Palác Beyberleyi v Istanbulu

rubrika: Prezentační koutek


Palác je bývalé letní sídlo sultánů v Turecku. Byl postaven v letech 1861 - 1865 na místě staršího dřevěného sídla. Stojí na břehu Bosporu a je přehlídkou přepychu a bohatství Osmanské říše. Palác tvoří celý komplex budov včetně harému. Je to reprezentační empírový palác, kam se v roce 1865 přestěhoval sultán Abdulmecit I. i se svým dvorem. Stavba paláce byla prý tak nákladná, že ve velké míře přispěla ke státnímu bankrotu v roce 1876. Přepychové řešení interiéru věrně ctí tradice pohádkových sultánských paláců, jen jeho styl je méně orientální.

EvaO


Velkolepý trůnní sál, kam byli zváni přední vládcové Evropy, lemuje 56 sloupů. Na výzdobu bylo použito 14 tun zlata a 40 tun stříbra. Hedvábný koberec v jedné z místností měří 140 metrů čtverečních a byl tkán 4 roky. Křišťálové zábradlí bylo vyrobené v Benátkách. Sultánovy koupelny jsou z alabastru, kohoutky jsou z čistého stříbra. V jedné z místnosti vždy návštěvníci ztichnou: Vedle obrovské, zlatem a drahokamy zdobené postele sultána Abdulazize II. stojí skromná postel. 10. listopadu 1938 na ní zemřel první turecký prezident – Attatürk.

Ve 285 místnostech a 43 sálech je 280 váz, 156 hodinářských skvostů a 58 křišťálových lustrů. Většinu lustrů a jiné skleněné výzdoby tvoří český křišťál. Kromě jednoho jsou všechny lustry z dílen českých mistrů. Uprostřed jednoho sálu visí čtyři a půl tuny vážící lustr z broušeného skla se 750 světly ve tvaru svíček – dar anglické královny Viktorie.

Prezentace je provázena árií Una Furtiva Lagrima z opery Gaetana Donizettiho Nápoj lásky v podání řecké zpěvačky Nany Mouskouri.

 


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_