Paralelní životy

rubrika: Povídání


Netuším, kdy vize mých paralelních životů započaly, ale muselo to být už hodně dávno. Dříve to byly spíše takové náhodné záchvěvy útěků do fantastična, které si v nejrůznějších podobách prožívá skoro každý, jehož duševní život nezcepeněl na primitivní konzumní úrovni. V posledních letech mě ty vize navštěvují častěji a jejich podoba je poněkud jiná. Už jen tak ovlivněn sci-fi a podobnou literaturou nefantazíruji halabala, ale zcela systematicky si představuji nějaký svůj pevně zakotvený paralelní život.

 

Lucifer


Pořád jsem to já, svoji podstatu neměním, ani psychickou, ani fyzickou. Měním pouze kulisy a tím pádem i svoji životní roli. Pod kulisami myslím všechno, i lidi. Jsem to sice pořád já, ale změnou všech okolností žiji úplně jiný život.

 

Jsem stále stejný a nezměněný, ale usazený v úplně jiné drážce života a směřující úplně někam jinam. Má podstata, se kterou vstupuji do paralelního života, je pevně daná, čímž je pochopitelně dán i jistý výběr směrů, kam zamířím, čeho dosáhnu, čím naplním smysl svého života atd., ale je to jenom startovní čára. Nemohu zůstat konstantou svého paralelního života, stejně jak to nemohu činit i ve svém reálném životě. Budu se vnitřně měnit, stejně jak to činím i v reálnu, ale jinak, v každém případě však ne tak, abych svou podstatu zcela anihiloval.

 

V poslední době si představuji vždy něco mnohem klidnějšího, vyrovnanějšího, situovaného do jakési oázy, do slepého ramene té šíleně bublající řeky života, obklopen podobnými jedinci. Z bezpeční svého úkrytu sleduji to prapodivné kypění, ne na bojové linii, ale někde v hlubokém zázemí, kde je ještě jiný život, jenž si jde navzdory všemu tomu válečnému běsnění svým vlastním směrem.

 

Ne, nestěžuji si na svůj aktuálně reálný život, ale někdy, když uvíznu na jeho mělčině a čas je náhle zcela k dispozici snění, sním. Nebudu vás těmi sny obluzovat, nebylo to cílem mého zamyšleného vyprávění. Cílem byla pouze cesta.

 

S jednou vizí bych se přece jenom podělil. Je relativně nová a přehrával jsem si ji už několikrát:

 

Když za tmy opouštím své pracoviště a přicházím na křižovatku, kde jsem nucen odbočit směrem k metru, je přímo přede mnou tichá ulice osvětlená pouličními lampami. Představuji si, že neodbočím, ale kráčím tou ulicí někam hodně daleko, tam, kde se nalézá má klidná ubikace. Jako bych prošel časovou bránou, nacházím se náhle v nějakém úplně jiném století, nejspíš v daleké budoucnosti. Občas projdu kolem restaurace, z níž se line tichá hudba a tu a tam zazvoní osvěžující a nic nerušící smích či hovor kultivovaných lidí, někteří z nich kolem mne prošumí jako tichý vodopád rozumného života, je mi krásně. Postupně tou dlouhou lampami ve dvou řadách osvětlenou ulicí kráčím do klidu svého soukromí, nádherný pocit z cesty od mého pracovního stolu k mému tvůrčímu a relaxačnímu stolu se ve mně kupí, inspirace číhají pod každou lampou, a já jsem plně obohacen…

 

Jenže zabočím do metra a celá ta aktuální vřava z řetězu urvaných pubescentů je zase zpět.

 

Nejsem idealista. Ale i realista může občas snít, a třeba i o či ve svých paralelních životech.

 


komentářů: 23         Komentáře (23)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

24 Pro Stellu:
Starý kocour (neregistrovaný) 08.08.2015, 12:57:30
https://www.youtube.com/watch?v=iE9cEsaXMX0 Mrkající

Lucifer
23 Cesta do dětství

Lucifer
22
Lucifer * 04.08.2015, 16:04:44
Nyní pro změnu zase zapracovala synchronicita: Fantastická čtyřka zve na realistické cestování mezi dimenzemi

http://kultura.zpravy.idnes.cz/fantasticka-ctyrka-marvel-dc1-/filmvideo.aspx?c=A150804_112129_filmvideo_vha

Všimněte si, že to vyšlo 4. srpna 2015 v 15:53.

Lucifer
21
Lucifer * 04.08.2015, 12:41:12
Originální kód do komentáře neprošel, takže bez nabodeníček deja vu.

Lucifer
20
Lucifer * 04.08.2015, 12:38:54
Matrix je poněkud jiný šálek čaje, ale s mými paralelními životy může občas souviset.

Třeba Déjà vu,

https://www.youtube.com/watch?v=z_KmNZNT5xw

narážím na to skoro denně, dokonce jsem si o tom tady zabásnil:

http://www.neviditelnycert.cz/blog/poeticky-koutek/1752-dej-224-vu.html

Mrkající

Axina
19 Chyby v Matrix - 2
Axina * 04.08.2015, 08:40:25
Je sice pravda, že Orleansstrasse je klidná ulice, jíž se typický hluk velkoměstského provozu vyhýbá, ale toto ticho je jiné, jakoby neskutečné. Kdo jím je obklopen, neslyší už ani zpěv ptáků v parku, ani křik hrajících si dětí, ani štěkot psů. Zavládne absolutní ticho.
Když se změněný obraz zaostří, dotyčný si uvykne na novou situaci a začne si pozorně prohlížet detaily jiné reality, náhle člověka přepadne vnitřní neklid. A v tu chvíli obraz zmizí a dotyčný se opět nachází ve své realitě.

Tento pozoruhodný jev může mít dvě příčiny:
1. My lidé v sobě máme zabudovaný mechanismus, který reaguje na chyby v Matrix nejistotou a neklidem (poznámka Axiny: Matrix je cosi jako matematické schéma, plán popisující nějakou transformaci nebo proces projekce; svými chybami Matrix prozrazuje svoji existenci). Koneckonců se jedná o zážitek, v jehož důsledku se boří naše realita a ztrácíme půdu pod nohama!
2. Když někdo takovou chybu objeví, Matrix to zaregistruje a rychle zjedná nápravu.

Axina
18 Chyby v Matrix - 1
Axina * 04.08.2015, 08:22:02
Je to malá, nenápadná ulice v jihozápadní části Berlína - Orleansstrasse. Slepá ulička, v níž se nachází jen několik domů na jedné straně a park na druhé. Je to malebné a poněkud nostalgicky působící místo s původní zástavbou ve stylu, jakým se kdysi stavěly budovy na předměstí.
Každopádně se však vyplatí zastavit se na kraji parku a prohlížet si stojící domy. Může se vám totiž stát, že obraz se náhle změní! Najednou pár domů zmizí a ulice získá podobu, kterou měla kdysi dávno, když se tu teprve začalo stavět. Mezi jednotlivými budovami se objeví mezery, které tam již dnes nejsou. Jde o obrazy minulosti, archivované nějakým tajuplným způsobem, který umožňuje jejich občasnou "prezentaci"?
Některým svědkům se však ulička manifestovala docela jiným způsobem, vypadala velmi moderně a v řadě domů se vyjímala nová restaurace, která tady nikdy v minulosti nebyla a není tu ani dnes. Jak si to máme vysvětlit? Jde snad o projekci z budoucnosti? Nebo z paralelní reality? Na to jednoznačná odpověď neexistuje.
Zajímavý je začátek, tedy okamžik, kdy dochází k proměně vnímání. Svědkové shodně vypovídají, že je charakterizován úplným tichem a vnitřním zklidněním. Člověk má náhle pocit, jakoby by byl na celém světě úplně sám.

Axina
17
Axina * 04.08.2015, 08:08:33
Paralelní životy...
A co takhle paralelní světy?

Nejprve rychlé stručné přiblížení, oč jde:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Paraleln%C3%AD_sv%C4%9Bty

Pak obšírněji, populárně naučnou formou, na úrovni TV pořadu:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10488444156-vesmir/213382556000002-paralelni-svety/

Relevantní úryvek z knihy "Chyby v Matrix" (této knize byla na blogu NČ svého času věnovaná větší pozornost) je obsahem následujícího komentáře.

Čerstvý vítr Mrkající

Lucifer
15
Lucifer * 03.08.2015, 17:30:33
Stello, NČ byl primárně určen třeba k povídání, jako je tohle, které se snažíte zuby nehty vyhodit do kontejneru. Křičící Mrkající

Stella
14
Stella 03.08.2015, 17:25:54
On tady zase zavane známý čerstvý vítr! A blog bude sloužit tomu, čemu byl primárně určen...

Lucifer
13
Lucifer * 03.08.2015, 16:35:02
Astro, zkus se radši mrknout na dokumentární video, na které jsem dal odkaz do Čertího poklábosení. Nikdo se k tomu nehlásí, ačkoli si myslím, že má dost závažný obsah.

astra2
12
astra2 03.08.2015, 16:13:04
Já s vedrem problém nemám. Nejsem v pracovním procesu. Zacházím se sebou vlídně a jsem v pohodě! Můj dům, můj hrad a můj prvotřídní chládek v něm Mrkající

Lucifer
11
Lucifer * 03.08.2015, 14:27:28
Astro, to bude asi tím vedrem. Nic si z toho nedělej, na podzim se prý má trochu ochladit. S vyplazeným jazykem

astra2
10
astra2 03.08.2015, 14:07:33
Vážený paralelní Lucifere, ať si každý dělá, co chce. Tedy v mezích normy. Pokud při tom nejde o život? Každý hodnotí svoje okolí, jak umí. Kdybychom měli všichni stejný názor, byla by to nuda. Nejen tady. Přeju ti hezké prázdniny a podnětné okolí bez vypíchnutých OK S vyplazeným jazykem Spíš bych to viděla na nějakou pěknou letní lásku. V Brixenu jako když najdeš. Ahoj

Stella
9
Stella 03.08.2015, 10:09:12
Z předem připravených pozic hlásím, že nechápu vůbec nic! Ostatně, jak bylo konstatováno v 7.
Ale osvědčuje se mi občas si přiznat, že se mýlím.

Šťastný pondělní odlet do srpnových veder, psích dnů.

«     1    2   »