Hvězdy v tůních

rubrika: Vinárna U Čerta


Páteční preludium podletí

 

Lucifer


Včera někdy v brzkém večerním tom času jsem upadl do zvláštního stavu, kdy všechno kolem mne zmizelo, i ten čas. Můj mozek, což jsem bezpochyby já, ačkoli o tom občas pochybuji, mi promptně oznámil (tedy vlastně já sám sobě, pokud o tom zrovna nepochybuji), že je třeba odpojit všechen ten venkovní svět (alespoň na chvíli, tak nepropadej panice), pohroužit se do svého nitra a udělat si v tom narůstajícím rumišti jakýsi pořádek. Řekl jsem mu (čili sám sobě, tedy pokud o tom zrovna nepochybuji), že tohle se děje, když někdy pozdě po půlnoci se doslova násilím přinutím usnout – tedy ve spánku, jak jsem někde četl. V onom stavu, kdy kromě mozku celý zbytek mého hardware upadne do naprosté strnulosti, tak mozek, tedy asi něco jako já, se kompletně od všeho okolního odpojí a začne přežvykovat, utřiďovat, analyzovat, strukturalizovat a katalogizovat všechny ty povětšinou naprosto příšerné informace, podněty, ataky, bolesti, radosti a další všemi pěti smysly detekované impulsy, jež se do něj po celý ten takzvaný bdělý stav nahrnuly.

 

Bylo mi však řečeno, že existuje ještě vyšší a efektivnější úroveň tohoto stavu, kdy člověk sebou nemusí praštit do lůžka a ztuhnout jako zmrazená zelenina; venkovní svět se dá odpojit i v bdělém stavu veškerého tělesného hardware. Ano, uvědomil jsem si, o tom jsem už hodně četl v nejrůznějších pojednáních, třeba o buddhismu. Někdy jsem si myslel, že jsem toho schopen, ale v poslední době mám pocit, že už mi nezbývá nic jiného než praštit sebou do lůžka a jakýmsi neurovnaným způsobem na jistý čas zcepenět, aby si můj mozek, pokud bude po všem tom bdělém řádění vůbec schopen, mohl udělat nějakou inventuru.

 

Právě tento stav jsem včera zcela nečekaně zažil, požil a strávil. Ve stavu bdělém jsem všechno kolem sebe vnímal, jenže naprosto odpojen. Můj mozek, čili vlastně já, započal v klidu všechno do něj až do této chvíle nasáčkované třídit, analyzovat, strukturalizovat a tak dále, a vnější podněty naprosto ignorovat. V této chvíli nebyly vůbec zapotřebí a já se nemusel obávat, že mi něco unikne, jelikož každý podnět se mnohokráte opakuje, dokud ho člověk neabsorbuje.

 

Není kam spěchat. Vše, co potřebujeme, si nás nakonec najde, a vice versa. Není třeba se po něčem úpěnlivě pídit s pocitem, že něco nestihneme. I v naprosto bdělém stavu musíme být schopni celé to lidské i nelidské divadýlko kolem sebe odpojit, vnímat jako šumění vodopádu, moře, jež nás může pouze a pouze jen uklidňovat a nijakým způsobem iritovat. V takové stavu se lze lidově řečeno vykašlat na všechno kolem sebe. I na své nejbližší, což asi zní krutě, ale až se z tohoto stavu vrátíme, tak se jim můžeme věnovat ještě lépe.

 

Padají hvězdy do nočních tůní

kverulant měsíc nad nimi trůní

zdaleka zní pár taktů hudby tiché

dívám se do očí své bohyně Psyché

 


komentářů: 25         Komentáře (25)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Stella
25
Stella 18.05.2014, 17:41:54
No, třeba taky ne... Ale odpověď 24 je moudrá!

Lucifer
24
Lucifer * 17.05.2014, 21:20:24
No, dobře. Úžasný

Stella
23
Stella 17.05.2014, 21:18:13
Ale. Já vím, že ty povodně atd. jdou od východu. Ale u nás máme extra vítr od západu. Vidím i z okna, odkud vítr vane. A také ten pohyb mraků, na kamerách. A když to tak říkám, tak to tak je!
Cyklóna necyklóna.

Lucifer
22
Lucifer * 17.05.2014, 18:09:32
Pohyb cyklóny, která nám přinesla tuhle dešťovou vlnu, jsem tak trochu sledoval. Zaznamenal jsem ji někde na jihu od nás. Nejdříve putovala na severovýchod, takže nás obešla, a pak se začala vracet na západ přes Polsko. Po jejím západním okraji se k nám začal valit déšť ze severovýchodu. Cyklóna se teď pohybuje na jihozápad přes nás a vítr místy fouká už skoro ze západu. Konec meteorologického hlášení. Úžasný

Lucifer
21
Lucifer * 17.05.2014, 17:38:29
Stello, nepřišlo to z Německa, ale z Polska. Mrkající

Stella
20
Stella 17.05.2014, 16:46:16
Trefila, Astro, dobře fotíš! Mrkající A pestré barvy už jsou na Tobě - letní šatičky, kabelky a tak. (Nagyová některou půjčí.)
Zato já jsem se opravdu netrefila. Němci poslali déšť, který vydrží nepochybně hodně dlouho! Podle kamer prší úplně všude.

Lucifer
19
Lucifer * 17.05.2014, 13:48:37
Astro, to znám... a on tady musí klečet... Křičící Mrkající

Astra
18
Astra 17.05.2014, 13:37:16
Snad jsem to trefila! S vyplazeným jazykem

http://www.karaoketexty.cz/karaoke/buty/jednou-rano-7418

Astra
17
Astra 17.05.2014, 13:32:39
Jak jsem tady ondyno psala, dláždí nám tady proslulou pražskou mozaikovou dlažbou chodníky.Je to krása. Déšť už vymyl písek, kterým byla dlažba posypaná a chodníky září. Bohužel zvolili jen bílou a šedomodrou barvu, není tu ani kousek červené nebo hnědé. Zato ty obrazce jsou nádherné. Délka čel každého zdejšího činžáku bývá tak 15-20 metrů. Před každým domem je jiný vzor. Až se jednou konečně naučím přeposílat fotky, udělám z toho reportáž. Ta ulice má cca 500 metrů. Je krásná! Tedy teprve bude. Mají na to lhůtu do konce roku. Pracuje tu totiž jen pět dlaždičů a jejich tempo není závratné S vyplazeným jazykem

Lucifer
16
Lucifer * 17.05.2014, 12:49:59
Stello, radil bych vydržet až do zítřka odpoledne, od severovýchodu se blíží další dešťová dávka. Mrkající

Stella
15
Stella 17.05.2014, 09:58:09
Nesmrtelná písňová klasika a romantické video. Škoda, že Hapka je na tom tak zle a třeba Hegerovou také čas neminul...

Hlásím, že od západu se mraky protrhávají, tak si poslechněte Mapu lásky a vydejte se na pochod!

14 Emerson, Lake and Palmer
mefi (neregistrovaný) 17.05.2014, 00:29:45

Emerson, Lake & Palmer - Pictures at an Exhibition

http://www.youtube.com/watch?v=RyyP1dryYbE&list=RDRyyP1dryYbE&feature=share

Ospalý

13 Opravdu hodně povídek J. Haška
mefi (neregistrovaný) 17.05.2014, 00:18:57

Opravdu hodně povídek od Jaroslava Haška za 0 Kč

http://knihy.idnes.cz/opravdu-hodne-povidek-od-jaroslava-haska.html

Po objednání, registraci se kniha objeví ve vaši knihovničce.

Různé formáty: pdf, pdf2, epub, mobi

Mrkající

Lucifer
12 Panna a netvor

Lucifer
11 Sag mir, wo die Blumen sind

«     1    2   »