Muchomůrky bílé

rubrika: Vinárna U Čerta


Už ode dávna patřila tahle píseň od Mejly Hlavsy mezi mé nejoblíbenější.

Lucifer


Verze, která se poprvé objevila na YouTube, však byla jiná, než jakou jsem znal. Působila poněkud utahaně a neměla ten jurodivý náboj. A nedávno jsem tam objevil přímo tu první. "Prvničko má samodruhá, je ti tohle zapotřetí?" (Vlasta Třešňák na čaji o páté s markýzem Sadem).

Muchomůrky bílé zřejmě mají nějaký vztah k psychedelickým účinkům bílých muchomůrek. Při prvním setkání s touhle písní jsem to však vnímal tak, jak to začíná: "Člověk ze zoufalství snadno pomate se ...". Byla to představa úniku před šíleným světem. A když to vztáhneme k době, kdy vznikla, tak to má ještě větší náboj.

Někdy mám pocit, že Muchomůrky bílé se hodí i dnes. Já však piju pouze víno, složitějším drogám se vyhýbám jako čert kříži, ale chápu, že v těch osidlech mohou někteří zoufalci uvíznout.

 

 


komentářů: 9         Komentáře (9)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

9
Angioletto (neregistrovaný) 23.10.2011, 16:40:19
Zatím ych měla na oživení Krokodýla 3 ingredience - codein, benzín a ředidlo. Kdo dodá zbytek? Usmívající se
Mimochodem ani si lidi neuvědomují, že podobné svinstvo, které má na kontě podobné následky už dávno existuje pod medicínským názvem Diabetes mellitus - cukrovka, která se stává u nás též čím dál rozšířenější. Počet nemocných roste geometrickou řadou a má na svědomí hafo lidí bez končetin, hlavně dolních, či alespoň prstů.
Rovněž často důsledek životosprávy!

Lucifer
8
Lucifer 23.10.2011, 11:52:31
Myslím, že básník tím asi chtěl říci to, co říká na počátku písně. K některým dnešním zoufalcům teď připutovala od východního dubiska mnohem jurodivější droga

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/248020-nova-smrtici-droga-krokodyl-narkomany-doslova-pozira-zaziva.html

Po ulicích se brzy začnou potulovat zombies

http://admintell.napco.com/ee/images/uploads/gamertell/animated_zombies.jpg

7
Angioletto (neregistrovaný) 23.10.2011, 09:17:34
podle mě nejde jen o drogu, ale o smrtelně jedovatou houbičku, která se dá v mnoha případech sníst jen jednou. A to ještě v dalších mnoha případech omylem, když si je oběti spletou se žampionem.

6
Angioletto (neregistrovaný) 23.10.2011, 09:04:47
Tak nevím, jestli to má být návod na sebevraždu, na poslední smaženici v našem životě? Jestli si to špatně vysvětluju, prosím někoho o objasnění toho,co tím chtěl básník říci. Text mi totiž připadá, jako by si autor před požitím muchomůrek dal ještě pár Lysohlávek jako předkrm. A ta dlouhá předehra na začátku mi připomíná dlouhé chození po lese, kdy nemůžu a nemůžu najít ty správné houby. Což velmi dobře znám. Ale pro poslech jinak dobrý.

5
Anna Kopecký (neregistrovaný) 22.10.2011, 00:03:48
že by nakonec přece jenom něco mezi nebem a zemí existovalo? ;)
pohádky jsem moc nečetla ani jako malá, vlítla jsem rovnou do reálu

Lucifer
4
Lucifer 21.10.2011, 23:59:35
Teda my jsme se, Anno, sešli na minutu. A teď bude pohádka.......

Lucifer
3 Axino
Lucifer 21.10.2011, 23:57:48
verze z garáže je naprosto jurodivá; ta druhá je o ničem ]Mrkající

2
Anna Kopecký (neregistrovaný) 21.10.2011, 23:57:43
Muchomůrky je dobrá vodrhovačka. Garáž ji hraje líp než Plastici. Tony Ducháček by tomu dal ještě zase jiný grády.
Garáž a nedávno ještě Psí vojáci... to je takovej most do minulosti, nostalgie... něco jako polárka... nebo eskymo zabalený ve voskovaném papíře ;)

Axina
1
Axina 21.10.2011, 21:57:44
Lucifere, pustila jsem si oboje. Verze od Garáže je dost monotónní, především rytmická, moc mne neoslovila. Dlouhé pasáže beze slov. Pak jsem si šla pustit verzi
http://www.youtube.com/watch?v=lICvaR8EiYI
A to je o něčem jiném. To je příběh s odpovídající měkkou melodií. Teprve pak jsem se začetla do připojené diskuse. A z ní plyne, že tohle jsou původní Muchomůrky bílé. Mejla Hlavsa + The Plastic People Of The Universe.
Tak nevím.

«     1     »