Doba šálová

rubrika: Povídání


Ve středu jsem zde ocitoval článek o resveratrolu z knížky Doba jedová a při té příležitosti si uvědomil, že zároveň probíhá i Doba šálová. Na úvod je třeba říci, že se tato vskutku podnětná doba týká především žen - muži ji, až na čestné výjimky, zcela ignorují. Všiml jsem si toho počátkem loňského léta, kdy jsem se vrátil z nemocnice, kde jsem rázně ukončil svoji soukromou Dobu pádovou. S údivem jsem zaznamenal, že mnohé ženy si radostně omotávají krk dlouhými šálami, i když se teploty šplhají až někam ku třicítce (nad nulou!).

Lucifer


salova-kapuca.jpgTěch konzumně módních dob jsme tady už měli několik a některé se i nadále prolínají. Kupříkladu Doba kalhot na půl žerdi, Doba kšiltová (čepice s kšiltem obvykle dozadu), Doba kšilt-kapucová (čepice s kšiltem dopředu a přes ni kapuce, i když se teploty vyšplhají nad třicítku), Doba pytlovitých kalhot s rozkrokem u kolen a tak dále. Tyto pozoruhodné dobové módní doplňky či oděvy jsou zpravidla nepraktické a někdy nepříjemně omezují pohyb. Kalhoty s rozkrokem u kolen či pod koleny mají kupříkladu za následek velmi náročný výstup do schodů, nástup do vysokopodlažní tramvaje a tak podobně.

Při nedávné návštěvě Chicaga jsem si všiml, že Doba šálová je globální, i když v Chicagu jsem to viděl spíše sporadicky a na poněkud rozumnější úrovni. Na kalhoty s rozkrokem těsně nad zemí a kšilt-kapuce jsem nenarazil.

Doba kšiltová je v našich sametových dějinách patrně jedna z nejstarších dob tohoto kalibru. Již počátkem devadesátých let jsem s údivem zaznamenal, že se Václavské náměstí a jeho blízké i daleké okolí obsypalo stánky s kšiltovkami. Koukal jsem na to jako puk a nevěřil svým očím. Naivně jsem se domníval, že stánkaři s kšiltovkami, natožpak v tomhle množství, nemají žádnou šanci. V té době to tady skoro nikdo v civilu nenosil. Jak úžasně jsem se zmýlil! V neuvěřitelně krátkém čase měli kšiltovky na hlavě skoro všichni dorostenci, časem se k nim přidali i leckteří dospěláci a kšiltovky se přesunuly do butiků. Doba kšiltová ještě zdaleka neskončila, je stále v rozpuku a byla inovována o povýšena na Dobu kšilt-kapucovou.

Proti tomu je Doba šálová v podstatě prkotina. Kam se hrabe na Dobu burkovou, která vládne v mnohých muslimských zemích již po staletí a je tam dokonce uzákoněna. Doba šálová však nehodlá na tak nízké úrovni ustrnout a započala s první inovací směrem k burce v podobě šála-kapuce, jak vidíte nahoře na obrázku, a možná se dočkáme i jejího uzákonění.

Jaký smysl má nosit uprostřed léta kolem krku omotanou "onuci", gatě na půl žerdi s půlkou zadku venku či gatě s rozkrokem u kolen? Rozumíte tomu? Odpověď je ve skutečnosti velmi jednoduchá. Smysl se nachází na straně výrobců jakéhokoli podobného nesmyslu, a jeho cílem je pomocí vymývání mozků zmanipulovatelných konzumentů nahrabat co nejvíce prachů.

Přemýšlím, že bych se do toho mohl také pustit. Proč ne? Vždyť je to tak snadné vyrobit nějakou kravinu s minimálními náklady, kupříkladu různobarevné papírové čepice, zaplatit nějakou věhlasnou celebritu, aby s tím vopruzovala v televizi či na internetu, narvat do reklam - a za chvíli budou kvanta konzumentů nadšeně chodit s různobarevnými papírovými čepicemi. Moderní sdělovací, dorozumívací a zábavné technologie umožňují lidičky tak neskonale konzumně manipulovat, že se o tom ani zdaleka nezdálo žádnému z historických manipulátorů. A ještě by z toho mohla být velká legrace: třeba přinutit je nosit na hlavě kelímek s jogurtem nebo kolem krku omotaný toaletní papír.

Na výrobu neforemních kalhot s rozkrokem u těsně nad zemí nepotřebujeme žádné specialisty. Spíchnout tuhle šaškárnu z kusu levné pytloviny zvládne za pár babek lecjaký manuál z rozvojové země, bez jakéhokoli vzdělání či odborné kvalifikace, anebo jednoduchý automat. S letními šálami do arktických oblastí uprostřed zimy to bude velmi podobné. A stejně tak to nejspíš funguje i v jiném konzumním průmyslu, kupříkladu potravinářském. A tím jsem se dostal zpátky k Době jedové.

Jsem docela zvědavý, jaké konzumní doby nás ještě čekají. Někde hluboko v mém podvědomí se však nachází tak trochu strašidelná představa, že až dojdou konzumní zdroje, nastane Doba hladová devil


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_