Váš Pierrot

rubrika: Slovo Neviditelného čerta


Rok 2014 se zvolna začíná naklápět ke svému konci. Na Staroměstském náměstí Matky stověžaté už víc jak týden poblikává vánoční stromeček. Spěcháme. Už abychom pomalu začali slavit Velikonoce. Někdy si připadám jako Pierrot. Jako takový prapodivný klaun, herec v neprostupné masce, písmák v neviditelném hávu své podstaty, usmívající se opička se slzičkami tekoucími nenápadně do cvičebního úboru na levné gumičce. Nový rok je ještě vlastně v nedohlednu, ale protože se snažím bořit všechny mýty, předkládám teď, a zrovna teď, jindy by už to nešlo, svoji čertí rekapitulaci.

 

Lucifer


Někdy si skutečně připadám jako Pierrot, který zde hraje jakési divadlo, do něhož někteří nahlíží, sem tam se ozve jakýsi komentátorský hlas; v poslední době povětšinou příjemný, už jsem tady dlouho nedostal železobetonovou paličkou do hlavičky – jenže stařecká demence se začíná naplňovat jako ta sklenička vína, do níž už leju plné sudy onoho Amontillado, abych své mozkové závity v té nepřeberné paranoické komedii své životní ubikace alespoň trochu, kapánek, maličko zchladil.

 

Jsem skutečně Pierrotem, který si z důvodů jakýchsi patafyzických symbolů a různě jiných nasadil neviditelnou masku, která je vidět jenom, když se na ni nedíváte, když jenom nasloucháte svému vlastnímu nitru, něčemu, co lidské oko nevidí.

 

Ještě Vás neopouštím. Ještě ne. Jenže to nemůže být navždy. Samozřejmě. Jak jinak.

 

Jedna z nejhezčích písní od Jaroslava Wykrenta je o Pierrotovi, který má někde nenápadně jednu, dvě či více Colombin. Na YouTube jsem ji hledal a našel pouze video z jakéhosi studia někdy za totáče, na němž se vyskytuje jistá osoba, která mi připadá jako jedna z bolševických symbolů. Možná se mýlím, ale tohle video bych tak či onak zde nedokázal zreprodukovat.

 

A tak jsem vytvořil jiné, nové, v němž se klaním jako váš neviditelný Pierrot, non plus Colombina.

 

 


komentářů: 6         Komentáře (6)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Stella
6
Stella 08.12.2014, 20:53:28
Tak si tady tak povídáme, Astro...

Ke hvězdám je dnes obzvlášť blízko. V Krkonoších je místy skoro minus dvanáct, jasno. Ahoj
Čas krmení opeřenců přece jen nastane.

astra2
5
astra2 08.12.2014, 14:01:09
Ano, Stello, je to "přes obtíže ke hvězdám". Tak to má být. S vyplazeným jazykem

astra2
4
astra2 08.12.2014, 13:55:58
Nevyhrožuj stařeckou demencí, Lucifere.Na to máš ještě času. Chtěla bych být tak nemocná, jako jsi ty. Jestli se touze dá říct nemoc, pak je to nemoc, která víří krvinky a dovoluje člověku, aby rozkvítal. Všední život s tebou nemůže být nikdy všední, spíš je asi nevšedně složitý, ale o to víc zábavnější. Chce to ovšem zocelenou Kolombínu, která dokáže tančit ve střepech i v lístkách růží. Tvoje video je moc pěkný.. Rozpačitý

Stella
3
Stella 08.12.2014, 13:04:32
Per aspera ad astra.
Tak nějak to je, tuším.
Mrkající

2
Starý kocour (neregistrovaný) 08.12.2014, 11:18:30
Asi už té každodenní reality (byť pozorované bokem nebo tak trochu za sklem) je dost. Výhledy do budoucna? Raději ne, to není pesimismus, ale kamenitá poušť až k horizontu je vlastně docela optimistický obraz. Mohou být i horší výhledy.
I já jsem včera raději popsal svůj sen, než abych marnil čas odhadem, kdo nám co kdy provede, co se nám zase nebude líbit.

A Světlonošův textík? Docela mi poopravil náladu. Je tam resignace, ale ne s tečkou. Se třemi tečkami na konci. Nedokončená... Naděje, že možná někdy, jednou, snad.

Fiat! Mrkající

Stella
1
Stella 08.12.2014, 10:14:02
Trochu vyvolávající úsměv, trochu vzbuzující sentiment. Obrazová pointa - nepřekonatelná.

Lucifere, muselo dát práci vybrat ten materiál. Nepokouším se raději pochopit místy mnohoznačnou symboliku a rekapitulaci v úvodním textu. (Není,
mimochodem, Colombina služka?)

Kus poezie do slunečného pondělka. Ať nám to vydrží.


«     1     »