Stand by me

rubrika: Povídání


Pátky bývají občas velmi ulítlé. Někdy ani ne občas, ale skoro pokaždé. Tedy alespoň pokud jde o mne. Snad právě proto jsem den následující začal nazývat dnem sanitárním. To proto, abych se z toho ulítlého pátku zase nějak poklidně usadil. Jak na duši, tak na těle.

 

Lucifer


Ten následující den se česky řekne sobota, což prý má být česká verze hebrejského šabatu (v latině sabatu, v jidiš šábesu), tedy v judaismu a některých křesťanských kruzích sedmý den v týdnu věnovaný odpočinku. My jsme ho posunuli na šestý den v týdnu, asi proto, že ten pátý bývá ulítlý. No a moje dnešní vcelku kratinké, místy až téměř nesrozumitelné, tudíž vlastně také ulítlé povídání je věnováno právě tomuto pátému dni v týdnu, což je vcelku logické, protože se na čertí scéně objeví téměř na sekundu přesně v pátek. Když to teď píšu, je ještě čtvrtek, jenže ten mi už připadá natolik vyčerpaný, že se v následujícím textu přemístím rovnou do pátku.

 

Dnešní ulítlý pátek je v pořadí dnů tohoto měsíce označen číslem 12. Kdyby se zařadil jako třináctý den, mohlo by se v něm lítat ještě bláznivěji, anebo naopak. Pro někoho je třináctka šťastným číslem, takže by mohl tu ulítlost tímto trumfem přebít. Jenže je dvanáctého a všechny možné další trumfy jsem už během týdne z rukávu vytřepal. Nemohu tedy dělat už nic jiného než lítat a modlit se, abych do něčeho tvrdě nenarazil, někam nesletěl nebo zcela neuletěl do nikam.

 

Byly doby, kdy jsem občas, někdy i častěji, míval pocit, že nade mnou drží ochrannou ruku, meč nebo křídla můj strážný anděl. Někdy se stalo, že jsem mu dával tak zabrat, že si na pomoc musel pozvat celou legii andělů. Už to vypadalo jako bitva na Bílé hoře, v poslední chvíli se však objevil záložní andělský batalion a Bílá hora zrůžověla mým dalším úsvitem. Poté, co jsem se ze svého bůhví kolikátého již pokusu napodobit japonské kamikadze vyhrabal z toho nejhoršího, tak jediné, co mě napadlo, bylo, že tam nahoře mě někdo má rád. Jistě jsem nebyl první, kdo s takovou myšlenkou přišel, jenže já tím myslel svého strážného anděla a jeho věrné kamarády.

 

Když jsem se tu představu pokusil obléci do mýtu, tak mě napadlo, že tím strážným andělem mohla být má prababička z máminy strany Julie. Úžasná žena, která prožila dvě světové války, kdy muži z jejího příbuzenstva postupně mizeli v neznámých hrobech, a která dokázala i přes všechny nesnáze svoji rodinu udržet, postarat se o ni a dovést až do klidnějších časů. Když jsem ji poprvé spatřil, bylo mi asi pět let. Pobývala v jenom malém pokojíčku u mé tety a říkalo se jí buď stařenka nebo Júlinka. Pro mě byla v té době stařenkou, a to tak že hodně vetchou stařenkou. Dnes na ni vzpomínám jako na Júlinku.

 

Vzpomínám si, že někdy později jsme si, rodiče a já se svým bratrem, o Vánocích prohlíželi rodinné fotky. Na jedné zašlé fotce byl snímek z širšího rodinného kruhu sedícího kolem většího stolu. Ten snímek byl též z Vánoc, jenže tehdy jsem ještě byl buď moc mrňavý, anebo ještě nebyl vůbec na světě. Na té fotce byla taky Júlinka a už tehdy vypadala jako stařenka. Tu fotku jsem ještě viděl několikrát, ale až teprve, když jsem ji viděl naposled, to už jsem byl přece jenom odrostlejší, jsem si při pohledu na Júlinku uvědomil, že když byla trochu mladší, musela být velmi krásná. Ne, ona byla krásná i na té fotce. Stačilo se jen dobře dívat.

 

Jak ten čas běží… Co běží, když si člověk nedá pozor, tak přímo sprintuje. Někdy mám pocit, že sprintuje do nikam.

 

V poslední době mívám někdy pocit, že můj anděl strážný už nade mnou nebdí. Že už tu zkrátka není. Nemůžeme mít celý život jednoho či celou legii andělů strážných se záložním batalionem. Jednoho dne se musíme těmi anděly strážnými stát sami. Nevím, jestli jsem k tomu už dospěl, ale vím, že ten dnešní, jako obvykle ulítlý pátek bych chtěl svého anděla strážného nad sebou znovu ucítit. Alespoň na chvíli, alespoň ten jeden jediný pátek… Stůj zase při mně, Júlinko…

 


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_