O Václavu Svatoňovi

rubrika: Povídání


Zase jsem vyhrabal z minulosti jednu povídku, ale praví se v ní o budoucnosti.

 

Lucifer


Dnes vás neobšťastním pohádkou, ale pověstí. Je z mé připravované knihy Nové pověsti české. S pohádkou to má společného, že i kdyby se vám v průběhu čtení zdálo, že hůř už být nemůže, nakonec bude šťastný konec. Narozdíl od klasických pověstí - kupříkladu automaticky se nabízejícími Starými pověstmi českými od Aloise Jiráska - ve kterých se píše, jak to asi bylo, zde píšu, jak to asi bude. Je to něco jako sci-fi nebo proroctví slepého mládence či bystrozrakého stařence.

 

 

Václav Svatoň se narodí sedmého února v nula hodin sedm minut ukrajinské prostitutce na záchodku jedné herny, jejíž majitel bude významným činovníkem Mukačevské brigády. Dítě bude pohozeno před dveře jistého kojeneckého ústavu a posléze adoptováno manžely Svatoňovými. Nepříliš nadané děcko se sklonem k alkoholismu bude v osmi letech sraženo na přechodu pro chodce pancéřovanou limuzínou Mukačevské brigády, řítící se sto padesáti kilometrovou rychlostí jednosměrkou v protisměru. V té době už budou oba rodičové na pravdě boží - dostanou infarkt při padesátém dílu třetí série Hanbinec na kraji města. Hlavní role v této sérii budou obsazeny miláčky národa Karlem M. G. a Helenou M. V. (M značí mumifikovaný).

 

Polomrtvý Václav Svatoň bude ukraden z jednotky intenzivní péče příslušníkem tajné lékařské organizace, zabývající se nelegálním prodejem transplantátů, a jeho tělo bude takzvaně vytunelováno. Zbytek bude předhozen šílenému doktoru Frankenštajnovi, který se bude v tajné podzemní laboratoři organizace zabývat klonováním lidí a výrobou mutantů. Když bude klonu Václava Svatoně devatenáct, pošlou ho do výcvikového tábora Al Kajdy na Doupově. I přes veškeré inženýrské zásahy dr. Frankenštajna do genetické výbavy Václava Svatoně, probudí se v něm regresivní slovanské geny. Svatoň začne pochybovat o smyslu svého poslání, naváže kontakt s v té době již zakázanou Mukačevskou brigádou a do tábora propašuje vodku a texty ukrajinských lidových dumek.

 

Pod průhlednou záminkou založení pěveckého souboru se Svatoňovi podaří udělat alkoholiky z příslušníků celé jednotky a posléze i zorganizovat její útěk z výcvikového prostoru. Po několika měsících strastiplného přežívání v brdských lesích pronikne jednotka do jednoho divadla na okraji Prahy, kde zrovna budou dávat operu Prodaná baryšňa. K obsazení divadla dojde během závěrečné scény při písni "Proč bychom se netěšili, když nám Alláh zdraví dá". Ozbrojenci v čele se Svatoněm budou požadovat legalizaci vodky a Mukačevské brigády.

 

Při zásahu bezpečnostních jednotek dojde k napuštění celého divadla speciálním uspávacím plynem, po kterém se už nepodaří nikoho ze zasažených probudit. Svatoňovo tělo se opět dostane do rukou dr. Frankenštajna, který s údivem zjistí, že Svatoň není mrtev, ale nachází se ve stavu velmi hlubokého spánku. Po krátkém výzkumu dojde k závěru, že tento stav má na svědomí jistá chemická reakce mezi molekulami uspávacího plynu a molekulami některých přiboudlin samohonky a že by se Svatoň dal teoreticky probudit. Nechá proto ukrást z prosektury těla všech členů Svatoňova oddílu a protože už mu v Praze mezitím bude hořet koudel u zadku, převeze je do své nové tajné laboratoře vybudované v hoře Blaníku.

 

Nejdříve nechá všechna těla hibernovat a pak se pustí do náročného výzkumu. A jak tak bádá, celé dny a noci zavřen ve své laboratoři v Blaníku, ani si nevšimne, že jeho tajnou lékařskou organizaci rozprášili. Rozprášili také Mukačevskou brigádu - celá země byla nakonec rozprášená na cimpr campr. Ztratí spojení se světem, nikdo mu nevozí zásoby, a tak chodí tajně v noci ukrajovat z některých zmrazených těl. Jednoho dne, stár a těžce nemocen, konečně problém vyřeší. Výsledek napíše na umaštěný cár papíru, nastaví vypínače hibernátoru na pět set let a umře.

 

Poslední vzkaz dr. Frankenštajna bude znít: Blaničtí rytíři (jak jim dr. Frankenštajn začne říkat) se sami probudí po pěti stech letech.

 

Po pěti stech letech se Blaničtí rytíři probudí a v čele s Václavem Svatoněm se vypotácí z hory. A pak bude v Čechách zase dobře.


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_