem, ze tu neco chybi, neco duleziteho, ale nezmineneho.
Krome inflace vedeckych praci se tu hovori o etice vyuzivani vysledku, ktere veda prinasi, ze ta selhava. Ale ta veda a to navic veda vsech ved, tedy veda ktera je matkou vsech ved, cili filosofie, o te tu neni ani slovo.

A kazdy vi, ze tato veda totalne selhala, proto kdyz se rekne veda, tak nikoho nenapadne do toho radit prave tu filosofii. A cemu se pak divit, ze nam kulha etika ve vyuzivani vedy, kdyz kulha disciplina, jejiz parketou je mimo jine prave ta etika.

Kdyz dneska s vaznou tvari lidi bezne tvrdi, ze zadna moralka neni, tedy ze kazda je platna jako kazda jina, coz vyjde nastejno, tak cemu se divit. Anebo kdyz moralku uznavaji, ale tu krestanskou, sebeobetni, tedy tu moralku ktera se tak rada a temer automaticky zvrhava na obetni (na opak 'sebe').

K te potizi ruznych 'vedeckych teorii' na jednu a tutez vec a kterou si vybrat, ktere verit, tak tady plati, ze za blbost se plati. Vzdycky se najdou sibri, pozujici jako vedci, kdyz jsou lide nejen ochotni, ale primo predpripraveni necemu verit. A takovi vlci maji ty lidske ovecky v hrsti, presne kde je chteji mit. A k tomu se da jedine dodat, ze blbost nikdy neni nevinna.

«     1     »