Na prahu hvězd?

rubrika: Povídání


I když můj hlas byl poškozen a moje řeč těžko srozumitelná, moji blízcí mi rozuměli - Stephen Hawking.

 

Lucifer


Od Giordana Bruna, kterého církev upálila na hranici, protože tvrdil, že Slunce je jen jednou z mnoha hvězd, jsme intelektuálně urazili veliký kus cesty. Naše technika je však stále ve svém dětství. Začínáme se dotýkat nejbližších planet sluneční soustavy a naše nejrychlejší rakety už dokážou zuby nehty uniknout gravitační přitažlivosti Slunce. Z hlediska časové škály našeho vývoje uplynuly sotva dva miliony let od doby, kdy jsem opustili lesy. Mohlo by se zdát, že konečnou teorii všeho bude schopna odhalit až velmi pokročilá civilizace.

Například astronom Nikolaj Kardašev rozdělil pokročilé civilizace do tří kategorií. Civilizace I. druhu ovládají zdroje celé planety, civilizace II. druhu jsou schopné využívat zdroje své hvězdy a civilizace III. druhu vládnou zdroji celé galaxie. Z tohoto hlediska jsme teprve na prahu dosažení statutu civilizace I. druhu. Nicméně technická úroveň se rozvíjí geometrickou řadou a to dává naději, že se na úroveň civilizace I. druhu dostaneme během několika set let.

Přechod k civilizaci II. druhu, která bude umět využívat sílu Slunce, může trvat - udrží-li se tempo technického rozvoje - několik tisíc let. Civilizace II. druhu by mohla kolonizovat planety sluneční soustavy a možná i další blízké planetární systémy, těžit nerosty z pásu asteroidů a stavět gigantické stroje, jež budou využívat ten největší energetický zdroj v naší soustavě - samotné Slunce. Abychom si představili přechod k civilizaci III. druhu, musíme zapnout naši představivost až k jejím nejzazším mezím. Civilizace III. druhu dosáhne takového stupně technického vývoje, o jakém si nyní můžeme nechat jen zdát, a meziplanetární cestování bude běžnou záležitostí. Jakýsi pohled poskytuje Asimovova série románů o Nadaci, jejímž jevištěm je celá Galaxie.

Nevládneme sice celoplanetárními zdroji na úrovni civilizace I. druhu a neumíme plně využít jednotnou teorii pole k praktickým účelům, nechybí nám však odhodlání, inteligence a energie ke zkoumání všech teoretických cest k ní. Nejsme zdaleka na konci, je to teprve začátek.

... Závada není na vašem přijímači... nesnažte se srovnat obraz... vysílání teď řídíme my... nastavujeme obraz horizontálně i vertikálně... můžeme vás zaplavit tisícem různých vysílacích kanálů... nebo rozvinout jen jeden obraz do křišťálového jasu... a co víc, můžeme vám vytvořit vizi čehokoliv, co je schopna pojmout vaše představivost... příští hodinu budeme řídit všechno, co uvidíte a uslyšíte... poznáte bázeň a mystérium, dosahující z nejzazších hlubin vědomí, až po KRAJNÍ MEZE... (The Outer Limits)

Závěrem bych si dovolil přidat jednu velmi krátkou a typicky luciferovskou myšlenku:

Zatímco část lidské civilizace, želkrišna čím dál tím menší, spěje geometrickou řadou na vrchol civilizace I. druhu, druhá část, želkrišna čím dál tím větší, spěje geometrickou řadou do stavu, za který by se styděli i pračlověci.

Váš Neviditelný Pozorovatel cool


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_