Kterou největší věc dokáže spolknout plejtvák obrovský?

rubrika: Pel-mel


Je pátek, jurodivé bytosti mají svátek, červenec se nám nachýlil do poslední dekády, počasí se nám brzy uchýlí zpět k létu... Není to zkrátka vhodný okamžik dát si k tomu takový malý kviz? Otázka, na kterou se můžete pokusit odpovědět, se skví v názvu tohoto pel-mel mudrování a zde je několik možností, ze kterých si můžete jednu vybrat. Jurodivým bytostem dodávám, že pouze jedinou, víc není povoleno. Takže:

a) obrovskou houbu
b) sportovní letadlo
c) malé rodinné auto
d) námořníka
e) grapefruit

Lucifer


Správná odpověď je až na konci tohoto kratinkého seznamu, jehož položky jsem seřadil podle velikosti, od největší k nejmenší. Ano, grapefruit, což je jistě velmi pozoruhodné, ale hltan plejtváka obrovského měří v průměru přesně tolik jako jeho pupík (velký asi jako dezertní talířek), ale je přitom menší než jeho ušní bubínek (velký spíš jako normální talíř).

Pokud vás zaujalo, že jsem na první místo seznamu zařadil houbu, tak vězte, že ne náhodou. Václavka obecná, která roste na pařezech stromů a kterou možná máte i doma na zahradě, totiž může vyrůst do velikosti největšího živého organismu. Největší zaznamenaný jedinec, který se vyskytuje v národním parku Malheur v Oregonu, pokrývá 890 hektarů a jeho stáří se odhaduje na 2000 až 8000 let. Většina se nachází pod zemí v podobě obrovské podložky z chapadlovitých bílých mycelií (jakýchsi houbových kořínků). Rozrůstají se podél kořenů stromů, které zabíjejí, a občas vykouknou nad zem jako nevinně se tvářící trsy václavek. Původně se myslelo, že oregonská obří václavka v lese vyrůstá v samostatných trsech, ale relativně nedávno vědci potvrdili, že se jedná o největší samostatný organismus, jehož jednotlivé části jsou pod zemí propojeny.

A teď zpátky k plejtváku obrovskému.

Plejtváci obrovští osm měsíců v roce prakticky nic nejedí, ale zato v létě hodují takřka nepřetržitě a denně spořádají tři tuny potravy. Jak si možná vzpomínáte z hodin přírodopisu, jejich stravu tvoří malincí růžoví korýši podobní krevetám, kterým se říká plankton, a ti se polykají jedna radost. Plankton se velrybám úslužně servíruje v obrovských hejnech, která mohou dohromady vážit až 100 000 tun. Tyčinky z těchto korýšů se s přiměřeným úspěchem prodávají v Chile, ovšem v Rusku, Jihoafrické republice a v Polsku skončil prodej mleté pasty z nich katastrofou, protože měla nebezpečně vysoký obsah fluoru. Jejich krunýře jsou totiž tak malé, že je před mletím nebylo možné od masa oddělit.

Úzká výměra velrybího hltanu je důkazem, že velryba nemohla spolknout Jonáše. Jediná velryba, která má hrdlo dostatečně široké, aby jím prošel celý člověk, je vorvaň, jenže vzhledem k vysoké kyselosti jeho žaludečních šťáv by člověk stejně nepřežil. Slavný případ "novodobého Jonáše" z roku 1891, kdy James Bartley tvrdil, že ho spolkl vorvaň a kamarádi z posádky ho o patnáct minut později zachránili, se ukázal jako podvod.

S výjimkou hrdla je ovšem vše ostatní na plejtváku obrovském skutečně obrovské. Měří na délku 32 metrů, takže je největším tvorem, který kdy žil - třikrát tak velký jako největší dinosaurus a těžký jako 2700 lidí. Jeho jazyk váží víc než dospělý slon, srdce má velikost rodinného auta a do žaludku se mu vejde víc než tuna jídla. Vydává také nejhlasitější zvuky ze všech zvířat: jeho nízkofrekvenční "hmmm" slyší ostatní velryby až do vzdálenosti 16 000 km.


Zdroj: John Lloyd a John Mitchinson, Kniha všeobecné nevědomosti (Co je PRAVDA, a co je úplná BLBOST?)

 

Aktualizace (05.06.2015): Na základě diskuse pod článkem byl původní obrázek, na němž je ve skutečnosti žralok obrovský, nahrazen obrázkem, na němž je ve skutečnosti plejtvák obrovský. Dotyčnému diskutérovi děkuji za upozornění.smiley


komentářů: 9         Komentáře (9)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

9 plejtvák
Petr (neregistrovaný) * 06.06.2015, 22:49:59
tak jsem si našel obrázky Plejtváka jako Lucifer a kromě onoho Plejtváka obrovského jsou mezi snímky i obrázky Kosatky dravé,Keporkaků,Plejtvákovců i Plejtváka myšoka,takže se dá lehce zaměnit (v tomto případě) jeden druh za jiný.Snad kromě Kosatky,díky jejího typického černobílého zbarvení.

Axina
8
Axina * 05.06.2015, 17:20:29
Teď mne napadlo - když si vybavím, jak plave potápěč s ploutvemi, souhlasí to!
Savec člověk se vlní dorzoventrálně.

A pro toho, kdo něčemu nerozuměl, tu máme básníky, kteří přicházejí o iluze Mrkající
https://www.youtube.com/watch?v=IVNSl2aqU7o

Axina
7
Axina * 05.06.2015, 17:08:17
Díky za info!
Až dodnes jsem nevěděla, že plazi a ryby se pohybují vlněním ze strany na stranu, zatímco mořští savci se pohybují vlněním nahoru-dolu!

Našla jsem (když už jsem věděla, co mám hledat) článek V. Komárka v časopise Vesmír:
http://casopis.vesmir.cz/clanek/proc-velryby-neplavou-jako-ryby

Úryvek:
Každý viděl plazícího se hada a běžícího psa. Málokdo si však uvědomuje anatomické předpoklady jejich tak různého pohybu. Ryby a plazi se pohybují postupným vlněním páteře většinou v pravolevém (laterálním) směru. Plejtváci, keporkak, velryby, delfíni, delfínovci, běluhy, narval, plískavice, kosatky, kulohlavci, sviňuchy, vorvaňovci, vorvani (tedy zástupci savčího řádu kytovců) a všichni rybám podobní mořští savci mávají svými ocasními ploutvemi shora dolů (dorzoventrálně). Vlnění savčí páteře je stojaté a je dáno přítomností ohybových (inflexních) bodů – inflexních obratlů. Mohutná ocasní ploutev kytovců je vodorovná na rozdíl od svislé ocasní ploutve ryb. Ocasní ploutev kytovců – opět na rozdíl od ryb – nemá žádný kosterní základ a tvoří ji jen kožní duplikatury, které jsou vyztuženy pevným fibrózním a tukovým vazivem. Ocasní ploutev je hlavním pohybovým orgánem kytovců a její složité vlnění a mávání umožňuje některým druhům plavat velice rychle.

6 plejtvák
Petr (neregistrovaný) * 05.06.2015, 15:39:45
Když si nejste jistí,tak jeden nezvratný důkaz Vám předhodím - mořští savci (Plejtvák,velryby,delfín a pod. mají ocasní ploutev vodorovně,kdežto ryby,paryby (do kterých patří i Žralok obrovský) jí mají svisle.
Navíc Plejtvák a plejtvákovci vůbec nemají na sobě ty pro žraloka obrovského typické bílé skvrny.

Lucifer
5
Lucifer * 28.05.2015, 14:14:46
Tak jsem to chvíli srovnával a též si nejsem jistý. Když jsem chtěl před pár lety k tomuhle článku připojit obrázek, zadal jsem do Googlu "Blue whale" a zvolil obrázkové výsledky. Název obrázku jsem ponechal a jeho pravdivost jen velmi zběžně kontroloval s pomocí ostatních obrázků. Faktem je, že potvora na obrázku má nahoře zřejmě dvě ploutve. Na obrázcích plejtváka obrovského jsem to neidentifikoval. Možná jsem vybral zrovna ten nepravdivý obrázek. Úžasný

Axina
4
Axina 28.05.2015, 13:30:48
A tady je ten žralok obrovský:
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDralok_obrovsk%C3%BD
Má prý charakteristické zabarvení, takže to na ilustrativním obrázku k článku na NČ může být on. Ale nevím, nejsem zoolog.

Lucifer
3
Lucifer * 28.05.2015, 12:49:53
Pod obrázkem bylo napsáno Blue whale

http://en.wikipedia.org/wiki/Blue_whale

což je plejtvák obrovský

http://cs.wikipedia.org/wiki/Plejtv%C3%A1k_obrovsk%C3%BD

2
Petr (neregistrovaný) 28.05.2015, 12:26:14
Hezký,no - článek je o Plejtváku obrovském a na obrázku je žralok obrovský (který se tedy taky živí planktonem,ale je o dost menší.

EvaO
1
EvaO * 20.07.2012, 07:41:30
Sláva, opět přírodopisné téma. Jen musím navštívit tetičku Viki, zda nás autor přece jen trochu nehoupal . Mám na mysli autory zdroje Loyda a Mitchinsona. Název Co je pravda a co je úplná blbost mi nějak nedají uvěřit některým srovnáním z posledního odstavce výše uvedeného článku. Jazyk těžký jako slon ? Jen aby to nebyla lež jako věž S vyplazeným jazykem .

«     1     »