Čertí Eintopf

rubrika: Povídání


Eintopf je specifická forma německé gulášové polívky, kdy se do jednoho hrnce nacpe velký počet nejrůznějších ingrediencí. Od dortíku pejska a kočičky zpodobněného Josefem Čapkem se liší tím, že se dá jíst bez výrazných trávicích nepříjemností. Podstata Eintopfu spočívá ve výběru takových ingrediencí, aby vzájemnou kontroverzí nepřivedly náš žaludek do kritického stavu.

Pro dnešek jsem přichystal či vlastně takříkajíc ukuchtil takový Čertí Eintopf. Není samozřejmě určen k pozření, ale k přečtení. Takže kdo ho bude vnímat po vzoru dortíku pejska a kočičky, nebude mít problém s kritickým stavem žaludku, ale mozku – za což se samozřejmě dotyčným postiženým omlouvám.

 

Lucifer


Budiž světlo

 

Už někdy na gymplu jsem měl takovou teorii: Představte si vesmír, jako je náš, jeden z mnoha či nekonečna vesmírů. V tom vesmíru časem vznikne inteligence a časem vyplní celý vesmír. Nakonec je vesmír jedna velká superinteligence. Vývoj se skončil. Superinteligence ví, nebo alespoň doufá, že musí existovat nějaká cesta dál (do vesmíru nad vesmíry), ale protože vyčerpala všechny možnosti a je na konci, tak jediný způsob, jak jít dál, je zkusit to znovu. Rozložit se zpět na prvočinitele a zkusit se sestavit znovu a jinak.

 

Uznávám, byla to pohádková dětská představa. Jiná představa může být, že náš vesmír byl stvořen nějakou inteligencí zvenčí. A nemuselo to být záměrně. Třeba jen vedlejší efekt nějakého experimentu anebo standardního projevu existence. Proč by kupříkladu náš vesmír nemohl být odpadkem či výměškem nějaké vyšší struktury, která venkoncem ani nemusí být inteligentní, ačkoli pojem inteligentní se může na pozadí této úvahy zdát mírně řečeno diskutabilní.

 

No a tolik můj filosofický příspěvek k biblickému tématu Budiž světlo. Vlastně ne, vynechal jsem čas. Co je to čas? Čas je měřitelná fyzikální veličina, odvozená na základě našeho chápání a pozorování vesmíru. Všechny fyzikální veličiny nejsou nic než námi odvozené abstrakce, kterými popisujeme realitu. Snad jediné, co můžeme s určitostí říct, je, že kolem nás existuje něco, čemu říkáme vesmír, a ten se vyvíjí. Teď bychom mohli hluboce filosoficky meditovat nad pojmem "vyvíjí", ale vezměme triviální interpretaci, že vývoj znamená existenci. Čili jestli něco existuje, tak se to vyvíjí a tyto dva pojmy, existence a vývoj, se k sobě mají jako synonyma v tom nejhlubším filosofickém slova smyslu. No a teď už je jasný, co je to čas: Je to existence.

 

 

Miminko (něco jako pohádka)

 

Když jsem se narodilo, bylo jsem vyměněno. Od té doby bloudím životem, který není můj. Ale čí? Jiného miminka? Když jsem dospělo, pochopilo jsem, že žiju život jiného miminka. Každý se narodí jako miminko. Když miminko nevymění, žije svým vlastním životem. Žije dobře nebo blbě, krásně nebo ošklivě, nudně nebo vzrušujícně, rychle nebo pomalu… zkrátka ať žije, jak chce, žije svůj vlastní život. Ale čí život žiju já?

 

Jedno vím jistě. Na světě existuje miminko, které žije můj život. Docela by mne zajímalo, jak si to nebožátko vede. Asi žádná sranda. Tuším, že kdybych žilo svým životem, asi bych už nežilo. Něco ve mně je už takové. No a tím pádem není vyloučeno, že to druhé miminko už nežije – takže se zase prd dovím.

 

A já zatím bloudím cizím životem, stezkami klikatými, lesem hlubokým, nocí předlouhou.

 

Kdyby mě tehdy nevyměnili, bylo by dávno po mně. Možná bych však stačilo za svůj krátký život vykonat mnoho dobrého, stalo bych se světcem, možná by mne přibili na kříž a miliardy lidí v dalších staletích by se ke mně modlily. Nebyl by to fajn život? Cítím, že kdyby mi nevyměnili můj život, na něco takového bych přinejmenším mělo. A taky už bych mělo klid a nemuselo bych se donekonečna ptát: kdo že to vlastně jsem, kam kráčím a proč. Proč, proč, proč – samá proč. A kolem tolik divných miminek…

 

 

Odcházím

 

Víte, co je ze všeho nejhorší? Včas odejít. Většina lidí odchází pod tím či oním vlivem a zpravidla se jim nechce. Odejít bez jakéhokoli vnějšího vlivu, jenom dle vlastní vůle, je daleko horší. Pokusím se tedy o to nejhorší. Pokusím se odejít. Nevím jak vy, ale já to považuju za psychicky a fyzicky nesmírně náročné, ne-li prakticky nemožné. Člověk se zkrátka zašprajcuje v nějaké pozici, ve které je mu dobře, a teď přijde okamžik, že by se měl odšprajcovat. A to tak že násilím. Násilím sama na sobě. To je to nejhorší násilí, které si dovedu představit. No a přesto s tím budu muset jednou začít. Takže teď:

 

Zavřete oči, odcházím…

 

 

 

Znám divukrásnou krajinu

kde šumící je les

a v tom lese rostou stromy

téměř do nebes

 

V penzionu Na Šukačce

v svitu bledé luny

každou noc si dávaj rande

jezevci a kuny

 


komentářů: 45         Komentáře (45)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

47
yyy (neregistrovaný) 02.04.2016, 10:33:54
Beru zpět svůj přípodotek v komentáři 39.
Lucifer se nemýlil.
Pan L.H. přijal oponenturu své gravitační myšlenky se zvednutým štítem.
A já dodávám: ...a současně se zvednutým/otevřeným hledím! Usmívající se

46 Zpoždění v oběhu Země
Háva Ladislav (neregistrovaný) * 02.04.2016, 07:32:42
Zpoždění v oběhu planety Země
Určeno pro paní Axinu a pana yyy
V roce 2012. v době domnělého konce Mayského kalendáře se zjistilo, že mezi Mayským datem tohoto konce a reálně zjištěnou skutečností je týdenní zpoždění v oběhu Země. Je mi to líto, ale musím oznámit, že se i v tomto případě jednalo o gravitaci.
K tomuto závěru jsem dospěl tak, že v roce 3009 př.Kr, planetu Zemi navštívily nejméně dvě mimozemské výpravy. Jednočlenná v Egyptě a vícečlenná ve střední Americe. Tyto cesty byly jednosměrné, protože použité přístroje nebyly schopny zajistit zpětnou dopravu
Další návštěvy se uskutečnily až po uplynutí 400 roků. Pročpak asi? Nejspíše proto, že se celou tu dobu se hledaly cesty, jak umožnit meziplanetární cesty tak, aby byly obousměrné. Řešením se našlo, když se k pohonu raket využilo odčerpávání gravitace. Snižování obsahu gravitace planety vede k tomu, že se planeta stává lehčí a začne se vzdalovat od Slunce. Mimozemšťané o riziku rozpadu planety věděli a chtěli si vyzkoušet, jak je to nebezpečné. Domnívám se, že stavění Pyramid a s tím spojená doprava materiálu spolu s používáním mimozemských cest, měla určit míru bezpečnosti takového postupu.
Výsledek známe. Ve sluneční soustavě se stejným způsobem rozpadly už dvě planety. Není to můj výmysl. Je to realita uvedená i ve Fesenkovově zprávě, která mimo jiné zjistila, že asteroidy pocházejí ze dvou zdrojů.

Lucifer
45
Lucifer * 01.04.2016, 00:38:17
Atlantis: The Lost Continent (Secret History Documentary)

https://www.youtube.com/watch?v=6Q2bLQZ3a5k


43 Oprava věty v koment. 40
yyy (neregistrovaný) 31.03.2016, 16:12:14
Ovšem jsou tací, kteří Alantou/Atlantidou rozumí
zaniklou planetu Sluneční soustavy.

Atlanta je hlavní město amerického státu Georgie.
Je to náročné Úžasný

42
yyy (neregistrovaný) 31.03.2016, 12:30:29
Hezký videoklip...

Tady je překlad textu do češtiny:
http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/donovan/atlantis-124095


40
yyy (neregistrovaný) 31.03.2016, 11:51:35
Experimentální divadlo je divadlo, které se neřídí zažitými postupy či pravidly. Absence příběhu či dramatizace není nutná. Jsou dokonce možná i experimentální provedení klasických děl.

O experimentální fyzice se nebudu podrobněji zmiňovat, majitel blogu by to v případě potřeby
zajisté dokázal definovat fundovaněji.

Ale zdá se, že existuje i experimentální historie Usmívající se Výstižnější bude spekulativní historie.

Už jsem pochopila, že pan L.H. označením gravitace rozumí nejspíš kinetickou energii planetárního jádra a Atlantidou rozumí hypotetickou zaniklou planetu naší sluneční soustavy.
Poznámka: Je to nešťastný postup. Řeč se stává pramenem nedorozumění. Pod gravitací naprostá většina lidí rozumí přitažlivou sílu mezi hmotnými tělesy a Atlantidou rozumí legendární pozemský kontinent.

Ovšem jsou tací, kteří Atlantou/Atlantidou rozumí zaniklou planetu Sluneční soustavy. A mají v tom jasno do podivuhodných detailů! Počtěte si:

http://jpavol.sweb.cz/S%20stary_svet%20pred_atlantidou.htm

39
yyy (neregistrovaný) 30.03.2016, 04:27:12
Meč či štít tu (na blogu) obrazně řečeno zvedá kdekdo. Myslím, že Lucifer chtěl říct, že pan L.H. diskutuje s otevřeným hledím.

Lucifer
38
Lucifer * 30.03.2016, 00:47:50
Z nějakých takových důvodů, Ladislave, jsem si svou internetovou přezdívku zvolil. Jsem rád, že jste mou oponenturu vaší gravitační myšlenky přijal se zvednutým štítem a těším se mayské pokračování. Nevinný

37 Sláva Luciferovi
Ladislav Háva (neregistrovaný) * 29.03.2016, 19:19:11
Dobrá změňme zadání. On ten rozpad Tistrye alias Atlantidy je vskutku zvláštní, zejména když se to přirovnává k vyhladovění veleještěrů z doby před 63 miliony let. Mně trvalo půl roku, než jsem to mohl začít spojovat do jednotného celku.
Proto raději vzdávám hold Luciferovi, který byl jediný, kdo mi dovolil vypouštět do éteru svoje výmysly. Byl to on, kdo jediný ze všech oslovených mi zveřejnil zprávu o tom, že jsme přežili tak zvaný konec Mayského kalendáře. A třikrát sláva mu, že si zvolil jméno Lucifer.
Toho jsme tu ještě neprobrali.
Slovo Lucifer pochází z latiny a znamená světlonoš. Tímto jménem byla ve starověku pojmenována planeta sluneční soustavy, která patřila do skupiny tří objektů – Slunce, Lucifer a Měsíc. planeta Lucifer byla podle své svítivosti jmenována na druhém místě, tedy před Měsícem. Na obloze objevovala jako kruhové těleso. O tom svědčí zpráva z bible. V knize Jeremiášově (JR-44/3-20) Izraelské ženy pekly pro tuto „Královnu nebes“ kruhové koláče, aby ji takto uctívaly
Najednou se hvězda ztratila. Udělala to s plnou parádou doprovázenou velikým jasem, který překonal denní záření Slunce. Byl to rozpad planety sluneční soustavy, ale kněží to využili, doplnili k tomu i peklo. A tak se objevil náramný nástroj jak oblbovat a strašit lidi peklem. A církve to dostaly z nebes zadarmo.
V knize Izajášově se takto oslovuje osoba čerta:: (Iz-14/11-15) „Do podsvětí byla svržena tvá pýcha jak jsi spadl z nebe, Třpytivá hvězdo, Jitřenky synu. V srdci sis říkal: Vystoupím na nebesa, vyvýším svůj trůn nad boží hvězdy, s nejvyšším se budu měřit. Teď jsi svržen do podsvětí do nejhlubší jámy.
To pro dnešek stačí. Za týden to dokončím včetně návštěvy u starých Mayů

Lucifer
36
Lucifer * 29.03.2016, 18:06:32
Ke komentáři [30], bod 1.: "Většímu nebeskému tělesu", v našem případě Jupiteru, bude chybět kinetická energie, kterou odebere sonda. Kdyby chtěla sonda Jupiteru odebrat část gravitace, musela by odebrat část zdroje gravitace, tedy snížit jeho hmotnost, jak už jsem poznamenal v komentáři [27]. Zatímco u sondy se tato výměna kinetické energie projeví výraznou změnou rychlosti, Jupiter si toho prakticky „nevšimne“.

Představte si kupříkladu, že máte kovovou kouli, na jejímž povrchu je nadbytečné množství elektronů. Koule vytváří elektrické pole, které nemůžete částečně "odčerpat", aniž "neodčerpáte" část nadbytečných elektronů, tedy zdrojů elektrického pole. Můžete ho samozřejmě v určité vzdálenosti odstínit, ale ne „odčerpat“. Mimochodem, když „odčerpáte“ nadbytečné elektrony, tak „odčerpáte“ nejen elektrické pole, ale částečně též pole gravitační, jelikož elektron je i zdrojem gravitace. Vzhledem k tomu, že je zhruba 2000 krát lehčí než proton a jeho nadbytečné množství tvoří zanedbatelnou část všech částic koule, bude úbytek hmotnosti koule prakticky neměřitelný. Při „odčerpání“ elektrického pole kladně nabité kovové koule musíte naopak elektrony kouli „dočerpat“, čímž zároveň, i když zanedbatelně, „dočerpáte“ její gravitační pole.

Ladislave, myšlenku o „rabování obsahu gravitace“ planety Země raději zapuďte. Jistě máte v zásobě řadu jiných myšlenek, které na rozdíl o této mohou mít nějaký reálný základ, a třeba i hodně veliký. Věnujte se jim a neztrácejte čas s louskáním neexistujícího oříšku. I největší myslitelé občas zabloudili ve slepé uličce. Už dva dny se snažím najít něco, co by mohlo vaši myšlenku alespoň trošku podpořit, ale na nic jiného než gravitační vlny jsem nenarazil. Jenže i ty, jak se ukázalo, jsou k její podpoře přinejmenším prakticky nepoužitelné.

Lucifer
35
Lucifer * 29.03.2016, 16:26:37
V září roku 2012 jsem zde z knížky Marcuse Chowna Kvantová teorie nikoho nezabije - Průvodce vesmírem prezentoval čtyřdílnou gravitační sérii:

http://www.neviditelnycert.cz/blog/popularne-naucny-koutek/1147-gravitacni-sila-neexistuje-i.html

http://www.neviditelnycert.cz/blog/popularne-naucny-koutek/1151-gravitacni-sila-neexistuje-ii.html

http://www.neviditelnycert.cz/blog/popularne-naucny-koutek/1152-gravitacni-sila-neexistuje-iii.html

http://www.neviditelnycert.cz/blog/popularne-naucny-koutek/1153-gravitacni-sila-neexistuje-iv.html

Tady je ještě něco o gravitačních vlnách:

http://astronuklfyzika.cz/Gravitace2-7.htm

Cituji z části nazvané Zdroje gravitačních vln: "Za zdroj gravitačních vln můžeme tedy považovat obecně každou fyzikální soustavu s časově proměnnou distribucí hmoty r(t,xa), při níž se s časem mění i kvadrupólový moment prostorového rozložení hmoty. Časové změny distribuce hmoty vyvolávají příslušné časové změny geometrie okolního prostoročasu - "rozvlňují" křivost prostoročasu. Tyto vlny křivosti prostoročasu - tj. gravitační vlny - se odpoutávají od zdrojové soustavy a šíří se do okolního prostoru, přičemž odnášejí část kinetické energie pohybující se hmoty ve zdrojovém systému."

Lucifer
34
Lucifer * 29.03.2016, 16:19:15
Kupř. adheze https://cs.wikipedia.org/wiki/Adheze

Lucifer
33
Lucifer * 29.03.2016, 16:13:16
h, jako třeba u van der Waalsových sil https://en.wikipedia.org/wiki/Van_der_Waals_force

«     1    2  3   »