Velká vánoční

rubrika: Slovo Neviditelného čerta


V posledních dnech jsem si všiml, že každou chvíli někdo někomu přeje něco k Vánocům. Zpravidla něco hezkého, na výjimku potvrzující pravidlo jsem zatím nenarazil, a jak to tak zpoza buku pozoruji, tak se jí už asi nedočkám. Ne že bych po ní nějak lačnil, ale pravidlo, které nemá výjimku, působí poněkud podezřele. Čert to vem, nebudu se do toho montovat, takže pokažení vaší vánoční nálady ode mne nehrozí, ačkoli se tak mohlo v posledních dnech zdát. Moje vánoční přání naleznete na konci (nezapomeňte si na něho kliknout devil), předem bych pouze vysvětlil, proč jsem ten vánoční elaborát nazval Velká vánoční. Je to velmi jednoduché. Před Vánoci jsem napsal Malou předvánoční, takže mne nenapadlo nic jiného, než o Vánocích napsat Velkou vánoční. Věci jsou někdy opravdu velmi prosté.

 

Lucifer


Možná některé trochu zklamu, anebo naopak, o Ježíšovi nazaretském či jiných biblických i nebiblických postavách, jež se jakýmsi způsobem vážou k Vánocům, dnes nic přemílat nebudu. Ještě někdy před sedmým stoletím našeho letopočtu se Vánoce, křesťanské svátky narození Ježíše Krista, neslavily. Toto období bylo obvykle zasvěceno Svátkům slunovratu. Zimní slunovrat nastává jen krátce před údajným datem Kristova narození, takže se obojí dá promísit. Někteří slaví to nebo ono, nebo obojí, anebo vůbec nic. Já jsem se už po několikáté připojil k Svátkům slunovratu, Ježíška vám však rozhodně brát nechci.

 

Každý kyvadlový pohyb se zastaví ve své maximální výchylce. Zakotví v tiché nehybnosti a pak se, zprvu velmi nenápadně, vydá opačným směrem. V těch nejkrásnějších okamžicích jede na plný výkon a kolem buď pučí květy, nebo dozrávají plody. A po čase se opět zastaví ve své maximální výchylce, avšak na úplně opačné straně. A pak zase zpět a pořád dokola. Tímto způsobem se dá promítnout roční pohyb Slunce po obloze. Maximální výchylku nazýváme slunovrat, zimní či letní, plný výkon pak jarní či podzimní rovnodennost. V přeneseném slova smyslu se to dá promítnout i do lidského života.

 

Když zdroj energie, která popohání kyvadlo, začne vysychat, kyvadlový pohyb začne uvadat, maximální výchylky se začnou zmenšovat, a kyvadlo se nakonec zastaví tam, kde prožívalo ten nejrychlejší rozpuk či dozrávání, ty nejkrásnější okamžiky, a už se nepohne. Kyvadlový pohyb se ukončil.

 

Kyvadlový pohyb však ve skutečnosti nezmizí v nenávratnu. Kyvadlo ho mezitím předalo jiným kyvadlům, a tak se to opakuje. Ledaže by už žádné jiné kyvadlo nebylo nablízku.

 

Všem čertím kyvadlům přeji co možná nejpříjemnější prožití Vánoc. devil

 


komentářů: 21         Komentáře (21)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Stella
21
Stella 26.12.2014, 11:47:53
Koukám, koukám, že si vůbec nikde nemáme co závidět!
Jenom ten pohled máme odlišný, z neznalosti posunutý!

Hezký druhý svátek... Usmívající se

20
Anna Kopecký (neregistrovaný) 26.12.2014, 11:40:39
To není rejpání. Jen jsem se pousmála nad těmi silnými výrazy směrem k Ostravě.
Žiju v Praze od narození, deset let v Košířích, čtyřicet na Vinohradech, sedm v Troji. Vidím mlhu a smog, jak leží na Vltavě, když ráno jezdím přes most do centra. A na Národní, co pracuju, by se okna mohla mýt co týden, všechen ten sajrajt máme v plicích... a "naprosto nelidsky do toho plodíme další oběti" Mrkající

astra2
19
astra2 * 26.12.2014, 10:58:05
(18) KRÁSNÁ REPORTÁŽ. O zmaru!

astra2
18
astra2 26.12.2014, 10:51:32
Vy abyste si nerejpla, Anno. Takhle kolem svátků jako když najdeš. Jedna Legerka Prahu nedělá. No - ale jsem smířlivá. Ať žije každý tam, kde se mu líbí, nebo kde musí. Vám se líbí v Troji, mně se musí líbit u Legerky. Taky jste tu dobu žila, víte, o čem píšete. V té Ostravě, kocoure, to vypadá tak děsně asi proto, že tam hulí ty komíny, což je viditelné ze všech stran.

17
Anna Kopecký (neregistrovaný) 26.12.2014, 09:59:55
Pražským lavórem nemůže dostatečně profoukávat, a tak je tu smog často, o světelném nemluvě.
Nejstrašnější je v Praze Legerka a okolí, díky dálnici, vtipně procházející centrem.
P.S. "Jenom žasnu, jakto že si my Pražáci necháváme takové zvěrstvo líbit." Mrkající

Zapomněla jsem, jestli jsem tu taky popřála, tak pro jistotu: všechno dobré v novém roce, hlavně zdraví!!!!!.... jak jinak.

16 Ostrava
Starý kocour (neregistrovaný) 26.12.2014, 09:38:21
A - další předsudečekk.
Máme tady často lepší vzduch než v centru Prahy. (Jak kdy, pochopitelně, jak kdy...) Ale smog je podle většiny lidí \"ostravská záležitost\" a šmytec. I v TV to říkají, tak to musí být pravda. Občas jsem dojížděl do Prahy (autem) a když už jsme dorazili na okraj a začali se spouštět do Prahy, která leží v jakési míse, najednou jsme cítili to, co jsme znali od dětství. \"Kočičičnu\" čili sirné plyny. A to tam žádné podstatné fabriky nejsou!

Kdyby se všichni odstěhovali z Ostravy, když se tady těžila většina uhlí a vyráběla polovina železa z republice, museli by se tu nastěhovat jiní. Bez Ostravy to tenkrát nešlo. Dnes - pusto, prázdno, nezaměstnanost, nepřizpůsobiví, kteří už nemají kam jít. Zkuste se podívat tady:

http://stary-kocour.blogspot.cz/2013/06/zona-aneb-jak-jsem-stal-stalkerem.html

Duše Ostravy. Pohřebiště Tyranosaurů. Ale Rexů!

(Jenom pro pořádek - fotil jsem to přímo z balkonu svého bytu. Ale opravdu DOST dlóóóuhým teleobjektivem. Vzduch v centru byl tehdy lednově mrazivý a čistý.)

astra2
15
astra2 26.12.2014, 07:05:42
Kocoure, já znám tenhle problém Ostravy jenom z televize, a vždycky, když se objeví, žasnu. Jak to, že si necháte líbit takové zvěrstvo? Necháváte se otravovat, krátit životy, ničit všechno kolem - a především - vychovávat v tom příšerném prostředí další oběti - svoje děti. To je něco naprosto nelidského. V jednadvacátém století taková lapálie. Nebyla bych tam ani pět minut...Je mi vás líto! Plačící

14 Ad tři sopky...
Starý kocour (neregistrovaný) 25.12.2014, 16:40:57
http://stary-kocour.blogspot.cz/2014/12/pf.html

Mrkající

Stella
13
Stella 25.12.2014, 16:12:13
http://www.sanparks.org/webcams/

Už jdu, bylo tady původně vánočně...

Stella
12
Stella 25.12.2014, 16:08:02
http://www.xplorer.co.za/local/webcams/
Pochmurno...

Stella
11
Stella 25.12.2014, 16:02:31
Pro lidi, kteří nevytáhnou paty, je možnost cestovat pomocí kamer k nezaplacení. Kdy jinak bych viděla, jak je právě (a vůbec) na Broadwayi?
Pokud jde o záběry z přírody, dost jich bylo z Jihoafrické republiky a taky se dá mrknout na Antarktidu. Na Island.

Kocoure, dotkl jste se jednoho: jak člověk nějaké místo přijme za svoje. Když přijedu do některého města, říkám si: Jak tu můžou žít. Přitom považuji za svoje místa objektivně mnohem horší. Krátery, popílek, střepy, ruiny...To bylo v dětství kolem nás normální.
Kdysi jsem četla příběh z Dálného východu. Hrdina měl celý život před sebou 3 holé sopky a nenapadlo ho uvažovat, že by někde bylo něco lepšího. Smutné. Smutné?

Hezký modrý podvečer, poslední před zimou, všem příznivcům pekla!

10 pozorovatel na sloupku
Starý kocour (neregistrovaný) 25.12.2014, 11:30:29
Je to prostě podobné. Kouzlo reality. Koukám - v Petěrburgu se stmívá, padá sníh. Je tam vlastně všední prosincový podvečer. Auta nejsou vidět, ale slyšet. A chrám - člověk čeká na to, až se začne zvonit.
Dívával jsem se na webkamery v Africe u napajedla, v lese v Kanadě, v orlím hnízdě na Ostrovech, na poštolčí hnízdo ve věži chrámu v Británii, hnízdo volavek v Japonsku, výběh medvědů panda velká v Číně...
Časem z webu zmizely. Jsou tam místo nich reklamy na turismus. Nebo nic. Nebo poslední, "zamrzlý" obrázek dvou pand, jak se drží kmenu stromu, protože přišlo zemětřesení a signál z kamer byl přerušený. Už ty kamery neobnovili. Člověk si aspoň uvědomoval, kde je na Zemi noc, kde den, kdy je na jihu zima a kdy léto.
Nakonec je to možná dobře - byl to pro mě hrozný zloděj času. Sedět a pozorovat. Tohle mám rád. Sedět pozorovat a trošku o tom dumat.
===
A ten obrázek? To není zmar. To jsou jen kosti Tyroanosaura...
Takových zákoutí je Ostrava plná a mi nevadí. Žiji tu mezi tím vším od mládí. Něco jako když si syn hrobníka hraje mezi hroby. Nic deprimujícího. Hroby. Prach jsi a v prach se obrátíš. Nesmrtelnost se nedá koupit, ukrást ani vyšmelit. Tu vám po vaši smrti někdy udělí ti živí. I já občas vzpomínám na několik dobrých lidí - a oni tedy pořád žijí.
Usmívající seastra2
8
astra2 25.12.2014, 10:14:05
Originální to teda je, ale nějak mi to připomíná ten včerejší hřbitov. Až na to krásné růžové nebe nad vším tím zmarem. Nicméně - díky za zvlášní péefko. A mimochodem - na to "moje" PF, co jsem si udělala z "vašich" zvonů, kocoure, mi přišly samé krásné odpovědi. Využila jsem to totiž taky v duchu jako provokaci, bych se ujistila, že ti, kterým jsem to poslala, jsou na tom tak, jak jsem myslela, že by měli být. Čili správně! Doufám, že si rozumíme, kocoure! Usmívající se Ahoj

Stella
7
Stella 25.12.2014, 09:46:47
Originální a krásné, St. Kocoure!

«     1    2   »