Skalní věže a kláštery Meteora v Řecku

rubrika: Prezentační koutek


Eroze pískovcových skal vytvořila během miliónů let ve středním Řecku v Thesálské rovině mohutný komplex skalních věží. Je nazývaný Meteora podle dojmu, že se vznáší vysoko nad zemí (meteoro = vznášející se). Podle geologů se tyto útvary objevily asi před 60 miliony let v třetihorách a vznikly mimo jiné i díky zemětřesení. Skalní pilíře jsou z hnědého pískovce.

EvaO


Rozsáhlý komplex skalních věží je plný jeskyní, ve kterých se již od 11. století usazovali mniši a poustevníci. První kláštery začaly na nepřístupných vrcholcích skal vznikat ve 14. století. Největšího rozmachu zažili mniši během 15. a 16. století. V 16. století tu stálo na vrcholcích skal celkem 24 klášterů. Ty se staly domovem pro mnichy, kteří zde vedli poustevnický a asketický život. Prvním stavitelem klášterů v Meteoře byl mnich Athanasios. Začal budovat na jedné z vysokých skal klášter, kterému se začalo říkat Megalon Meteoron, tj. velký klášter vznášející se ve vzduchu.

Kláštery se vypínají na vrcholcích skalnatých věží vysokých až 400 metrů nad Thesálskou rovinou. Důvod jejich výstavby v tak nepřístupných místech byl původně obranný, neboť jediný způsob přístupu k nim byl pouze s pomocí lan. Výstavba klášterů byla velmi náročná. Stavební materiál a všechno potřebné zařízení mniši vynášeli na zádech pomocí košů. Jediná zařízení, která jim práci usnadňovala, byly rumpál a kladka. Mniši žili v klášterech často bez přístupové cesty. Po dostavění kláštera bylo totiž lešení strženo. Pokud chtěli mniši klášter opustit, mohli tak učinit jen v koši nebo v síti spouštěné na laně pomocí kladky. Stejným způsobem se do klášterů dopravovaly také potraviny. Teprve mnohem později, v souvislosti s turistickým ruchem, byla vystavěna schodiště, kamenné žebříky a postaveny mosty, díky kterým je dnes možné kláštery navštívit.

Postupem času se začala mnišská komunita zmenšovat. Mnozí církevní hodnostáři kláštery opustili a přesídlili do mnišské republiky Athos. Dnes je trvale obydleno řeholníky pouze pět klášterů. Další dva kláštery slouží k modlitbám. Mniši mají kromě svých denních povinností na starosti i péči o vzácné historické památky, ikony a starobylý mobiliář. V klášterech je k vidění mnoho vzácných nástěnných fresek a relikvií.

Během druhé světové války našla v klášterech Meteora úkryt řada členů řeckého odporu. V té době byly kláštery nacisty bombardovány, mnohé byly zničeny a mnoho cenných věcí bylo ukradeno.

Meteora je oblíbeným cílem turistických výletů. Součástí prohlídky s odborným výkladem jsou především mužský klášter Varlaam a ženský klášter Roussanu. V roce 1988 byly kláštery Meteora zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.

 


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_