Levandulová svíčka

rubrika: Povídání


Levandule je hluchavkovitá rostlina, jejíž květnatá vůně má velmi uklidňující účinky. Levandulová svíčka navíc vyzařuje uklidňující světlo, které problikává temnotami, v nichž jste něco ztratili, a v nichž můžete alespoň na chvíli to něco uklidňujícím způsobem spatřit.

 

Lucifer


Bylo pozdě v noci. Rouper de Clotrimazol hleděl do okna Infernetu a za těmi skutečnými okny skučel podzim v poslední listopadové fázi. Rouser klečela za otevřenými dveřmi v kuchyni na zemi, jak měla ve zvyku, a pletla Rouperovi punčošky, což měla rovněž ve zvyku už od nepaměti, co spolu žili.

 

Na Rouperově stolku, obtěžkaném nejrůznějšími věcmi, z nichž těmi nejhmotnějšími byly knihy, hned vedle internetového okna poblikávala levandulová svíčka v bakelitovém kelímku ponořeném do skleněného kelímku s okýnkem, podobně jako v kavárně Satori, ovšem bez toho okýnka ve skleněném kelímku.

 

Byl to vlastně takový prostý kelímek s voskem levandulové vůně, něco podobného se dává na hroby. Povětšinou však bez té levandule, podobně jako v kavárně Satori. Ani tam, ani tam levandulové vůně již není třeba.

 

Levandulová vůně prosakovala celým Rouperovým pokojíčkem, i samotným Rouperem, a pak se odebrala k Rouser klečící na kuchyňské zemi při pletení Rouperových punčošek.

 

Všude bylo ticho, jako když se zastaví čas. A on se i zastavil. A nejen to, začal jít pozpátku. Okno Infernetu na chvíli zcela ztmavlo, až dočerna, a pak se na něm objevila Rouser, mnohem mladší, kdy jí pod baldachýnem zářících hvězd vyznával lásku. Tehdy ji vůbec neznal a netušil, že mu jednou bude v kleče plést punčošky.

 

Rouper si uvědomil, že něco mu proteklo mezi prsty – a už je to pryč.

 

Čas se náhle přetočil opačným směrem, kupředu, a na podlaze v kuchyni už neklečela Rouser. Postával tam mladší Rouper et Rouser de Clotrimazol von Filippos a něco si chystal k noční večeři.

 

Okno do Infernetu se znovu rozblikalo, jak to má ve zvyku, obrázky střídaly obrázky a svíčka levandulová pohasla. Dohořela.

 

Rouper zažehl novou, stále jich měl celou řadu v zásobě, a…

 

… a pokračoval tam, kde předtím skončil.

 

Těšil se na tu jedinou chvíli – levandulovou, kdy mu Rouser konečně doplete ty punčošky…

 

 


komentářů: 14         



Komentáře (14)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Stella
14
Stella 23.11.2014, 17:26:03
Ad 6.
St. Kocoure, dnes po ránu bylo v rádiu velké povídání Alfr. Strejčka s tvůrci muzikálu Zimní královna, s ukázkami. Taky se zamýšleli nad smyslem té pohádky. A o t(T?)ěšínkém divadle mluvili.

Káťa K. - o zlé tchyni! Ale původní drama je krásné.

Stella
13
Stella 23.11.2014, 17:21:15
Vypínačová epidemie! Hlavně ať vás nekopne elektrika. Ospalý


astra2
12
astra2 23.11.2014, 16:25:36
To bylo něco jako předvánoční úklid? A nebo ses do obýváku už nemohl dostat? Nerozhodný
"Vypínali" jsme se kupodivu oba, já jsem ovšem měla větší kliku než ty, vypínač do svojí koupelny jsem sehnala ihned, tady skoro za rohem, za 51.- Kč Zdárně ho zamontoval soused.

Tak zdař! Ať ti to dobře spíná! S vyplazeným jazykem

Lucifer
11
Lucifer * 23.11.2014, 14:49:15
Jedno s navíc jsem do komentáře přimíchal, aby bylo vidět, jak ten podzemní hokej na mě silně doléhá. Mrkající

Lucifer
10
Lucifer * 23.11.2014, 14:42:39
Astro, včera jsem tvořil úklidovou četu obýváku v počtu jednoho muže. Jednalo se o poměrně velký úklid, na který pak navazovaly ještě další záležitosti. Kupříkladu jsem sháněl vypínač do koupelny. V Galerii mi jedna prodavačka vysvětlovala, že Galerie je obchodní centrum, v němž se prodává pouze spotřební zboží, což platí i pro Electro World, takže vypínač tu fakt neseženu. Sehnal jsem ho nakonec v Globusu ve Zličíně, což je též obchodní centrum se s spotřebním zbožím. Mají v tom trochu pozemní hokej.

9 O čichání
St. Kocour (neregistrovaný) 23.11.2014, 14:28:09
Citlivě čichám muziku, ale na poesii jsem tupý. Málokdy co zabere. Ráčej prominout... Plačící
A teďka už jdu do Ústavu na Kateřinu Kaban(os)ovou.

astra2
8
astra2 23.11.2014, 11:12:02
Kocoure?????

http://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/hyposmie-4

??????? Překvapený Plačící

astra2
7
astra2 23.11.2014, 11:00:59
Zdravím kocoura! Jsou tady taky jiné rubriky na pokec. Pézie - dokonce až aposomická? - nemusí být na tapetě! S vyplazeným jazykem

6
St. Kocour (neregistrovaný) 23.11.2014, 10:31:01
Čemu nerozumím, do toho nekecám.

DG.. Poetická hyposmie nebo dokonce aposmie.

astra2
5
astra2 23.11.2014, 10:07:29
Stello, to není pospávání, to je přímo chrápání. Ani jedna duše není k mání, k pokecání. Řidič kolotoče točí kolem asi někde jinde. Kde jsi? Kde jste všichni? Překvapený Ospalý

Stella
4
Stella 23.11.2014, 09:18:32
Pospáváme, pospáváme.
Krásnou neděli!
http://www.youtube.com/watch?v=NsbATedv9N8

Stella
3
Stella 22.11.2014, 14:16:54
Mezi básníky zde si připadám správně jako největší drsňák!
Levandule je přes dvě stě druhů...

astra2
2
astra2 22.11.2014, 12:14:30
Moje modrá kočka mrouká všem krásnou Mužnou sobotu, líně se převaluje na svém ozdobném polštáři a slastně nasává do svého rozpláclého nosíčku vůně, které se linou z kuchyně. Ví jasně, že ji čekají hody.

Já jsem si tady užila hody svoje, při četbě dalšího dílu odysey Rousera a jeho Rouper, a usoudila jsem, že autor něžně a tiše podléhá krásnému podzimnímu snění. Žádné divočiny, jen loňské sněhové nostalgie a zároveň vzpomínky na budoucnost. Ano. To, co je před námi, budoucnost má. Provoněná levandulovým fialovým svitem a planoucí věčným ohýnkem, svítí nám na cestu...Kam? Kam chceme. Až budou punčošky dopletené.... Ahoj

Stella
1
Stella 22.11.2014, 09:07:15
Možnost dokončit pletení punčošek závisí taky na počtu nožiček. A on čeká u Infernetu a čeká...
A čeká.

Krásnou mlžnou sobotu!

«     1     »