Hej ty!

rubrika: Vinárna U Čerta


Dnes zde bude otevřena pouze vinárna U Čerta. V té čertí vinárně sice budu, ale vesměs neviditelný. Na pozadí vám bude hrát hudba, která vás osloví: Hej ty! 

 

Lucifer


Tahle píseň ze Zdi prastaré kapely Pink Floyd mě vždycky fascinovala a oslovovala - vlastně už od samého počátku, kdy jsem tu Zeď uslyšel. A znovu se vrací. Pink Floydi už tehdy cítili, že se ocitáme za zdí, no a já mám pocit, že ta zeď, ty zdi i nadále vyrůstají jako houby po dešti. Všichni jsme příslušníci stejného lidského rodu, zdi nás však rozškatulkovaly do zcela intaktních cel. Někdo nás rozebral na kousky a s každým tím kouskem zachází jako… no zkrátka jako s nelidským kouskem. Šikujeme se do různých náboženských, politických a kdoví jakých ještě formací, které se vzájemně snaží co nejúporněji zdevastovat, zničit, vyzmizíkovat. Tomu někomu se to z nějakých všelijakých a často neuchopitelných důvodů hodí. Ten někdo je samozřejmě také lidského rodu, jenže dospěl k závěru, že ti ostatní musí být v jeho zájmu odlidštěni, aniž si uvědomil, že první, kdo se odlidštil, je on…

 

A tak, spolu s tou písní, volám:

 

Hej vy tam, jste tu ještě? Máte v sobě ještě kousek lidského citu? Dokážete své kousky zase spojit v jeden lidský celek? Jste schopni vymanit se ze svých intaktních cel? Dokážete zbořit ty nesmyslné zdi, zbavit se těch absurdních nástrojů konzumního, politického, ideologického, náboženského a kdoví ještě jakého deprivantního pošpinění své přirozenosti? Dokážete se vymanit z někým naprogramovaných schémat, jež vás odsoudily pohybovat se v předem připravených korytech, jimiž tečou jenom splašky? Dokážete pochopit, že tím někým jste taky vy sami?

 


komentářů: 16         Komentáře (16)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
17
Lucifer * 10.07.2013, 18:45:20
[16] Je to úplně o něčem jiném.

Axina
16
Axina * 10.07.2013, 18:39:35
[15] Tak to vypadá, když člověk chlastá nebo fetuje. Samotné zabarikádování se (izolace) takovou paseku nenapáchá.

Lucifer
15
Lucifer * 10.07.2013, 17:41:03
Takhle to vypadá, když se člověk zabarikáduje za svou zdí a stane se pohodlně otupělý

http://www.youtube.com/watch?v=9DqK2PkFgtw

Lucifer
14
Lucifer * 10.07.2013, 14:17:10
Vlastně ani nevím, kdy to původní video zmizelo. Ráno jsem vyřizoval několik věcí, a po návratu jsem zase spěchal do práce, takže jsem se na internet ani nepodíval, ani mobilem. V práci jsem se šel nejdříve podívat na nové komentáře, což mě přinutilo zareagovat, a teprve potom jsem si všiml, že video je už nefunkční. Jdu pokračovat v přípravě na konferenci. Úžasný

Axina
13
Axina * 10.07.2013, 14:13:57
Vyslovuji ti uznání Usmívající se
Napadly mne 2 vhodné písničky jako doplněk. Vzhledem k tomu, že bys je nevydýchal, tak zůstaneme jen u slov.

Lucifer
11
Lucifer * 10.07.2013, 13:39:52
Zajímavé je, že to předchozí video už mělo dost návštěv, takže muselo být na YouTube už dost dlouho. Jakmile se ale objevilo na NČ, okamžitě bylo ochránci autorských práv odchyceno. Tohle tam snad vydrží, je na něm uvedeno, že je to Official Music video.

Lucifer
10
Lucifer * 10.07.2013, 13:34:30
Pochvalte mě někdo. Dvě minuty dvaadvacet vteřin, dobré, ne? Usmívající se

Lucifer
9
Lucifer * 10.07.2013, 13:32:33
Hotovo. Úžasný

Lucifer
8
Lucifer * 10.07.2013, 13:30:11
A teď vidím, že to video už stačili odstranit, jdu se podívat po jiném. Překvapený

Lucifer
7
Lucifer * 10.07.2013, 13:29:19
Přinutili jste mě alespoň na moment zviditelnit se. Jsem však skutečně v pracovním rauši, takže stručně a možná i s překlepy. Ano, rezy, v mnohých asijských zemích se jezdí na kole po chodníku, jenže jinak než v velkém množství případů tady. Tady na Střelničné občas potkávám na chodníků cyklistu v plné zbroji jedoucího někdy i vyšší rychlostí než mají auta na silnici. V Asii jezdí cyklisti po chodníku pomalu a s velkým respektem k chodcům, což byl asi i ten tvůj případ. Jenže tady není Asie, máme jinou kulturu a kromě toho máme mraky cyklistických stezek. Chodník je u nás pro pěší. Pokud jde o volně pobíhající psy, velké, ne pokojové, souhlasím s Axinou.

Honzo, vím, o čem ta píseň je, a taky že je součástí celé kompozice Zdi. Jen jsem si ji na své drobné zamyšlení poněkud narouboval. Mrkající

h
6
h 10.07.2013, 11:45:03
Čertík tu píseň trošku mýtisuje.On nejni muzikant. Hrál jsem ji mnohokrát a text prožil. Můj názor je ten, že se nejedná o obyčejné vyhýbání se pejsků na chodníku. Ani celá zeď nejni IMHO o tomto. Zeď je výkřik zoufalé duše. Proto ji Gilmour odmítl, odehrál si to své, nějak to doprovodil, přikrášlil ... a Flojdi se podruhé rozpadli.

Axina
5
Axina 10.07.2013, 11:15:30
Zajímavé, rezy. I já jsem v prvním komentáři původně chtěla použít představu dítěte jako účastníka té situace. Takže to udělám teď Usmívající se
Představte si, že jste nešel po tom chodníku sám, ale s malým synkem/vnoučkem. Co uděláte, když uvidíte pobíhat kolem vlčáka bez náhubku? Co uděláte, když uvidíte, že vás hodlá po chodníku minout cyklista? Nestačí vám hlídat dítě, aby z nerozumu nevběhlo pod kola vozidla? Nebylo by lepší a hezčí, kdybyste se nemusel rozhlížet po cyklistech na chodnících a volně pobíhajících psech a radši si s mrňousem povídal?


4
rezy (neregistrovaný) 10.07.2013, 11:02:26
o pár metrů jsem potkal maminku s tak 4letým chlapečkem na odstrkovacím kole. Jel nepoměrně rychleji a o stabilitě směru se mluví jako o harmonické funkci s amplitudou cca 1,5m. Usmívající se

3
rezy (neregistrovaný) 10.07.2013, 10:57:46
přesně na to mířím Axino, kde je hranice civilizovaného/necivilizovaného soužití a co jsme ochotní tolerovat. Ten kontrast mezi Prahou a Sanghají je absolutní. Šanghajané vědí, že ti lidé na elektrokole taky pospíchají a jim to nic neudělá na tom chodníku uhnout. U nás se zase striktně požaduje dodržování pravidel, byt by ten cyklista musel objet pět bloku do kopce(zhruba taková je zrovna místní dopravní situace) i když je chodník naprosto prázdný a široký. To rovněž považuji za extrém. Cyklista nejel rychle, skoro bych řekl, jel pomalu, když mě míjel,neměl jsem žádný pocit ohrožení. Venčítel mě přišel v dané situaci jen jako prudič, co chce po ránu nekoho sjet. Pes byl naprosto nad věcí, běžel bez vodítka a mě taky nevadil. Vím že je dobré v případě volného vlčáka co vás očuchává strnout a rači se ani nepohnout. Udělal jsem to, vlčáka jsem ničím nezaujal a ten pak odběhl dál. Nedělal jsem z toho nic, vlčáky mám rád, líbí se mi ale asi si ho nikdy nepořídím. Nezvládl bych ho. Cyklisti mi vadí spíše jako řidiči. Hlavně když mě předjíždí před světelnou křižovatkou vpravo. Mají to vyhláškou dovolené a směle toho využívají.
Pro mě řidiče to pak znamená, stejné kolo předjíždět třeba i 4x na trase jednoho dvou kilometru. To mi vadí daleko víc, než když pumpičkáře potkám jako chodec na volném chodníku.

Axina
2
Axina 10.07.2013, 09:51:41
Ten cyklista na chodníku neměl co dělat. To není otázka vstřícnosti, ale civilizovaného soužití a zdravého rozumu. Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Cyklista mohl alespoň projevit dobrou vůli a když viděl chodce se psem, tak měl sesednout a nekomplikovaně je minout. Evidentně ho to ani nenapadlo.
Mám velmi ráda psi jako společníky. V naprosté většině jsou přátelští a bezelstní. Ale jeden nikdy neví, co zvíře napadne. Majitel je za něj zodpovědný.
Ten vlčák měl být na vodítku. Na náhubku bych (právě proto, že mám psi ráda) u nebojových plemen netrvala. Ovšem pouze za předpokladu, že majitel psa bude pořád sledovat okolí a nedopustí, aby se pes mohl ke člověku, především k dítěti přiblížit na vzdálenost, kdy by mohl kousnout. U silného psa to chce i řádnou fyzickou kondici majitele. Také je nepřijatelné, aby se lidé dvojici pán+pes museli preventivně vyhýbat, třeba přecházet na druhý chodník. Takže on je ten náhubek ve městě nakonec nejjednodušší řešení. Výjimkou jsou samozřejmě psi cvičení, třeba slepečtí.
V Šanghaji jsem nebyla, ale dovedu si představit to, o čem píšete. Řekla bych, že snášení kol a dokonce elektroskútrů na chodnících není projev tolerance, ale rezignace. Těch lidí je tam prostě moc. Případný protest jedince vyvolá nevoli, protože zkomplikuje už tak dost komplikované cestování. Navíc se může setkat s agresí. Lidský život v jistých "kulturách" nemá velkou cenu.

«     1    2   »