Monetova zahrada v Giverny

rubrika: Prezentační koutek


Claude Oscar Monet (14. 11. 1840 v Paříži – 5. 12. 1926 v Giverny) byl věhlasný francouzský impresionistický malíř a grafik. Sám stvořil zahrady kolem svého domu a s nezměrnou vášní je i zveleboval, aby se mu nakonec staly celoživotní inspirací. Už se nemusel jako jiní umělci vydávat na cesty, maloval svůj domov a zahrady a jejich atmosféru dokázal přenést na plátno.

Astra


Na jedné ze svých malířských výprav Monet objevil dnes již legendární růžovou usedlost v Giverny (Francie, Normandie) a bez váhání si ji od majitele pronajal, ačkoli si na zálohu na nájemné musel půjčit. Po nějaké době, když už z prodeje svých obrazů zbohatl, dům i s pozemkem koupil a pustil se do rozsáhlých úprav. K domu původně přiléhal sad s centrální alejí, vroubenou jehličnany. Monet nechal ovocné stromy pokácet. Vykácel i jehličnany, až na dva tisy, které chtěla jeho žena zachovat a jež tam stojí dodnes. Místo jehličnanů nechal postavit pergoly, po nichž se pnou růže a plaménky, a na pravoúhlých záhonech zkomponoval barevně promyšlené bloky květin. Vytvářel záhony v odstínech jedné barvy nebo překvapivě sdružoval komplementární barvy, čímž dociloval uklidňujících, nebo agresivně působících efektů. Barvy v jeho zahradě vibrují a vytvářejí světelné mozaiky, což opět není náhoda, protože Monetovy barevné kombinace jsou přesně promyšleny tak, aby byly co nejpůsobivější ve slunečním svitu či v ranní mlze. Jeho styl se zcela vymykal tradičnímu dobovému řešení zahrad.

Monet si na své zahradě velice zakládal. Udržovalo ji šest zahradníků pod vedením hlavního zahradníka. V průběhu let se měnilo Monetovo nadšení pro různé rostlinné druhy. Se svými přáteli si vyměňoval sazenice, ale vzácné odrůdy si nechával posílat někdy i z ciziny. Stěžoval si, že všechny peníze utratí jen za zahradu, ale nemohl si pomoci. Jeho největší vášní se však stalo jezírko. Jezírko bylo po více než dvacet let pro Moneta zdrojem inspirace. Trávil u něj každou volnou chvilku, maloval můstky, lekníny a kosatce. Těsně před smrtí prý nedokázal myslet na nic jiného než na zásilku japonských irisů, které měl obdržet od jednoho přítele z Tokia.

I za slunečného dne působí zahrada stinně, světlo se filtruje přes větve bambusů, smutečních vrb a azalek a v odlescích dopadá na vodní hladinu. Ve vodě plují lekníny a odráží se v ní zelená vegetace, takže vzniká jakýsi uzavřený svět vodních zrcadel. Podobně uzavřené je i mikroklima kolem jezírka, které je nezávislé na okolním prostředí a vytváří dokonalý ekosystém, svět sám pro sebe.

 


komentářů: 4         Komentáře (4)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

4
Astra (neregistrovaný) 31.03.2012, 12:52:57
(3) Jsem ráda, že jsou lidi, co dělají něco rádi a dobře! (Jinak mmch, dneska se zase špatně odesílá...)

Axina
3
Axina 31.03.2012, 09:18:17
Astro, není zač. Zdá se, že nastal čas, abych něco vysvětlila. Jsou 4 subdodavatelé prezentací. Seřazeni podle počtu zaslaných souborů sestupně to jsou Astra, EvaO, Josef K. a Josef Š. Se všemi jsem mluvila a všichni se vyjádřili v tom smyslu, že pokud má být prezentace doprovázena nějakým textem (a to je žádoucí, pro Lucifera jakožto šéfredaktora je každá prezentace článek jako každý jiný), dávají mi volnost a důvěru v tom, jakým textem článek opatřím. Je to racionální. Jako programátorka prostě trávím u PC mnohem více času, než oni. Je to taková dělba práce. Pan Werich by řekl dělba údělu Usmívající se Dělám to ráda.

2
Astra (neregistrovaný) 31.03.2012, 07:19:37
Děkuju ti, Axino, za krásná doprovodná slova k prezentacím...

Axina
1
Axina 30.03.2012, 17:41:23
Pozoruhodný je i interiér domu Clauda Moneta. Modrá kuchyně, žlutá jídelna...

http://bydleni.idnes.cz/claude-monet-predelaval-svuj-dum-a-zahradu-40-let-jak-vypada-dnes-pv2-/dum_osobnosti.aspx?c=A100827_143546_dum_osobnosti_rez

«     1     »