Sedmá cesta

rubrika: Povídání


Dorazil metrem na stanici Hradčanská, vyjel nahoru dlouhým eskalátorem a rozhlídl se ve vestibulu. Nebyla tam.

 

Lucifer


Podíval se na hodiny. Do data schůzky zbývalo deset minut. Ona příjde, řekl si a začal po vestibulu bloumat. Eskalátor občas vyklopil zástup lidí, ale ona mezi nimi nebyla. Uplynula asi čtvrthodina, když uviděl, že opodál postává zajímavá žena a zřejmě také čeká. Několik dalších davů se tu a tam vyvalilo, ale kde nic tu nic. Prošel několikrát kolem toho děvčete a viděl, že se začíná kabonit. Asi se také nemůže dočkat, pomyslel si a dívka ho začínala zajímat. Už uplynulo skoro půlhodiny, a tak si řekl, že se na to vybodne. Kde zase vězí ta příšera? Vykašlu se na to, ale nebudu přece odcházet jako kašpar, pomyslel si a něco ho napadlo: ta ženská zde evidentně také čeká marně, což to zkusit - a tak ji oslovil.

 

- Vypadáte, že tady také marně čekáte. Navrhuji, abychom šli spolu někam zapít žal. Když se na nás vybodli, tak proč odtud odcházet osamoceně a se sklopenou hlavou. Pojďme si to užít. Carpe diem.
- Asi máte pravdu. Kam půjdeme?
- Nejdříve bychom se mohli projít po Hradčanech, sejít na Malou Stranu, no a pak bych vás pozval do jedné velmi zajímavé restaurace.
- Inu, proč ne. Takže carpe diem?
- Ano.

 

Procházka byla úžasná. Sice zamračeno, trochu drobně mžilo, ale docela teplo. Vystoupali na Loretánské náměstí, sešli dolů po Loretánské ulici a pak po Radnických schodech kolem restaurace U zavěšenýho kafe do Nerudovy ulice, odbočili na Jánský vršek a dorazili ke dvěma restauracím, U osla v kolébce a U Magistra Kellyho, které se nacházely za průchodem v atriu historického domu s věží magistra Kellyho. Celou dobu si hezky povídali o samých hloupostech a z obličejů se jim postupně vytratila zasmušilost. U Magistra Kellyho se krásně posadili pod slunečník či v tomto případě deštník, dali si skleničku vína, dali si pikantní tousty s ďábelskou pomazánkou či ďábelské tousty s pikantní pomazánku, dnes už si nikdo nevzpomene, a povídali, povídali a povídali. Zarecitoval jí jednu svoji básničku, která se vztahovala k tomuto místu:

 

Na Hradčanech stojí kostel Loreta
zvonkohra, zmrzlina, pivo, myši a básníci
pod Nerudovkou magistr Kelly hvězdy zametá
na Jánském vršku do noci svítí
tisíce temně modrých svící

 

Líbilo se jí to a tak mu zarecitovala taky:

 

Až jednou tou cestou sedmou
přijedou za mnou
pak půjdou nocí nenechavou
tou tmou tak rozšafnou
a opět nenaleznou nevinnou
láskou cestu vyvolenou
tak půjdou za jinou
cestou tou opět tmou
však osmou či devátou
za horou dalekou pokleknou
s pokorou nesmírnou
před deskou kamennou
a s ranní ozvěnou
se tiše rozplynou

 

- To je taky hezké, mám však pocit, že už jsem to někde četl.
- Někde v budoucnosti ...
- Ne, řekl bych, že v minulosti ...

 

Oba umlkli a pak se na sebe tiše podívali. Byl nádherný večer, magistr Kelly se na ně díval ze své věže a ke stolu se dokutálel ořech. Začal si vyčítat, že na ni ušil takovou boudu, a tak se rozhodl, že kápne božskou.

 

- Je mi s vámi velmi krásně. Jste milá a já se teď cítím zahanbeně, sypu si na hlavu popelník a omlouvám se. Lhal jsem.
- Mně je taky s vámi krásně a netuším, v čem jste mi mohl lhát. Tu báseň jste nenapsal vy? Jestli ne, tak to nevadí, já taky ne.
- Ne, báseň jsem napsal, ale na Hradčanské jsem na nikoho nečekal. Ona mě opustila. Tam jsme se někdy setkávali a já se tam šel občas podívat, jestli ji ještě uvidím. A pak mě napadlo, když jsem viděl, že tam postávají jiné ženy a čekají, že si nějakou vyhlídnu, až se nedočká, tak ji zkusím ulovit. Ještě jednou se omlouvám.
- Nemáte za co, mě opustil taky a já jsem tam čekala, až si mě uloví jiný.
- Pojďme si tykat. Jmenuji se Jiný a nabízím ti přátelství.
- Já se jmenuju Jiná a tvé přátelství přijímám.
- Mohu tě políbit?
- Zkus to :-)

A tak se políbili, odkráčeli od magistra Kellyho do noční Prahy a radovali se, že se jim to zase povedlo.

 

Už posedmé ...

 


komentářů: 13         Komentáře (13)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

13 ewa
Zuzana (neregistrovaný) 28.09.2010, 14:18:26
Tak to je asi poprve, kdy pisete k predmetu a kdy se dokonce shodneme.

'Nevedi, ze vyhledavaji jen hon a nikoli korist."

12
ewa (neregistrovaný) 28.09.2010, 12:56:45
Mně to trošku připomíná Směšné lásky.

11
Honza (neregistrovaný) 26.09.2010, 23:58:43
si moh zavolat, by tě neubylo ...

Lucifer
10
Lucifer 26.09.2010, 23:48:33
Uvidíme. Odcházím do spánku a dík za dialog ...

9
Honza (neregistrovaný) 26.09.2010, 23:43:55
tak sem si to taky přeložil ... já trochu vim, jaký ty vedeš dialogy ... bohužel z doslechu ... taky bys moh zavolat, šoumene ...na pevnou ...spojení máš, ne? Dělej ... proberem to ...

Lucifer
8 a jiná
Lucifer 26.09.2010, 23:40:38
by třeba mohla být, že jsem ho vedl sám se sebou... ]Usmívající se

Lucifer
7 hmmm
Lucifer 26.09.2010, 23:37:57
Tak to beru zpět. Přímočaré jsou, ale dejme tomu sterilní a neživý. Mezi řádky lze jistě nalézt mnoho věcí. Jedna z nich je například, že se to vůbec nestalo ]Mrkající

6
Honza (neregistrovaný) 26.09.2010, 23:31:49
naopak, mi ty dialogy přijdou neživý a sterilní, jakokdyby autor chtěl něco mezi řádky vyjádřit a nutil ty svý postavy do role nějakýho robota ...
já se běžně vyjadřuju mnohem otevřenějc a opravdu přímočaře ...

Lucifer
5 a pokud jde o básně
Lucifer 26.09.2010, 23:31:36
Já si je za nepovedené nepovažuji, ale usoudil jsem, že to v drtivé většině tak bude, a proto jsem se s nima už nikdy nechlubil a nechal je plavat. Na první jsem si vzpomněl U Magistra Kellyho a druhou jsem přidal večer, když jsem to psal.

Lucifer
4 záměr?
Lucifer 26.09.2010, 23:27:14
třeba takový, že málokdo si dovolí tak přímočaře dialogovat. Chicht ]Mrkající

3
Honza (neregistrovaný) 26.09.2010, 23:19:58
básničky moc povedené nejsou (my dva si to můžem říct, tys mne taky už počastoval, chicht) ... ale do povídky se hodí ...
Povídka je pěkná ... máš strašně divný dialogy ... předpokládam, že to je záměr ...

Lucifer
2 Mimochodem
Lucifer 26.09.2010, 21:56:22
Obě básničky jsou samozřejmě moje. Kdysi jsem je snad uveřejnil na NP, ale v Praze je nikdo nečetl. Nejsou asi moc povedené, a tak mě nenapadlo je dát tady do Poetického koutku. Hodily se mi však do té povídky.

Lucifer
1 PS
Lucifer 26.09.2010, 21:33:09
Už jsem se setkal s podivnou reakcí, že jsem se na Hradčanské s někým sezámil. Abych předešel dalším podobným reakcím, jsem nucen uvést věci na pravou míru. Měl jsem tam sraz s jedním známým, kterého jsem delší dobu neviděl. Želkrišna tam nedošel. Později se omluvil mobilem. Všiml jsem si, že tam takhle čeká více lidí. U Magistra Kellyho mi pak v hlavě dozrála tahle povídka.

«     1     »