Eldorado

rubrika: Povídání


Vzpomíná si ještě vůbec někdo z vás, co je to Eldorado?

Lucifer


Jakmile narazím na něco, na co si nemohu vzpomenout, popřípadě to slyším poprvé v životě, tak to vypustím do strejdy Googla. Se strejdou Googlem mám velmi dobré zkušenosti. Bez ohledu na to, jak stupidně formulovaný či diakriticky neřkuli pravopisně zdemolovaný je můj dotaz, hned na prvním či druhém, v nejhorším případě třetím místě se objeví odkaz na stránku, kde na mě čeká odpověď, která mě dokonale satis-facio. Někdy si dokonce myslím, že strejda Google je bezskrupulózně napojený na morfogenetické pole, a to tak, že rychlostí imho nadsvětelnou, což zároveň evidentně a paradentně potvrzuje nejnovější kvantově mechanické konstrukce. Několikrát se mi už stalo, že se tam ta jurodivá odpověď objevila ještě dříve, než jsem ten dotaz dopsal.

Když jsem tedy narazil na Eldorado, tak se mi v hlavě pouze mlhavě vybavilo, že by to mohlo mít něco společného se zlatem. Ale proč zrovna se zlatem? Už se tuším nedává ani do zubů, tak k čemu? S impertinentně implantovaným pocitem duševní imploze jsem sáhl po strejdovi Googlovi a ten mi hned na druhém místě vyexportoval El Dorado.

Aha! Tak teď už tomu začínám improvizovaně rozumět. Naši evropští předkové uvěřili sokalovské mystifikaci, že někde v Jižní Americe existuje země, kde by se dalo vyextrahovat eficientní množství tohoto žlutého kovu, k čemuž je impudentně inspirovala zmínka, že se tamní vládce pudroval jeho práškem. Atomové jádro pudla je však v tom, že zlato v této době z nějakých inkognitivních důvodů blasfemicky implikovalo bohatství a blahobyt. A jak jsem k tomu Eldoradu přišel? Inu zcela incidentálně se mi slovo Eldorado v hlavě evokovalo.

A teď se konečně dostávám k samotné pointě tohoto expresionisticky laděného povídání. Když jsem se v zádumčivém rozpoložení pokoušel interpretovat strejdou Googlem dodaný materiál, náhle se mi v hlavě zcela vyjasnilo a vzpomněl jsem si na Nicka Slaughtera. Nemám na mysli přitažlivého detektiva ze seriálu Vražedné pobřeží, ale Nick Slaughter Restaurant v Nové Rabyni, který se nachází v blízkosti Slapské přehrady a je už asi dva roky uzavřen ad infinitum consumere. Přestože nedaleké koupaliště bylo obvykle prošpikováno opékajícími se plavci i neplavci, restaurant Nicka Slaughtera zel skoro téměř prázdnotou. Jednou, když jsem se tam jako tehdy obvykle stavil při návratu z přehrady na menší pohoštění, hrála tam muzika, kterou jsem slyšel poprvé v životě, a tudíž zcela implikativně jsem neměl na co vzpomínat.

Zpočátku mě ta hudba imponovaně imprintovaná velmi hutnými kytarovými imaginacemi až tolik nezaujala. Asi v půlce konzumace impregnovaného pstruha se však ozvalo Eldorado a já se do toho dunivého zvuku impresionisticky zaposlouchal, abych vydedukoval, do čeho se mě ta kapela snaží importovat. A jak nám říká latina Per aspera ad astra, náhle se mi to skutečné Eldorado vyjevilo v tak skvostném lyrického obsahu této písně.

Ano, mířil jsem správným směrem (proto už nepotřebuji latinu a zavírám slovník cizích slov). Jen si tu píseň od Walda gangu poslechněte a snad ten směr také naleznete. A tady ji máte i s textem.

 


komentářů: 4         Komentáře (4)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
4
Lucifer 19.09.2011, 18:33:08
Dík Axino za upozornění, také jsem se dozvěděl, jaký je originál. Je to sice mravopoučné, ale velmi podnětné a mám takový pocit, že zrovna tohle tady dneska chybí. Waldemara Matušku jsem nikdy nějak zvlášť neposlouchal a nesleduji ani Walda a gang, u Nicka Slaughtera mě však tohle jejich provedení zaujalo a myslím, že není horší než provedení Waldemara Matušky. A teď se musím skutečně ještě věnovat své práci ]Usmívající se

Axina
3 Ještě, že se toho Walda nedožil...
Axina 19.09.2011, 18:05:00
Takhle zní originál:
http://www.youtube.com/watch?v=LFGc2bkAgGU
Recitativ je asi od 2:48 do 3:13. Vždycky na mne působil tak nějak mravopoučně. Ovšem pořád lepší to, než rocková úprava lyrické písně.

Lucifer
2
Lucifer 01.09.2011, 19:32:04
Zajímavé. Zatím jsem někde u desáté minuty, ale hned na začátku je řečeno, že to nebylo království zlata, ale něčeho mnohem cennějšího. Kdo se nechce nechat napínat, tak odpověď nalezne zde na konci

http://www.mindfully.org/Farm/2003/Secret-Of-El-Dorado19dec02.htm

1
Spotter (neregistrovaný) 01.09.2011, 19:05:39
http://media.bloguje.cz/870396-tajemne-el-dorado.php

«     1     »