Vlnky

rubrika: Povídání


Časopisy, které nosívám do domova důchodců, jsem jako vždycky položila na stolek u vchodu a teprve pak jsem si všimla mlčenlivého hloučku před prosklenými dveřmi na konci haly. Něco se stalo? Recepční se vyklonila: Bude večeře. Klienti upřeně hleděli do skla před sebou: končí další den, podobný včerejšímu a podobný možnému zítřejšímu.

 

Stella


V určité životní etapě člověk zjistí, že ho každá změna znejisťuje a některé novinky, jako např. chytrý a ještě chytřejší telefon, mu působí málem fyzickou bolest. Sotva jsem si zvykla na jeden, proč mě mučíte dalším? V mojí šedivé hlavě se už dávno víc než touha po poznání roztahuje touha po klimbání! Cihla za cihlou roste zeď chránící pohodlí, do kterého se chci schoulit, a vy mě nutíte zase pár cihel sundat? Vždyť to je obyčejné násilí!

 

Jeden takový náraz mě čekal o posledních Vánocích, kdy jsem dostala akvárium. Honem – nadšený úsměv a poděkovat, i když jsem z toho paf. Mít doma rybičky, to je to poslední, po čem bych někdy toužila. Samozřejmě jsem začala pátrat na internetu, jak se s podobnou situací srovnali jiní. A že jich bylo! Pokud jde o dárky, někteří lidé mají hodně divné nápady! Je dobré s tím počítat a nacvičovat reakce.

 

Ryby nemňoukají, nepředou, většinou nezpívají, nedají se hladit za ušima, nejsou krásně chlupaté, natož teploučké, podle mne jsou k ničemu. Vodu lehce rozvlní, ale z těch vln svetr neupleteš. Bohužel, musím o nich psát samá ne – ! Jak říkává moje kamarádka Marie, měla bych uvádět gativní i negativní, ale ono to popírání (upírání) je nakonec také v jejich prospěch: takové rybí hejno neběhá po koberci, ani o rybičku nezakopnu v koupelně. I když: vím já, co vyvádějí v noci? Možná celé hodiny pochodují obyvákem a tlumeně zpívají Krásný úděl máme dnes! Možná lezou do elektrické zásuvky u dveří a vylézají ze zásuvky vedle knihovny.

 

Ty první rybky mě vyděsily hned, když jsme je přinesli domů. Začaly se ve vodě honit! Strkaly do sebe! Vyskočila jsem a snažila jsem se je nějak oddělit. Zvyk… Co tím myslely? Chtějí se navzájem sežrat? Pokousat? A co vyvádějí za těmi širokými listy? Nehrozí incest? Dnes je jich patnáct, kolik jich bude zítra? Musím říci, že zatím nepřibyla žádná, zato ubyly tři. Prý své nebožtíky velkoryse uklízejí samy, pokud si tedy podobné meníčko zrovna také netvoří! Některé nápadně tloustnou, válečkovatí.

 

Hloupé ty rybky nejsou. Že se blíží krmení, vědí vždycky, a kolik stojí, je chytře nezajímá. Když s dózou minigranulí přistoupím ke sklu, ve vodě se začne duhově blýskat a strávníci se rychle dostaví na obvyklé výdejní místo. Nějakým způsobem si také dokázaly uplácat šneka. Už jsem mu nabídla tykání, když slíbí, že víc neporoste a nebude se klonovat. Přes den rybičky pospávají, snad meditují, snad kují pikle, určitě neonky proti razborkám (kdo jim toto pojmenování provedl?). Ale všimla jsem si, že víc agrese ty i ony projevují vůči soukmenovcům.

 

Nepochybuji o tom, že se z mrňavých rybiček dá vykřesat i něco zábavnějšího, než barevné odlesky a že se časem projeví nápadné zvýšení jejich mentální i rozumové úrovně. Vždyť několikrát denně sledují televizi! To jen kvůli nim střídám programy! A třeba se nevznášejí ve vodě jen tak nazdařbůh, ale plynulou žábrovštinou si vyměňují názory na rozdílnost téhož ve zprávách různých televizí.

 

Teprve když se mi po hodinovém úsilí podaří sestavit vyčištěný filtr (neboť v porozumění návodu a nákresu jsme s rybičkami na stejné loďce), odměním sebe. A to tak, že rybičkám pustím video o žralokovi bílém: Tu máte, vy studenokrevné!

 

A já sedím, „dívámsedívám“ do zeleně a světel akvária a říkám si: Na které straně té skleněné „zdi“ je lépe?


komentářů: 1         Komentáře (1)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

1
Rybicka (neregistrovaný) 23.06.2020, 23:25:42
Na zadne.

«     1     »