7minut

rubrika: Povídání


Byla jsem tuhle s přáteli, kamarádkou a jejím manželem, ve wine baru na sklence velice dobrého červeného. Dal se tam s námi do řeči spolumajitel baru, shodou okolností dlouholetý kamarád mých přátel, milovník vína, od školy lamač dívčích srdcí a výborný vypravěč. Vyslechli jsme si od něj příběh, který zněl jako scénář nějakého severského Art filmu. Děj se totiž odehrává v rozpětí devíti let, ale vždy jen po sedmi minutách ročně. Předkládám jej jako návrh scénáře k filmu, který napsal sám život.

 

Marky


Konverzační jazyk: francouzština, překlad není potřeba, v textu konkrétně uvádím pouze řeč těla (kromě toho neumím francouzsky).

On: Artur, každoroční účastník prestižní ochutnávky francouzských vín

Ona: Malvína

 

Místo děje: Každoroční prestižní ochutnávka francouzských vín na blíže nespecifikovaném místě. Na této ochutnávce vín je možné být u stánků jednotlivých vinařství pouze chvíli, přibližně asi sedm minut.

 

Kamera 1 vždy zabírá stánek vinařství XY.

 

Epizoda 1: Artur přichází na ochutnávku vína ke své oblíbené značce XY a u stánku spatří ji, křehkou francouzskou vílu s pohledem plaché laně. Víla se mu představí jako Malvína, dcera vinaře, výrobce jeho oblíbené značky. Artur si nechává nalít sklenku vína a pět minut jej vychutnává s očima upřenými na Malvínu.

Střih/Rok uplyne jak voda …

 

Epizoda 2: Artur se blíží ke stánku a hledá Malvínu. V hlavě má jedinou otázku. Pamatuje si ona na něj? Nepamatuje. Po několika minutách připomínání a opětovného představování Artur ochutnává víno s očima upřenými na Malvínu.

Střih/Rok uplyne jako voda…

 

Epizoda 3: Plný naděje se Artur vrhá do davu a spěchá ke stánku se svoji oblíbenou značkou vína a s Malvínou. Ona ho s úsměvem vítá a oslovuje ho jménem. Artur ochutnává víno a povídá si o něm s Malvínou. Letos byl dobrý rok, vínu se dařilo.

Střih/Rok uplyne jako voda…

 

Epizoda 4: Artur se opět vrhá do davu, míří ke stánku. Malvína ho nadšeně vítá. Povídají si spolu o víně i o životě. Konverzace se stává hlubší a intimnější.

Poznámka: Kamera 2 se přiblíží, zabírá jejich hlavy blízko u sebe.

Střih/Rok uplyne jak voda…

 

Epizoda 5: Artur a Malvína se u stánku vítají jako staří přátelé. Artur ochutnává víno, Malvína mu vypráví a on ji opět upřeně pozoruje a snaží se těch pár minut, které může být s ní, zapamatovat co nejlépe.

Poznámka: Kamera 2 se přiblíží, zabírá Malvínu a její hovořící ústa. Pak zabere Arturův zamilovaný pohled.

Střih/Rok uplyne jako voda…

 

Epizoda 6: Artur nadšeně přichází ke stánku a po krátkém, ale o to vřelejším přivítání zve Malvínu na večeři. Ona mu nalévá víno a přitom mu sděluje, že se bude vdávat.

Poznámka: Kamera 2 zabírá překvapené Arturovy oči, které se ptají: „Proč? Jak jsi mohla?"

Střih/Rok uplyne jak voda…

 

Epizoda 7: Artur přichází ke stánku, kde je kromě křehké Malvíny ještě nepříliš sympatický, nervózně vypadající človíček. Artur od něj dostává ochutnat víno. Malvína postává opodál. Jejich oči se setkají.

Poznámka: Kamera 2 zabírá rozhovor, který se odehrává očima.

Artur se pohledem ptá: „To je Tvůj manžel?“

Malvína pohledem odpovídá: „Ano."

Artur zvedne obočí: „To jako vážně??? Toto stvoření?“

Malvína pohledem odpovídá: „No ano, je hodný."

Ochutnávka vína pokračuje a Artur testuje nesympatického pána dotazem, který rok byl pro jejich vinařství nejlepší. Pán neví a tváří se stále méně přátelsky.

Poznámka: Kamera 2. zabere obličej Malvíny, která se vyčítavě dívá na Artura: „Tos nemusel!

Střih/Rok uplyne jak voda…

 

Epizoda 8: Artur se pomalu blíží ke stánku, ale Malvína tam není, jen nějaký mladík. Nechá si od něj nalít víno a zjišťuje, že mladík je bratr Malvíny, které se má za pár měsíců narodit dítě.

Poznámka: Kamera 2. zabírá sklenici vína, kterou mladík nalévá Arturovi.

Střih/Rok uplyne jak voda…

 

Epizoda 9: Artur zvolna přichází ke stánku. Ani tentokrát tam není nikdo známý, jen postarší pán. Nalévá Arturovi víno a představuje se jako majitel vinařství XY. Artur se ho ptá, jak se daří jeho rodině, prý výborně, dcera Malvína už bude mít druhé dítě.

Poznámka: Kamera 2. zabírá sklenici vína, kterou Artur drží v ruce. Artur pomalu vychutnává víno, je výborné.

 

Konec/Střih/Titulky

 

PS: Jestli se můj scénář někdy dostane do rukou nějakého producenta, který podle něj bude chtít natočit film, ráda bych vybrala herce pro postavu Artura… nejlepší by podle mého názoru byl Ryan Reynolds… úplně ho vidím, jak říká pohledem: „To jako vážně???"

 


komentářů: 14         Komentáře (14)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

14
xxx (neregistrovaný) 24.12.2019, 19:18:57
Kryl:... a jedna židle přebývá.
Ne Kryl:... a jedna židle schází. Zamračený

Lucifer
13 Vánoční vzpomínková
Lucifer * 24.12.2019, 18:09:06
Rozžal jsem hned tři svíčky
Vonící levandulí
První je moje
Druhá je její
A třetí podobojí

Ta první ještě hoří
Druhá už dohořela kdysi
A třetí vzpomíná
Jak u stolu jsme hořeli
Všichni čtyři

https://www.youtube.com/watch?v=15s9ECRok70

Nevinný

Lucifer
12
Lucifer * 24.12.2019, 17:41:06
Skladba od J. S. Bacha, na kterou jsem odkázal, patří k nejúžasnějším hudebním výtvorům, které znám. Dokáži si ji přehrát v hlavě téměř zcela. Podstatná pro mě není jenom hudebnost, ale především hudební nástroj. Varhany, obzvláště kostelní, mě vždycky fascinovaly.

Nejde sice o nějaký hudební výtvor vánočního střihu, ale poslech tohohle do mne vždy vnáší pocit nesmírného klidu a povznesenosti. A v tom tkví podstata Vánoc.

A zde je něco pro odlehčení:

Nejhorší vánoční večeře | KOVY
https://www.youtube.com/watch?v=LGB36k4n_iI

Úžasný

Lucifer
11
Lucifer * 24.12.2019, 17:22:20
Johann Sebastian Bach: Toccata and Fugue in D Minor

https://www.youtube.com/watch?v=ho9rZjlsyYY

Marky
10
Marky * 24.12.2019, 15:20:08
Máte pravdu Gabrielo, stromeček není důležitý. Ahoj Hezký večer! Ahoj

9
Gabriela (neregistrovaný) 24.12.2019, 11:05:52
Ahoj Díky, Markétko! Díky za slovo "NEJEN pod stromečkem" protože stromeček nemám. Je tu jen větvička a na ní srdíčko a bleděmodrý průhedný korálky... Ke štěstí mi to stačí! Moje dcera se též jmenovala Markéta!....................... Ahoj

Marky
8
Marky * 24.12.2019, 08:22:19
Přeji vám všem hodně štěstí, zdraví, lásky a radosti, ať najdete nejen pod stromečkem to, co si přejete, nebo hledáte. KRÁSNÉ VÁNOCE!!!
Usmívající se

7
Anděla Gabrielová (neregistrovaný) 24.12.2019, 06:17:18

Milé děti, chytila mě chřipka, takže jsem se už brzy ráno prokašlávala do života, ale byla jsem odměněna.Ještě je tma, ale nad Prahou je množství hvězd. Dlouho jsem tak jasné nebe neviděla a tak jsem stála u okna a zdravila do nebe všechny svoje milované. Září na mě z nesmrtelné dálky a teď -za svítání - mi posílají zprávu, že bude líp, a všem nám vzkazují - važte si krásných chvil !!!!

V šest večer, opět za tmy, se znovu postavím k oknu a pošlu vám svoje duchovní přání. Snad ho v tom rozkošném štědrovečerním zmatku zachytíte!

Ahoj Zamilovaný

Lucifer
6
Lucifer * 23.12.2019, 23:00:14
Za hodinu se započne Štědrý den. Nezbývá mi než se přidat k vánočnímu přání od Stelly. A to s pomocí téhož, avšak o rok staršího:

http://www.neviditelnycert.cz/blog/pel-mel/2468-vanocni-pena-dni-ii.html

Nevinný


Stella
5
Stella 23.12.2019, 21:46:59
Nevím, jestli to mám psát sem.
Do Poklábosení asi málokdo zavítá:

Přeji všem přispěvatelům a především čtenářům krásné pokojné Vánoce! Usmívající se Ospalý

Už nám zima přišla, slyšteš, odraní...

Lucifer
4
Lucifer * 22.12.2019, 22:29:19
Rádo se stalo. Je třeba nicméně říci, že to byl tvůj nápad Úžasný

Marky
3
Marky * 22.12.2019, 22:19:17
Děkuji Lucifere za přidání těch "Brouků" ! Mrkající Usmívající se

2
Justýna (neregistrovaný) 22.12.2019, 10:44:02

Mám ráda technické scénáře, je to dobrá četba podněcující fantazii, kolikrát stačí jen to a film bývá zbytečný. Je to něco jako číst krásnou knihu a potom jít do bijáku na film podle ní. Vlastní fantazie jsou vryty do mozku a většina z těch ve filmu jim vůbec neodpovídá.

Jednou jsme tady hráli hezkou hru - psali jsme příběh na pokračování. Každý vždycky jen kousek a pošupoval se děj do nebývalých rozměrů. Bavilo nás to. Neměli bychom si zase trochu pohrát?
Kdo souhlasí, přihlas se! Přece jen budeme mít teď trochu víc času na nějaké hraní S vyplazeným jazykem Usmívající se Ahoj

Stella
1
Stella 22.12.2019, 09:27:39
Krásný, nenápadný humor.
Takové pány znám také... Pořádně je praštit přes palici! Křičící

Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí.

Ano, RR má krásný pohled.

«     1     »