Australia

rubrika: Povídání


Někde mimo všech velkých kontinentů, kde člověčí druh běžně žije, je jeden menší kontinent, který se nazývá Austrálie.

(english version)

Lucifer


cairns-kangaroo-sign-next-to-the-highway-australia.jpgŽijí tam klokani, potomci dávných lidských kmenů a potomci novějších kmenů z velkých kontinentů. Jméno Austrálie je odvozeno z latinského slova Australis znamenajícího na jihu. Většinu Austrálie pokrývají pouště a polopouště. Nedávno jsem si na Google Maps spustil Street View a odněkud z centra tohoto drobného kontinentu (poblíž Alice Springs) jsem virtuálním vozem vyrazil směrem k severnímu pobřeží, tam, kde se nachází Darwin. Očekával jsem, že ta poušť či polopoušť se bude s blížícím se pobřežím na dohled tropických ostrovů měnit v tropickou krajinu. Dočkal jsem se toho až téměř před branami Darwinu, až téměř na samotném pobřeží.

Austrálie je pozoruhodná tím, že si nevzpomínám, že bych někdy v souvislosti s ní slyšel o nějakých nechutných společenských událostech, kterými se to hemží na ostatních kontinentech. Žádné náboženské, ideologické či jakkoli jinak paranoické války. Australani nikam neexpandují, na nikoho neútočí, žijí tam zkrátka sami pro sebe a jediné s čím zápasí, jsou lesní požáry. Samozřejmě tam, kde ty lesy jsou a kde také většina Australanů žije. V pouštích či polopouštích (především v Severním teritoriu) žijí zase prapůvodní obyvatelé. Jistě si to tak trochu idealizuji, zločinci jsou všude a Austrálie byla na počátku novodobého věku jejich trestaneckým táborem. Avšak nic tak děsivého, co se v nedávné době odehrávalo a mnohde stále odehrává v jiných koutech světa, mě v souvislosti s Austrálií nenapadá.

Z tohoto kontinentu jsem díky své profesi potkal několik zajímavých kolegů. Jeden z nich byl úžasný a po konferencích jednu dobu jezdil (vlastně létal) s plyšovým klokanem, jehož si vždy postavil na řečnický pult, když došlo na jeho ústní příspěvek. Úvod své řečnické prezentace, která se vždy týkala velmi zajímavých a kvalitních výsledků z našeho oboru, vždy započal nějakou vtipně a s nadhledem pojatou úvahou, do které někdy zakomponoval svého plyšového klokana.

Jednu z nejúžasnějších zbraní, která kdy byla vynalezena, vynalezli prapůvodní obyvatelé Austrálie - strejda Google mě poučil, že ji zřejmě vynalezli i jinde, ale já ji mám spojenou s Austrálií. Jak jistě tušíte, tou zbraní je bumerang. Když vás někdo naštve, tak po něm mrštíte bumerangem, jemu to nakřápne kebuli a bumerang se vám poslušně vrátí zpět do ruky. Máme se od nich co učit.

Austrálie je sice malý kontinent, zároveň ale velká země. Její prapůvodní obyvatelé, kteří tam zřejmě dorazili z Asie přes ty tropické ostrovy, klokani a novodobí obyvatelé, kteří tam na počátku kolonizace dorazili z valné části v podobě zločinců, dnes tvoří základ této divukrásné země.

Do Austrálie jsem se zamiloval. Je to taková platonická láska, nikdy jsem tam totiž ještě nebyl. A tak tím směrem alespoň posílám svůj pozdrav.

Salute Australia


komentářů: 12         Komentáře (12)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

12
Astra (neregistrovaný) 15.03.2012, 13:19:40
Zdravím Sydney! To je krása, že jste se ozvala. Závidím tu možnnost jet si kam chci, učit se co chci - važte si toho. Za našich mladých let jsme cestovali jen prstem po mapě, a teď už je zase na všechno pozdě. Nejlepší léta života jsme prošvihli v nicotě. Hloupý osud. Ten váš vám ze srdce přeju!

Lucifer
11
Lucifer 15.03.2012, 11:51:27
Teď se právě procházím v Centennial Parku. Všude samé palmy. Trochu mi to připomnělo film Rozpuštěný a vypuštěný, akorát že tam se mluví o kachnách

http://www.youtube.com/watch?v=0ipUa2ynG8A

]Mrkající

Lucifer
10
Lucifer 15.03.2012, 11:40:23
[1] Dík za zpětný pozdrav. Chystám se projít po Sydney, samozřejmě s pomocí Google Maps Street View ]Usmívající se

[7] S tím počasím to není až tak zlé. Za chvíli v Praze vykoukne slunce a teploty se začnou šplhat do druhé desítky ]Mrkající

Axina
9
Axina 15.03.2012, 06:15:32
Usmívající se Tak to je hezké. Durian znám jen z literatury. Takže přeji příjemný pobyt u našich protinožců a hodně hezkých zážitků. Když budete mít čas, zastavte se zase na kus řeči. Třeba v rubrice Čertí poklábosení.

8
Sydney (neregistrovaný) 15.03.2012, 05:51:58
No, já jsem s otevřenou hubou chodila až dneska, když jsem procházela botanickou zahradu (takovej prales uprostřed města jsem nečekala), park a když jsem pak objevila trh, kde se na obrovské ploše prodává jen ovoce a zelenina, to je pro mě jakožto pro vitariána ráj, hned jsem si domů dotáhla krále ovoce - durian a teď ho zkouším, fakt síla. :))

Axina
7
Axina 15.03.2012, 05:29:47
Tak to vám v předjarním, spíše chladném počasí v Evropě můžeme jen závidět. A ještě se vás zeptám na jednu věc: Co vás po příjezdu do Austrálie nejvíc okouzlilo? Já například při své první návštěvě Afriky (Tunisko) byla fascinována arabskými nápisy Usmívající se Vzpomínám si, že jsem si byla hned první odpoledne zaplavat v bazénu uvnitř subtropické zahrady. Kolem dokola byl hotelový komplex a na rovných střechách jednotlivých hotelů i v denním slunci zářily barevné neony s nápisy v arabštině. Rozsypaný čaj se tomu někdy říká Usmívající se Přišlo mi to v daném okamžiku krásné a exotické.

6
Sydney (neregistrovaný) 15.03.2012, 04:49:16
Krásně je, je asi 27 stupňů, ale vane svěží vánek a svítí sluníčko. :)

Axina
5
Axina 15.03.2012, 04:16:18
Stačila jsem zjistit, že máte čas o 10 hodin napřed před ČR. Počasí bych také mohla zjistit z netu, ale proč to dělat, když se mohu zeptat vás. Jak je právě teď v Sydney?

4
Sydney (neregistrovaný) 15.03.2012, 04:12:03
No, nějaký info snad bude na blogu, jsem tu od neděle a nějak pod záplavou dojmů nestíhám psát. :D Jsem tu jen na půl roku, chodím do kurzu angličtiny. Je to tu fajn, nedivím se, že se spoustě lidí pak nechce zpátky.

Axina
3
Axina 15.03.2012, 03:50:54
[1] Nechcete nám říci něco o sobě? Žijete v Austrálii trvale nebo jste zde na studijním pobytu, na dovolené či služebně?

Axina
2
Axina 15.03.2012, 03:42:48
Tak tohle bude Luciferovi líto - že vás propásl, když jste byl/byla online. Ale současně bude mít radost, že NČ čtou i v Austrálii. Zdravím vás Usmívající se

1
Sydney (neregistrovaný) 15.03.2012, 03:39:50
Austrálie zdraví zpět :D

«     1     »