Populárně naučný koutek


« strana 8 »

Klonování lidí


Chtěli byste mít svůj klon? Mám na mysli reprodukci sebe sama, v níž se znovuzrodíte poté, když už váš úděl je zemřít. Nad touto myšlenkou jsem už mnohokráte zalevitoval. Představa je úžasná. Prostě už se vám v těle vybily baterky, tak bez jakýchkoli problémů se přemístíte do nového těla s čerstvými baterkami. Mně se to líbí a následující text tomu odporuje. Kde je pravda, to vážně v této chvíli netuším. Vím jenom jedno: Klonování soudobého nárůstu zdegenerovaných deprivantů by se mi ani za mák nelíbilo.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 14         


Zelená (přírodní) chemie - Biomimetika


Doba jedová 3 od Stacy Malkanové je orientovaná především na kosmetiku, což není ani náhodou šálek mého čaje. Obsahuje však řadu velmi zajímavých postřehů týkajících se průmyslového znečišťování nejen našich organizmů jedovatými a nezřídka i rakovinotvornými látkami, syntetickými chemikáliemi petrochemického původu (viz Soudobá chemická zátěž našeho organizmu). Nejen do kosmetiky, ale i do potravin a dalších produktů se za účelem snadnějšího zisku cpou umělé chemické látky, jež se v přírodě ještě relativně nedávno nevyskytovaly a na něž nejsou živočichové, tedy i my, vůbec adaptováni. Je to příliš prudká změna v našem životním prostředí, která zcela zákonitě pro nás i jiné živočichy, a vlastně i pro celou přírodu, vede k velmi nelibým a nebezpečným důsledkům. Mnohem pozvolnějším a dostatečně adaptabilnějším evolučním vývojem nám však příroda nabízí spoustu našemu zdraví prospěšnějších a všeobecně bezpečnějších prostředků, metod a inspirací. Jen je třeba se kolem sebe dívat, přemýšlet a analyzovat to, co už tady vlastně dávno a zcela přirozeně je. A přitom to je někdy tak snadné. Jenže lidé zapojeni do velkého byznysu to vidí jinak. A si tak, jak to s bohulibou nadutostí prezentoval náš předchozí prezident prohlášením, že naše planeta není zelená, ale modrá. Domnívám se, že slovem „modrá“ nemyslel „jedovatá“, jelikož jeho obzor až tak daleko nesahá, ale prachy, peníze, jejichž špínu přece nelze rozeznat a ani se od ní nijak očistit.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 15         


Soudobá chemická zátěž našeho organizmu


Z Doby jedové číslo 3 jsem zde zatím prezentoval pouze jediný příspěvek - Bořiči mýtů o kráse. Nedávno jsem jel metrem a pozorně si tuto knížku pročítal. Proti mně si sedla jedna mladší žena s obličejem velmi silně omítnutým kosmetickým „brizolitem“. A tak jsem jí ukázal obal knížky, abych ji upozornil, cože to na svém obličeji má vymalováno. Jak se zatvářila, to jsem nepoznal, přes ten tlustý „brizolit“ to není ani možné. Dnes tedy přicházím s druhým příspěvkem z DJ3, abychom si tu chemickou situaci vyjasnili.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 16         


Splašené vesmíry


Přišel čas, abych se definitivně rozloučil s velmi podnětnou procházkou galerií vesmírných modelů od Johna D. Barrowa. K tomuto účelu jsem použil několik výňatků z poslední kapitoly zmíněné knížky, která se nazývá stejně jako název tohoto příspěvku. Psaní populárně naučných knížek Johna D. Barrowa se mi velmi líbí, protože jejich autor to umí velmi uchopitelně, vzletně, literárně, podnětně atd., čemuž mi nezbývá než se klanět, ačkoli o něco podobného se též snažím. V posledním přívěšku této kosmologické galerie nenaleznete pouze jeden klikací odkaz. Vše už tu bylo řečeno, a pokud se vám některé termíny nebudou zdát zcela uchopitelné, tak si to můžete zopakovat v primárních a sekundárních odkazech uvedených v pojednání Falešné vesmíry – Simulovaná realita I.  

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 16         


Kde ťa ludé berú?


Dobrý teoretik věrnosti a praktik lásky Ludvík Vaculík píše v Posledním slově (LN 29. 7. 2014): Na věrnost není nárok: na úctu a dodržení životních závazků ano… Věrnost nemůžeme žádat, můžeme si ji přát. Vzniká tím, že se uděluje. Je založena na tom, že ji potřebuje ten věrný… Je tu jedna věc, o níž by měl mluvit někdo moudřejší. Že i v pěkném vztahu vyskytne se porucha způsobená pudy těla. Věrnost takovou poruchu přečká….

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 11         


Propylenglykol a další jedy či zbytečné operace, jimiž jsme tak vehementně oblažováni


Z Doby jedové 4 (DJ 4) od Sherrill Sellmanové jsem zde předložil už celou řadu výňatků, poslední se věnoval zázračné molekule glutation. Knížka však obsahuje poměrně dlouhý doslov její překladatelky Hanky Synkové, absolventky Institutu životního stylu, jenž se jmenuje Postřehy k vydání pro české čtenáře od Hanky Synkové. Zde je několik postřehů z první části těchto Postřehů:

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 10         


Glutation – zázračná molekula pro dlouhověkost


Z nedávných statistik vyplývá, že se nejrychleji rozrůstá věková skupina stoletých lidí. Jaké je tajemství dlouhého a zdravého života? Jednu z odpovědí lze možná nalézt v přítomnosti glutationu – malé, leč velmi účinné molekuly, která se tvoří v každé buňce lidského těla. Ačkoli glutation není tak známý jako jiné, častěji zmiňované živiny, například vitamin C a E, rozhodně se jedná o zázračnou molekulu. Badatelé zjistili, že průměrná aktivita glutationu je u stoletých lidí výrazně vyšší než u těch mladších. Několik studií dospělo k závěru, že vysoká hladina glutationu souvisí se zvýšeným přežitím.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


«   1  2  3  4  5  6  7    8    9  10  11  12 . . . . . . . . . .  48  49  50  51  52   »