Vyspělá technika stará celá ticíciletí

rubrika: Populárně naučný koutek


Jak se již stalo mým zvykem, o víkendu navštěvuji své oblíbené knihkupectví Academia na Václaváku. Tentokrát se mi pod ruku přimotala pozoruhodná knížka of Hans-Joachima Zillmera, který byl nominován jako mezinárodní vědec roku 2002 (IBC) a je členem New York Academy of Sciences. Knížka se jmenuje Darwinův omyl a mimo jiné tvrdí, že archeologické vykopávky dokazují, že lidé a dinosauři žili ve stejné době. A to ještě není zdaleka všechno. Co mě však šokovalo, bylo, že jsem v ní opět narazil na Phaetona (zde se píše Faëthon alias Tiamat), den poté, co jsem tady o tom psal. A nejen na to. Jako by to morfogenetické pole skutečně fungovalo. Jedním z mých dalších zvyků je, že začínám od konce, a tak zde na neděli zrecykluji zajímavou pasáž téměř na konci knihy:

Lucifer


staroegyptska-zarovka.jpgJiž v sumerském příběhu stvoření se podrobně a jednoznačně hovoří o mimozemšťanech jako o bozích, jakož i o kosmických lodích, základnách a raketách všech nám známých druhů. Létající draci, nebeské nebo ohnivé vozy se vyskytují ve všech čínských, indických, egyptských, hebrejských, středoamerických a jihoamerických bájích, stejně jako v antické řecké mytologii. Létající přístroje, základny ve vesmíru a kosmické války jsou popsány do neuvěřitelných detailů v indických védách. Krátký úryvek ze staroindického eposu Rámajána explicitně dokládá přesnost popisu: "... sedl si Ráma na nebeský vůz... a přichystal se k letu. Povoz měl dvě poschodí a mnoho pokojů a oken. Když se vznesl do vzduchu, vydával táhlý tón. nebeský vůz zářil jako oheň v letní noci, podobal se vlasaticím a žhnul jako jako rudý oheň."

Také v Bibli se můžeme častokrát dočíst o létajících objektech a o tom, jak se jednotliví proroci přemísťovali vzduchem z jednoho místa na Zemi na druhé i na určitá másta na obloze. Bohové zasvěcovali naše předky do tajů výroby technicky vysoce vyspělých objektů. S největší pravděpodobností létali. Možná bohové také předáváním svých vědomostí pomáhali tehdejším králům, aby dokázali lidu svou nadřazenost. Obyčejní lidé by zřejmě stěží poslouchali vládce, který by nebyl schopen alespoň přibližně se vyrovnat skvěle technicky vybaveným mimozemšťanům.

Za zmínku rovněž stojí jiná technická vymoženost Egypťanů: elektrická baterie. O vyspělé technologii a využití elektrického proudu ve starém Egyptě pojednává kniha Světlo faraonů Petera Krassy a Reinharda Habecka. Autoři jsou přesvědčeni o existenci vzdušných plavidel (sluneční bárky), zbraní hromadného ničení (vysílače záření), rádiových a televizních satelitů (slyšící a vidoucí ptáci), jakož i televizoru (kouzelné zrcadlo) v Egyptě před několika tisíciletími. Vášnivé diskuse vyvolávají dosud vyobrazení vrtulníku, obrněného vozidla, ponorky a kulometu v chrámu Setchiho I. (Menmaatre Seti I) v Ebózevu (Abydosu), která nemůže přehlédnout žádný turista.

V kryptách chrámu faraonky Hathor v Dendeře jsou zobrazeny průhledné bubliny hruškovitého tvaru v šikmé poloze na jakýchsi podpěrách. Uvnitř takové hrušky se nachází vlnící had, který se plazí z kalichu nějaké květiny na dolním konci hrušky. Egyptologové jej označují za hadí kámen a podpěrám říkají pilíře. Symbolizují agresivní hadí účinky elektřiny a podpěry izolátory? Byl kalich lotosového květu, z nějž se vine had, objímkou žárovky s připojeným kabelem, který vede k dolní desce? Máme před sebou nákres baterie nebo generátoru?

Krassa a Habeck popisují funkci staroegyptské žárovky takto: "Dnes víme, že pomocí takzvaných ejektorů (proudových vývěv) (5) lze vyrobit poměrně dokonalé vakuum, zvlášť když jsou vývěvy uspořádány kaskádovitě. Odvzdušníme-li skleněnou baňku, do níž zasahují dva kovové díly (3) (4), nastane už pří značně nižších napětích podle velikosti baňky výboj. Při tlaku 40 torrů se pak od jednoho kovového dílu k druhému vine svítivé vlákno (2). Pokud žárovku dál odvzdušňujeme, hadovitá čára se rozšíří, až nakonec vyplní celou baňku. Přesně to odpovídá zobrazením v podzemních komorách Hathořina chrámu." Model žárovky byl zhotoven poté, co byly rozluštěny staré písemné znaky a skutečně fungoval. Technickými podrobnostmi se velmi přesně zabývá Krassova a Habeckova publikace. Vlastně nikdo nemůže pochybovat o správnosti jejich výkladu vyobrazení v denderském chrámu.

V roce 1936 byla v Iráku vykopána dva tisíce let stará váza o výšce asi 15 cm. V ní byl měděný váleček zalitý v pryskyřici. Do válečku byl zapuštěná železná tyčinka izolovaná asfaltovou vycpávkou. Od té doby byly nalezeny další podobné vázy. Z těchto předmětů, o nichž se původně předpokládalo, že sloužily k náboženským účelům, se ale posléze vyklubaly suché baterie. Jakmile se totiž do vázy nalil nový elektrolyt, tato baterie začala fungovat. Vyráběla a dosud vyrábí elektrický proud o napětí asi 1.5 voltu a používá se dodnes v bazarech při zlacení a stříbření. Mohla se takto vyráběná elektřina využívat také k jiným účelům? klidně by bylo možné si představit, že podobná zařízení sloužila k osvětlení chrámů, knihoven a veřejných budov. Dokazuje to velká žárovka zhotovená podle nákresu v chrámu v egyptské Dendeře.

Tímto způsobem by se dala rozluštit také záhada, jak se osvětlovaly chodby procházející na několika úrovních podzemím mnoha známých chrámů a hrobek, jež není z nevysvětlitelných důvodů možné si dnes už prohlédnout. Nikde na stropech ani na stěnách se nenašly stopy po olejových lampách nebo pochodních, ačkoli se v temných chodbách hluboko pod zemí nacházejí nesčetné obrazy a nápisy. Jediné přijatelné a mně známé vysvětlení, které se také dozví každý turista, si vypomáhá řadou zrcadel. Tomu ale odporuje skutečnost, že zrcadla by musela být trvale nastavena ke Slunci a nebylo by možné jimi osvětlovat chodby ve dnech, kdy bylo pod mrakem. Kromě toho by to nefungovalo ani po technické stránce, neboť by ztráta světla byla v točitých chodbách klesajících v několika poschodích pod zem příliš velká a osvětlení by bylo zcela nedostatečné, pokud by vůbec nějaké bylo. Navíc by zrcadla musela být zabroušena absolutně rovně. A nelze se domnívat, že by staří Egypťané byli schopni zhotovovat tak dokonalá zrcadla.

V mýtech a starých spisech nejrůznějších národů jsou zmínky o věčných lampách sloužících k osvětlení. také tato záhada by se možná dala vysvětlit využitím elektřiny. Naši dávní předkové patrně ale využívali elektřinu i jinými způsoby. Bohužel se tyto znalosti opět ztratily nejpozději někdy v temném středověku, který lze považovat za dobu absolutního propadu všeobecného i technického vědění.


komentářů: 10         Komentáře (10)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
10
Lucifer * 12.12.2014, 14:38:35
Alfe, z článku vyplývá, že autor zdroje Hans-Joachim Zillmer se nedomnívá, že by tu žárovku vyrobili samotní anebo přinejmenším tehdejší Egypťané. Obrázek je spíš kultovně symbolický a jeho autor zřejmě o principu žárovky neměl potuchu.

9
Alf (neregistrovaný) 12.12.2014, 08:12:11
1)Nasel jsem si ten obrazek velkej a v te zarovce je had. Myslite ze had svitil? Stejne jako zarovka to muze byt i cervavej lilek.
2) Edison vyzkousel pres 2000 prvku a slitin, nez prisel na to ze funguje v podstate jenom wolfram. Pochubuji, ze egyptani dokazali udelat wolframova vlakna. ..ostatni se roztavi drive nez se rozsviti..
3) drat v zarovce je pripojen obema konci, aby vzniknul zkrat, kterej nazhavi drat a ten pak sviti... vsiml si tu nekdo, ze ten had neni uchycen i druhym koncem a tedy by nefungoval i kdyby do toho pustili 220V.
3. Nejsem elektrikar, ale nevim jak silne svetlo udelate z 1.5 voltu..

Lucifer
8
Lucifer 31.05.2011, 22:36:37
Vaším potížím tak trochu nerozumím. Už jsem to tady jednou vysvětloval, takže to radši zopakuji: Když cituji nějaký zdroj, tak citace buď končí názvem zdroje nebo slovy "konec citace". Věty ze zdroje nekopíruji slovo od slova, ale většinou ten text stylisticky upravuji a často se jedná o zkrácenou úpravu větší části knížky. Snažím se však, abych těmi úpravami nijak nezměnil podstatu autorova sdělení. Pokud se k tomu nevyjádřím (vždy způsobem, který snad nemůže být přehlédnutelný), tak k tomu momentálně nemám žádný přípodotek, což samozřejmě neznamená, že se jedná slovo od slova o totéž, co si myslím, pouze to, že si myslím, že to stojí za úvahu. A teď si myslím, že jsem se vám to už jednou snažil vysvětlit ]Mrkající

A pro jistotu ještě jednodušší verze: Každý příspěvek, který naleznete v Populárně naučném či filosofickém koutku, představuje mnou reprodukovaný obsah části zdroje uvedeného na konci.

7 S tim adresovanim
V (neregistrovaný) 31.05.2011, 20:56:36
pripodotku mam potize. V textu vasich clanku neni zpravidla vubec zrejme, kdy mluvi autor knihy a kdy vy, Lucifer. Krome toho automaticky beru vsechno co sem date jako ze minimalne jste s tim nahledem sprizneny (i kdyz treba s vyhradami) a je pak jedno, kam moje pripadna kritika miri.
Podivejte se treba na toho Wuketitse, jak se za nej berete, presne jak bych ocekaval. Takhle to totiz v zivote funguje.

...autorem není nějaký "Däniken", ale vědec a člen New York Academy of Sciences.

Tady je zarne videt, jak tituly a prislusnost do nejake 'spravne' spolecnosti funguji, hned ma clovek cestu oteverenou do mysli lidi, protoze je 'ostemplovana' autorita a to ma vahu. Ja ty soucky a danikeny nezlehcuju proto, ze nebyli (asi) vedci, ze (asi) nemeli tituly a nepracovali jako vedecti pracovnici (ma to pro me tak malou vahu, ze bych treba ani nevedel, kdyby vlastne ty tituly a vsechno meli). Jde jen a jen o tu jejich 'praci'.

Na druhou stranu ty tituly a clenstvi nechci apriorne nezlehcovat, jen chci rici, ze nejsou zadnou zarukou niceho. Ale vim, ze je to malo platne, jako s temi bohatymi lidmi a automatickou uctou a respektem (na tom nic nemeni, kdyz za rohem nebo u piva pak ti co padli na zadek pro ty bohace nemaji nez opovrzeni).

6 Pred cim ma lid respekt
V (neregistrovaný) 31.05.2011, 20:36:11
"Obyčejní lidé by zřejmě stěží poslouchali vládce, který by nebyl schopen alespoň přibližně se vyrovnat skvěle technicky vybaveným mimozemšťanům."

Vladari vzdycky stacilo, ze byl bohaty a nevadilo jestli to bylo bohatstvi nekde uloupene, nebo sedrene ze zad poddanych. Dodnes lidi padaji na zadek pred bohatymi lidmi, proste jen z duvodu, ze jsou bohati. Pro jednoho takoveho pracuju a casto vidim, jak to funguje. Proto faraoni a maharadzove vzdycky museli byt bohati. Chudy mohl byt jen Jezis a jemu podobni svati ruznych nabozenstvi.
Mimozemstani by sice pritahli pozornost lidu, ale ti by asi nestali o ziskani moci nad tim lidem, nebyli by mistnimu vladari konkurenci. Jestli by se ale nektere jejich technologie dostaly nekomu do rukou, tak by to ale byl samozrejme ten vladar, na to on by si uz dohlednul. I kdyby ti navstevnici s lidem kuli pikle a dali jim neco, tak po odletu by ten lid o to prisel, na to dam krk. A kdyby ne, tak stejne by to bylo k nicemu.

I dneska kdyby sem priletla nejaka vyspela civilizace, tak pochybuju, ze bysme vyuzili neco co by nam mohli dat, znalosti, nebo technologii. Sami mame zatracene potize i jen provozovat to co sami mame, treba ty jaderne elektrarny, nebo klonovani (oboji na nejlepsi ceste k uplnemu zakazu), nebo geneticke upravy plodin, atd atd. Sesly by se na to komise a ve jmenu lidu by nakonec daly moznemu pokroku utrum, uplne stejne jake treba ti davni vladari. Nejsme v tomhle odledu o moc jini, bohuzel.

Krome toho jadra a genetickych uprav tu treba mame taky zazracny spolecensky system, ktery zafungoval v Americe, kde dal vzniknout vyspele spolecnosi na zelene louce a co na to ted my, my si muzeme hrdelka vykricet nenavisti k tomu systemu. Co kdyby nam mimozemstani rekli, ze kapitalismus je ta prava cesta, ktera je dostala az sem na tuhle navstevu u nas? Myslite ze bysme pak prohledli?

Lucifer
5 V
Lucifer 31.05.2011, 20:28:56
Počkejte si na pokračování z téže knihy někdy zhruba od čtvrtka (zítra bude odpočinková pohádka), možná se budete ještě velmi divit ]Mrkající Podotýkám, že jejím autorem není nějaký "Däniken", ale vědec a člen New York Academy of Sciences. A ještě dodávám, že já jsem experimentálně pragmatickým fyzikem a k tomuto tématu nemám žádný vlastní experimentálně pozorovatelný důkaz. (I když by se možná nějaký našel, ale zatím si to nechám pro sebe.) Takže vaše případné přípodotky adresujte Hansi Joachimovi Zillmerovi. Časem se k tomu jistě také vyjádřím, ale momentálně to považuji pouze jako zajímavý podnět k zamyšlení.

4
V (neregistrovaný) 31.05.2011, 20:03:00
Tam nemeli vodu destovou, ale prevazne zaplavovou - monzumove deste jizne od Egypta zpusobovaly pravidelne rocni zaplavy na severu v Egypte, kde jinak prselo jen malo. Dodnes kdyz tam prsi, tak je to celkem vzacnost, asi jako v Recku nebo Spanelsku snih v nizinach.

Jeste k tomu sklu, nenasly se zadne sklarny kde by se tavilo sklo. To uz bych spis veril na nejaky egyptsky vynalez bezkouroveho svetla, ne-elektrickeho.

Ty banky treba zarovky byly a Egyptani byli jako Cinani, tedy ze by to neznamenalo, ze kdyz je maji, ze tedy bude nejake rozsireni jejich pouzivani a vylepsovani te technologie, jak jsem napsal, slouzily by v tech chodbach a nikde jinde, nemelo by to zadny dopad na sirsi spolecnost. I to je docela dobre mozne.

V tom 'svetle' Egyptani nevypadaji moc dobre, vsechen kredit pro (mozne) vynaleznuti by byl prebity tim, jak s tim svetlem nalozili. A nejspis kdyby tu technologii meli, tak by nezvesla od nich, ale byla by dovezena odnekud. Nechce se me verit, ze lid s takovou stagnaci by mohl neco takoveho vymyslit.

----------

Ale nemuzeme je podcenovat, treba se nasel ten tak zvany Antikythera mechanismus na dne more, udajne puvodem Reckeho... tam taky nevime nic o strojirenstvi, vyrobe ozubenych kol, malych nebo velkych... proste zahada jako hrom. Mozna ale ten mechanismus taky mel puvod nekde jinde a do Recka byl privezeny, pak odtud putoval na lodi, treba to byl dar, nebo lup, a doslo k potopeni lodi. Takze ja se snazim byt temhle vecem otevreny, ale na druhou stranu neni mozne jen tak pominout archeologicke vykopavky, co ty nam rikaji.

Lucifer
3
Lucifer 31.05.2011, 09:29:27
Pár zamračených dní? Počasí bylo zřejmě tenkrát v Egyptě zcela jiné. Nebo snad myslíte, že tak velká a bohatá říše vznikla na poušti?

http://tn.nova.cz/magazin/hi-tech/veda/biblicke-morove-rany-potvrzeny-pricinou-oteplovani.html

O těch morových ranách (viz link) ještě budu psát.

2 Egyptanum nerozumime
V (neregistrovaný) 31.05.2011, 06:49:53
na ty jejich vytvory vytesane do sten se nemuzeme divat z perspektivy moderniho cloveka. Egyptan treba neco znazornil vetsi nez postavu cloveka, ackoli se to treba veslo do kapsy, a kdybysme se ho mohli zeptat, tak by nam treba rekl, ze je to prece 'dulezita vec' a proto musi byt velka. Treba bysme se zeptali, proc je nekdo vytesany mensi nez ten druhy, kdyz je to v realu naopak, tak by treba rekl, ze ten vyssi je na obraze mensi, protoze je mladsi. Proste jejich logika nam dost unika. Perspektivu nepouzivali, takze treba ta vase 'banka' na tom vyobrazeni mohla byt mala, ale pro nas je vetsi, nez lidska postava. Jenze Egyptani to nevideli jako my.

Mozna to s temi jejich vynalezy bylo jako v Cine, kdy treba hodiny byly na Carskem dvore a remeslnikovi ktery je zhotovil byla treba useknuta hlava, aby nikomu uz takove nemohl vyrobit a prumysl a pokrok a to vschno bylo cisari putna. Proste tam to skoncilo a Cinani, nebo jak se jim tenkrat rikalo, si dal zili v jejich slamenych chysich na ryzovych polickach po generace a zadny papyrus ani hodiny a dalsi vymozenosti se jich netykaly. A v Egypte to zrejme bylo to same v blede modrem. Faraoni se svym dvorem zili zrejme v uplne jinem svete, nez poddani a nemeli zajem na nejakem pokroku, ledaze to slouzilo vymyslum knezich o zivote mrtvych, nebo pro osobni zabavu. Jak jsem rekl, pro nas je to tezko pochopitelne.

1 Zrcadla a lampy na baterky
V (neregistrovaný) 31.05.2011, 06:25:06
Nerikam, ze se me tyhle souckoviny taky nelibi, ale vsechno ma zrovna tak vysvetleni pro i proti a proti se zda byt padnejsi argument.

Treba pro zrcadla hovori, ze neni duvod, proc by nemeli tenkrat byt schopni dosahnout hladkosti a roviny ve vybrusovani, nebo liti skla, kdyz za A dokazali licovat tunove kvadry zuly tak, ze do spary mezi bloky ani nahodou nestrcite nikde list papiru a taky ze nekdo pomeroval vnitrni steny jednoho sarkofagu a zjistil, ze jeho stenu uvnitr jsou vuci sobe neuveritelne presne parallelni a v rohach jsou spojene naprosto presnym velkym radiusovym zaoblenim, velice obtiznym zhotovit bez strojirenskeho vybaveni. Podobne existuje nadoba z kamene s pomerne uzkym hrdlem, uvnitr perfektne vybrousena do kulata, proste zahady nad zahady a ve svetle techto veci prestava byt zabrusovani zrcadla nejakym nemoznym zazrakem. Zjevne se od tech Egyptanu da ocekavat mnohem vice, nez jim davate kredit.

A k tomu, ze "kdyz bylo pod mrakem" tak by se nesvitilo, ono zrovna v tom Egypte je tech mraku dost pomalu, rekl bych, tech par zamracenych dni mohli klidne ozelet tu navstevu, kdyz buh slunce schoval svou tvar, dobra vymluva i pro ty mrtve faraony cekajici na ty navstevy rekl bych, proste kdyz slunce zaleze, tak zalezu taky (do svy hlineny chatrce) a smytec.

Proti tomu ovsem stoji zahada, proc archeologove nenachazi nejaka zrcadla vyobrazena v tech vsudepritomnych hieroglyfech, proc nikde nevykopavaji strepiny skla. A taky neni nikde psane, ze ty chodby byly vubec nejak pravidelne vyuzivane. Egyptani byli takovi silenci, ze byli schopni ty chodby vyzdobit na stenach jeste nez nad nimi byla postavena pyramida a byly otevrene svetlu a pak se nijak pravidelne uz nepouzivaly, obetiny faraonum se nemusely nosit az pod nos, skrz ty chodby, ale mohly byt nechavany nekde kde je jeste svetlo a kde je pristup a do tech chodeb proste nikdo nechodil, ty byly pro mrtveho na chozeni. Nam to prijde treba silene, ale Egyptani byli schopni takovych veci, pro nas nepochopitelnych.

A jestli tedy tenkrat navstivila zemi nejaka ET vesmirna lod a dala Egyptanum nejakou tu technologii, tak zrejme nepadla na urodnou pudu, coz by bylo logicke. O tom jsem tu uz neco napsal, ze dary od nejake civilizace by nam byly naprt, stejne jako asi byly tem Egyptanum, jestli tedy byli navstiveni...

Zase, k tem bateriim by zrejme byly nejake kovove draty nebo neco, ale nic nebylo vykopano svedcici takovymto teoriim. A ze by se tyhle veci, dary od ET civilizace tak malo objevovaly v tech hieroglifech se da tezko verit, ledaze Egyptany vubec nenadchly a my muzeme byt radi, ze v tech tisicich opakujicich se hieroglyfech a obrazkach nekde spatrime neco, co mozna... proste to nesedi. A kdyby to Egyptani sami vymysleli, tak to by zase byli uplne jini lide, nez jak je zname. Egyt pro vsechen jeho vyvoj ve stavbe tech pyramid byl ve znameni stagnace, protoze mluvime o staletich a staletich, kdy bylo vice mene to same a pak se to zmenilo, proste je lehke byt zmateny temi ubehlymi tisici lety a dalsimi tisici a dalsimi, pak totiz ve svetle teto casove perspektivy tech zmen bylo vlastne zatracene malo a pro nas, zapadni lidi by to byla naprosta stagnace kdybysme v tom mohli tenkrat zkusit zit.

Jednoduse a proste to nefaliruje, i kdyz jak rikam, mam souckoviny taky rad, ale vseho s mirou.

Mam dojem, ze v tom clanku narazite na nejakou konspiraci, ze do tech chodeb se turisti nedostanou, nebo jak jste to tam napsal, ale to muze byt treba moc explicitni pornografii na tech vyzdobach, oni Egyptani se vyznali zrejme vic nez my dnes.

«     1     »