K jednoletému výročí Neviditelného čerta

rubrika: Vinárna U Čerta


Podobně jako je spojení dvou milujících nejoblíbenějším tématem brakových romantických telenovel, je i srdcím fyziků blízká myšlenka sjednocování. Spojit dvě věci dosud pokládané za zcela rozdílné a rozpoznat, že jde jen o dva různé aspekty téhož jsoucna - to je nejnapínavější, co věda nabízí.

 

Lucifer


lucifer.jpgLidé se v dávné minulosti učili, že Slunce je veliký oheň, který Bůh stvořil, aby zahříval Zemi, zatímco hvězdy jsou jen špendlíkové dírky v nebeské sféře, jimiž proniká nebeská záře. Giordano Bruno přišel s myšlenkou, že hvězdy jsou podobné Slunci, jenže se nacházejí hodně daleko. Tehdejší představa o rozměrech celého vesmíru však něco takového nepřipouštěla. Kdyby tehdy bylo možné změřit vzdálenost hvězd, zjistilo by se, že jsou opravdu mnohem dále než planety a Giordano Bruno mohl uniknout ohni. Jenže změřit vzdálenosti hvězd se podařilo až o více než dvě století později.

Jednou z možností, jak sjednotit zdánlivě rozličné věci, je ukázat, že jejich rozdílnost je jen důsledkem odlišné perspektivy pozorovatelů. Rozdíl, který byl pokládán za absolutní, se najednou stane relativním. Ve fyzice se však jen zřídka dá zdánlivý rozdíl vysvětlit odlišností perspektivy. U lidí to možná platí lépe.

Dejme tomu, že uslyšíme nebo se někde dočteme, že se někdo choval jako blázen. Z informací, které máme k dispozici, vyplyne, že se choval jinak, než se v takové situaci chovají normální lidé. Nerozebírejme, co si máme pod pojmem normální představit, myšlenka spočívá v něčem jiném. Problém je v tom, že jsme nemuseli dostat správné informace, popřípadě situaci správně odpozorovat. A tak si budeme myslet, že dotyčný je blázen, ačkoli kdybychom skutečně věděli, proč to dělal, postavili bychom mu možná slavobránu.

Pokud jde o chápání zákonů neživé přírody, jde pro běžného člověka prakticky už o nic. Současné výdobytky vědeckotechnické revoluce umožňují lidem, především v rozvinutých zemích, užívat si takového blahobytu, o jakém se drtivé většině našich vzdálených předků ani nesnilo. Pokud však jde o mezilidské vztahy, můžeme se z nesprávného úhlu pohledu dopustit nenapravitelného zla. Buďme tedy opatrní, shovívaví, trpěliví a vnímaví při posuzování jiných jedinců.

Váš Neviditelný Pozorovatel cool


komentářů: 7         Komentáře (7)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

7
Najihu (neregistrovaný) 13.04.2011, 18:47:21
Pěkný článek. Někdy je užitečný i blázen. Užitečný je i idiot. Průměrný člověk je stabilizace poměrů. A vůbec, když nevíme kde je nahoře a kde je dole - buďme tedy opatrní, shovívaví...

6 Záření z telefonů
Mgr.Milda (neregistrovaný) 22.01.2011, 11:51:48
V podstatě se UKV vlny neliší od infračervených tepelných vln. Těm jsme vystaveni celý život. Účinky jsou tedy tepelné, ovšem v uchu jsou velmi citlivé orgány, jako cochlea, takže bych to s tím vyzařováním směrem do těla rozhodně omezil. V tom dolním příspěvku jsem ale mínil protesty proti věžím s anténami, jak si je staví telefonní společnosti. Výkon 2W, špičkově tuším je povoleno 5W, ve vzdálenosti už několika metrů je zanedbatelný, jako příčina nějakých tělesných potíží. Vysílačka v Českém Brodě-Liblicích má výkon přes 100 kW, ten stačí v okolních obcích rozsvítit žárovičku do kola zapojenou mezi anténu a uzemnění. Je snad známo, že by v Českém Brodě řádily nějaké epidemie?
Kupodivu, Zelení straší pouze s několikawattovými zdroji na střechách. Chtějí od telefonních společností výpalné?

Lucifer
5
Lucifer 21.01.2011, 00:22:01
S anténami mobilních telefonů bych si tak jistý nebyl. Ani odborníci se na to nedívají jednoznačně. Rakovinu mobil zřejmě nezpůsobuje, ale jeho přílišné používání nějaké následky mít může. Viz např. tady:

http://www.examiner.com/science-society-in-national/cell-phone-radiation-and-sar

Některé články jsou mnohem drsnější, jiné zase mírnější. Můj pocit ovšem je, že mobilománie má za následek hlavně duševní poruchu.

4 Opatrnost, shovívavost, zkrátka tolerance!
Mgr.Milda (neregistrovaný) 20.01.2011, 22:04:46
Co je normální určuje norma, na co norma není, to nemůže být ani normální ani abnormální, není to čím měřit.
Zejména lidé, chovající se zvláštně, mají subjektivně zajisté představu, že právě oni jsou ten bod, kam si Archimedes může opřít svoji páku. Pokud nejsou příliš dotěrní a nemají za sebou nějakou moc, je správné chovat se k nim lidsky, neodmlouvat a nechat je vypovídat. Tolerantní člověk si vyslechne přednášku pana prezidenta, přečte článek Karla Janečka z Brumtálu a jenom se usměje. Bláznům se neodporuje! Ten pán, který za mnou kdysi přišel s tím, že má radioaktivní hodinky, se uklidnil, když jsem mu Geigrem ukázal, že nic netiká. Přišel ale za pár týdnů, že mu někdo za zdí, u které spí spí, instaloval zdroj radioaktivity. Pomohlo, vysvětlit mu jak záření ubývá s odstupem a rozhodl se postavit svoji postel do bezpečnějšího kouta. Vše se dá vyřešit i bez urážek nebo hrubostí. Jenom mě mrzí, že se najde tolik vyloženě zlých lidí, kteří takovým nemocným lidem namlouvají, jak vyzařují antény mobilního telefonu nebo kolik dioxinu je ve vejcích a jak nebezpečné jsou reaktory s lehkou vodou.


2
Zuzana (neregistrovaný) 19.01.2011, 21:04:11
A nezapomenout na projekci, tam to vsechno je. ;)

1
Zuzana (neregistrovaný) 19.01.2011, 20:59:51
"Budme tedy opatrni, shovivavi, vnimavi a trpelivi pri posuzovani jinych" jedincu a HLAVNE prisnejsi v posuzovani sami sebe.
A dodavam ale, ze to, co si pod pojmem 'normalni' ci 'nenormalni' predstavujeme je hodne dulezite a tesne souvisi s informacemi, vychovou a casto i predsudky kterych se nam dostalo. Cheers!

«     1     »