Falešnej metař

rubrika: Povídání


Kdysi po převratu řádil v Praze poblíž Rytířské ulice falešný policajt. Ne jako falešný číšník ve Vrchní prchni, ale stál na křižovatce ve staré uniformě z dob budování socialismu a řídil dopravu, napomínal řidiče za přestupky a radil ztraceným turistům.

 

empetr


Stěžovali si na něj opravdoví řidiči opravdovým policajtům. Možná si chlap splnil dětský sen, možná to byl vysloužilý příslušník SNB nebo to byl bývalý pomocník Veřejné bezpečnosti. Nebo to byl pošuk, jako chodíval v Rokycanech odpoledne po náměstí kovboj, který byl přes den dělníkem v čističce odpadních vod.

 

V Procházkově ulici na Pankráci jsou aleje stromů a celý rok je co zametat. Teď jsou to odkvetlé květy. Nepravidelně se tam objevuje vždy stejný metař. Stává tam v oranžové kamizole s proutěným koštětem a vozejkem na listí a svinstvo. Kromě pečlivého zametání radí řidičům, jak mají zacouvat, psovi radí, kam uhnout, aby ho nepřejeli, a mně říká, kdo dnes nepřijde do práce.

 

Sakra, napadlo mne, co když není pravej. Co když je metařem jenom pro radost. Pro radost z práce a z uklizené ulice. Z užitečnosti, ze smyslu svého života. Pro klid duše. Co když se cítí lépe než nejeden pravej úředník. Ostatně falešnej metař se nepozná od pravého, jako se nepozná pravej meteor na cestě od spečených kamenů ze strusky z hutí mezi štěrkem.

 

Na rozdíl od falešného policajta si na něj nikdo nestěžuje. Naopak, ti, co to vědí, tajemství pečlivě střeží, aby jim ho nedali, nedej bože, třeba do blázince Bohnic. I když, kdo ví, kdo tam zametá…


komentářů: 9         Komentáře (9)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
9 RevolverMaps
Lucifer * 23.01.2020, 20:49:37
Když jsem se asi před hodinou vrátil z práce, zjistil jsem, že se na NČ neobjevuje vložený widget RevolverMaps. Statistika nicméně funguje:

https://www.revolvermaps.com/livestats/96fmz29hgqt/

Alespoň mně. Pokud i vám, tak zaznamenáte prudký pokles návštěv až na nulu. Netuším, co se stalo, a uvědomil jsem o tom správce NČ.

Chystám se napsat příspěvek o synchronicitě s pomocí jednoho zdroje. V poslední době ji zažívám denně. Jelikož ale mám od úterka do neděle dvanáctky v práci, dnes už to nestihnu. Vyjde tudíž příspěvek od Marky, který mi poslala předevčírem.

Marky
8
Marky * 23.01.2020, 15:04:52
Mě se od Markéty Irglové víc líbí ta irská....mám ráda moře a Irsko Nevinný

https://www.youtube.com/watch?v=a2U9VaJqSMc

Lucifer
7
Lucifer * 22.01.2020, 21:32:46
Nezametá, ale kosí? Dobře, zkusím to jinak:

Glen Hansard, Markéta Irglová - Falling Slowly
https://www.youtube.com/watch?v=k8mtXwtapX4

Nevinný

Marky
6
Marky * 22.01.2020, 15:25:16
No moc ted nezametá...spíš kosí Nerozhodný

Lucifer
5
Lucifer * 21.01.2020, 21:21:10
A co tahle Margita. Též zametá, i když trochu jinak:

https://www.youtube.com/watch?v=63HLsU6moGA

S vyplazeným jazykem

Marky
4
Marky * 21.01.2020, 21:10:16
Tak tuhle písničku znám Úžasný
Nohavica je frajer!

Lucifer
3
Lucifer * 21.01.2020, 20:13:47
A co tahle metařka:

https://www.youtube.com/watch?v=_KUHU2yBKa0

Mrkající

2
Hana (neregistrovaný) 21.01.2020, 09:54:14

Takových figurek je po Praze hafo.Tady na Vinohradech máme pána, říkám mu Tajtrdlíček. Vypadá tak! Má asi metr padesát, což mu vadí při jeho dobročinné a oblíbené činnosti. Uklízí totiž obsah kontejnerů. To znamená, že si musí dost vyskakovat, aby zahlédl, co je uvnitř.Od kontejnerů odchází se dvěma taškama čehosi, co se mu tam zalíbilo. Jeho domácnost musí být malebná. Ptala jsem se jednou, co to loví.Opovržlivě zaskřehotal, že tam toho je! Ale musím mu dát jedničku za to, že kolem kontejnerů uklidí a vyrovná je pěkně do řady. Smějící se

Chodívala tudy též jedna manželská dvojice. Už chodí jen žena. Ti štrachali vehementně ve všem. a co vyházeli na zem, to tam nechali. Též jsem se poptala, cože to tam nacházejí. Pán si mě změřil poněkud zažloutlýma očkama - pani, řekl, tuhle jsem tu našel celý kuře!To jsme si pošmákli.
Asi si šmákli moc, pán vypadal pár dní jako žluťásek a po několika týdnech jsem zahlédla paní štrachat samotnou. Na dotaz - co se děje, že je sama, pravila, že manžel už je pod drnem. Překvapený Usmívající se


1
ZE (neregistrovaný) 20.01.2020, 23:44:54
Ja. Ja to vim, kdo tam zameta. :)

«     1     »