Naplňující se proroctví

rubrika: Populárně naučný koutek


Jedna z kapitol níže uvedené knížky od Ruperta Sheldrakea se nazývá Vliv experimentátorova očekávání. Sheldrake ji uvádí následující předmluvou:

Lucifer


nostradamus.jpgČasto se stává, že se věci vyvinou podle očekávání nebo podle předpovědi, nikoli však proto, že bychom nějakým tajuplným způsobem předem znali budoucnost, nýbrž proto, že lidé mají tendenci chovat se právě tak, aby se proroctví naplňovala. Například učitel, prorokující studentovi neúspěch, se k němu může chovat způsobem, který zvýší pravděpodobnost studentova selhání, a přivodí tak vyplnění původní předpovědi. Tendence prognóz se realizovat je dobře známa v oblasti ekonomiky, politiky a náboženství. Hraje také roli v praktické psychologii. Na různých způsobech využívání takovýchto sil stavějí nesčetné knihy typu "pomoz si sám", které ukazují, jak při vyvarování se negativních postojů a přijetí pozitivních můžeme dosáhnout pozoruhodných úspěchů v politice, obchodu i v lásce. Důvěra a optimismus hrají podobně důležitou roli v praktické medicíně a léčitelství - a také ve sportu, v boji a při mnoha dalších aktivitách.

Ať už se to člověk rozhodne interpretovat jakkoli, pozitivní i negativní očekávání mají často vliv na to, co se skutečně stane. Proroctví, která se vyplní, jsou běžným jevem. Naplňují se tedy i vědecké prognózy? Mnozí vědci jsou při provádění experimentu předem přesvědčeni o jeho výsledku a mají v sobě hluboce zakořeněné předsudky ohledně toho, co je a co není možné. Může jejich očekávání ovlivnit výsledky experimentu? Odpověď zní, že ano.

Za prvé, očekávání ovlivňuje druh otázek, které jsou v experimentech kladeny, a tyto otázky zase určují, jaký druh odpovědi bude nalezen. To se. To se explicitně připouští v kvantové fyzice, kde je rozvržením experimentu předurčeno, jaký druh výsledku je možný, například zda odpověď bude mít formu vlny nebo částice. Tento princip je však naprosto obecný. Irský spisovatel C. S. Lewis, jeden z nejúspěšnějších autorů moderní britské historie, ve své knize The Discarded Image píše: "Struktura testu je jako šablona. Určuje, jaká část celé pravdy se objeví a jaký vzor naznačí."

Za druhé, očekávání experimentátora má vliv na to, co a jak experimentátor pozoruje, podsouvá mu tendenci vidět, co vidět chce, a ignorovat, co vidět nechce. Tato tendence může vést k neuvědomělému zkreslení při pozorování a při záznamu a analýze dat, k odmítnutí nepříznivých výsledků jakožto chyb a k velmi selektivní publikaci výsledků.

Třetí důvod je mystičtější: experimentátorovo očekávání může ovlivnit to, co se skutečně stane. Právě otázkou, jak mystický by tento proces mohl být, se zabývá tato kapitola.

Zdroj: Rupert Sheldrake - Sedm experimentů, které by mohly změnit svět


Poznámka: K některým úvahám z této kapitoly se možná ještě vrátím.


komentářů: 12         Komentáře (12)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
12
Lucifer 22.09.2011, 01:20:52
[9]

Nejen církve, ale dnes, obzvláště na Západě, to jsou především konzumní továrny.

Lucifer
11
Lucifer 22.09.2011, 00:54:14
[10]

Z mého pohledu nejde o mystiku. Už jsem se k tomu několikrát vyjádřil, kupříkladu tady

http://lucifer.bloguje.cz/904620-readri-a-sberac-rozptylenych-informaci.php

Nezajímají mě dětské povídačky, ale skutečnost. Jsou jevy, které neumí ani moderní věda, v mém případě fyzika, vysvětlit, a které jsou pozorováním doložitelné. Samotná fyzika dnes žije jednou velmi jurodivou představou, teorií superstrun, jejíž představy jsou mnohonásobně fantastičtější, mnohem šílenější než třeba morfogenetické pole od Sheldrakea nebo kvantová duše od Szeruda. Podle ní je náš vesmír jedenácti či ještě vícerozměrný atd. Tato teorie je však podložena kvalitním matematickým modelem, z něhož plynou nejrůznější výsledky, které odpovídají skutečnosti. Zatím ovšem jenom takové, které už předpověděly mnohem přízemnější fyzikální teorie. Strunaři zatím neodvodily nic nového, co by se dalo experimentálně dokázat.

10
a.b.\'s Multipass (neregistrovaný) 21.09.2011, 20:30:55
Objevy jsou velice často dílem náhody. Když při pokusech něco nevyjde, nebo se náhodou něco přimíchá, spadne teplota, nebo mýdlo do vany, to, nebo ono- prostě, je to často náhoda. Kazdy mystik povytáhne obočí, pro ty jsou ještě stále knihovny plny různých mystérii- ale stále více lidí, díky vzdělání a nemystické výchově, jsou realisty. Realista se musí smířit s tím, že tu prostě je, asi kvůli rozmnožení se- a pak umře a to je celé. Musí se smířit s tím, že tím to konči. S tím, že se nedozví, proč tu byl, co to je a kam to spěje. A to není tak lehké. Lehčí je věřit na legendy, povídačky, mystiku a dej to Pán Bůh- na posmrtný život. Reinkarnace není sranda, předstoupit před Pána, odevzdat životopis a zodpovídat se za něj- to už vůbec ne. Hrozí totiž narodit se jako červ, to v prvním případě, nebo brodit se s Hitlerem v lávě, to v druhém. A přesto- vidina posmrtného "něčeho" je ještě stále pro spoustu lidí tou lepší alternativou- jen, aby to nezakřikli!;)

9
A. (neregistrovaný) 21.09.2011, 18:12:47
ad 6: Já bych myslela, že nejmohutnější dějinnou silou není pokrok, ego, náhoda, hvězdné nebe a mravní zákon, vědecko-technická nebo jiná revoluce, ale hloupost, skupinová, složená z hloupostí individuálních.

Děti věří tomu, co jim říkají rodiče a dospělí, taková důvěra je důležitá pro přežití, třeba aby nelezli do řeky plné krokdýlů. Dítě ale nemá moc možností, jak rozlišit dobrou radu od špatné, takže je lehko infikovatelné diskutabilními nebo rovnou špatnými a scestnými radami. Nekoupej se s krokodýlama je dobrá rada, třetí sobotu v únoru musíš obětovat kozu, jinak nezaprší je pitomost, ale dítě to nerozezná, když mu to říká rodič nebo jiná autorita. A je pravděpodobné, že tomu bude věřit a předá to s touž vážností svým dětem. Že jsou dětské hlavy tak lehce zranitelné, si církve dobře uvědomovaly... a někde se to nezměnilo.

Axina
8 Jenom to nezakřiknout
Axina 21.09.2011, 17:31:43
A jak si potom vysvětlit vcelku běžnou výzvu, kterou se lidé navzájem častují: "Nezakřikni to!" ? Snad tak, že vyslovená konstatování mají tendenci se nenaplňovat? Usmívající se

Lucifer
7 Není error jak error
Lucifer 21.09.2011, 14:38:13
tohle je však přímo connection error, který včera odpoledne zaplavil některé regiony. Ne však jen nějaké connection, ale totální connection. Dokonce jsem slyšel o jednom závislákovi, který málem kladívkem rozmlátil svůj notebook (či tabletku)

6
a.b.'s Multipass[[openidhttp://cafecremaambienteecafe.blogspot.com/]] (neregistrovaný) 21.09.2011, 14:33:42
http://www.youtube.com/watch?v=1tmeRwhVwXI

5
Anna Kopecký (neregistrovaný) 21.09.2011, 14:21:55
3 - píše mi to error - to znamená, že Tamto Ono natuty existuje.

4
a.b.'s Multipass[[openidhttp://cafecremaambienteecafe.blogspot.com/]] (neregistrovaný) 21.09.2011, 14:00:16
asi tak od 1/3 to má grády- ti patří všichni do kriminálu a do blázince- tedy ti "dospěli"

3
a.b.\\\\\\\'s Multipass[[openidhttp://cafecremaambienteecafe.blogspot.com/]] (neregistrovaný) 21.09.2011, 13:54:31
2- hele
http://videos.arte.tv/de/videos/jesus_camp-4112156.html

2
Anna Kopecký (neregistrovaný) 21.09.2011, 13:53:12
Já na to všechno stoprocentně věřim. I lógrový ssedlině. Multipass kecá.

1
a.b.'s Multipass[[openidhttp://cafecremaambienteecafe.blogspot.com/]] (neregistrovaný) 21.09.2011, 13:29:04
Ano, to mohu potvrdit. Já, když jsem předpovídal, že všechno jednou skončí, tak jsem si to i přál. Skončilo toho hodně a protože si přeji, abych se vší té hrůzy nedožil, určitě to taky tak dopadne. Tak jsme se zasmáli a teď vážně. Třeba takový pendl- když se to nafilmuje, vidíte jasné, jak ten, kdo to závaží drží, začne pohybovat rukou, aby se roztočilo. On nebo ona budou ale přísahat, že se ani nepohnuli. Tak jsme se zasmáli, ale teď už vážně.

Renée Schröder správné říká, že nejničivějším vynálezem lidstva- jeho mužské části- je vynález Boha. Muž si vytvořil Boha k obrazu svému, k ideálu, jakým sám touží být. Stejně tak proroctví. Jakým chci být a co přejí těm druhým. Namítáte- li, že svět je plný věřících, říká paní Schröder- ano, ale ti lidé nemají na výběr, výběr nikdy neměli. Byli do Božího světa uvedení, coby nemluvňata a celé společnosti jim s neuprostnou samozřejmostí sugerovali Božskou "skutečnost".

Všechna rozhodnutí, všechny činy, děláme emotivně. Emoce jsou to, co z nás dělá něco jiného, než co jsou ostatní zvířata. Objektivní výsledky vědy- pokud jsou možné- jsou proto pro lidi daleko méně přitažlivé, než různé sliby různých šarlatánů a proroků. Se soudružským pozdravem Abraka Dabra- Váš Cosmic Debris Mulipass ;)
http://www.youtube.com/watch?v=KeQ_S8G16Rw&feature=player_detailpage

«     1     »