Archiv - Leden 2013


« strana 1 »

Mějte štěstí

rubrika: Pel-mel


Vyhlašuji den čtvrtečního poklidu, jenž je zároveň i posledním dnem lednovým. Do žádných tak náročných pojednání, jako jsou ty o krávě na parkovišti, asymetrii života či o krmení divoké zvěře atd. se pouštět nebudu. Pokud máte pocit, že jsem se přesně před týdnem hned na úvod vyjádřil velmi podobně, tak jste na správné adrese. Ano, čtvrtky jsem momentálně povýšil na poklidné dny. K dosažení absolutního poklidu je zapotřebí mít i kousek štěstí. Jakmile jste smolařem, poklidu nedosáhnete ani v jednom ze sedmi dnů v týdnu. Takže tady je taková nepříliš náročná lekce, jak toho poklidu se štěstím dosáhnout.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Kráva na parkovišti

rubrika: Pel-mel


Jak už to tak často bývá, o víkendu jsem navštívil své oblíbené knihkupectví Academia na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice. Do rukou se mi připletla pozoruhodná knížka nevelkého formátu, jejíž název naleznete dole ve zdroji. Knížka pojednává o tom, jak překonat zlost, ba co víc, jak z té zlosti nakonec dospět až k soucitu.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Asymetrie života II - První život na Zemi

rubrika: Populárně naučný koutek


Hemží se vesmír životem, nebo jsme v něm sami? Odpověď na tuto otázku vás možná překvapí. A donutí vás k zamyšlení nad tím, kdo opravdu jste a jaká budoucnost čeká na vás i celé lidstvo. Než se však tomu dostaneme, musíme začít pěkně od začátku. V první části se objevily první náznaky vzniku života z ne-života, kde se vzala ona "jiskra života", a nyní se pokusíme zodpovědět tři základní otázky, kdy, kde a jak na Zemi vznikl první život.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Osel - Mléčná viagra

rubrika: Pel-mel


Slovo osel se v přeneseném významu používá jako nadávka, zejména při označení pomalu chápajícího nebo hloupého člověka. Člověk, který se tvrdohlavě zasekne a nehne se z místa, je také někdy označen za osla. Na rozdíl od pomalu chápajících a tvrdohlavě v něčem zaseknutých lidí jsou na tom osli přece jenom poněkud jinak. Byly dokonce i doby, kdy osel byl považován za symbol bohatství, s čímž má možná nějakou souvislost český pohádkový povel "Oslíčku, otřes se!".

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Clairvoyance II

rubrika: Pel-mel


Katolická církev zaujala smířlivé stanovisko k fenoménu clairvoyance prostřednictvím dekretu Sv. oficia z 26 března 1942. Neboť Sv. kongregace poprvé v dějinách církve nepředpokládá účast zlého ducha v takovýchto jevech a prohlašuje, že se nechce dotknout vědeckých otázek s tímto fenoménem spojených, čímž se de facto přiklání k názoru, že tu jde o přirozené, a nikoli nadpřirozené jevy. A jak se k tomuto jevu postavili vědci?

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Clairvoyance I

rubrika: Pel-mel


Pojem clairvoyance pochází z francouzštiny a je složený ze dvou slov: clair znamená "jasný" a voyance "vize" či "vidění". V češtině se tento pojem nazývá předvídavost, jasnozřivost či jasnovidnost. Fenomén clairvoyance, neboli podle nejnovější definice prof. Rudolfa Kohoutka "aktuální telegnoze objektů a událostí" (viz internetový Slovník cizích slov), se projevuje znalostmi informací, jež nebyly získány běžnými, obecně známými cestami vnímání či komunikace, ani pouhým uvažováním.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Krmení divoké zvěře

rubrika: Povídání


V dnešním povídání na sebe prozradím něco, s čím bych se asi chlubit neměl. Přestože se pouštím na evidentně tenký led, doufám, že alespoň někteří, kdo tohle povídání vydrží číst až do konce, na mě nezanevřou. Nemohu si pomoci, ale ten temný příběh z období rozpuku mého dospívání, kdy jsem se dopustil něčeho, co by se dalo skoro nazvat svatokrádež, už v sobě nedokážu zadržet. Původně jsem myslel, že to napíšu na papír, který sroluji a vložím do láhve od vína, kterou bych během psaní vyprázdnil, a hodím ji do nějaké řeky, neboť moře se v mém okolí nevyskytuje. Nakonec jsem si ale řekl, že Neviditelný čert je vlastně něco jako láhev vhozená do virtuálního světa.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Klam osamoceného faktu

rubrika: Pel-mel


Vyhlašuji den čtvrtečního poklidu. Do žádných tak náročných pojednání, jako jsou ty o poltergeistech, podivuhodném hmyzu či jiných stejně pozoruhodných zástupcích živočišné říše, natožpak v populárně naučném pokračování o asymetrii života atd. se pouštět nebudu. I já si potřebuji své neurony občas tak trochu zklidnit. Mám sice načrtnuté povídání, jehož název momentálně zní Krmení divoké zvěře a potýká se s jistým zážitkem z pozdního období mého dospívání, ale ten náčrt je stále ještě příliš syrový a vlastně ani nevím, jestli s ním na prknech Neviditelného čerta vůbec vystoupím. V již v mnohokráte zde použité knížce od Martina Cohena (naposledy pod názvem Vězení vlastního já) jsem nalezl vcelku neškodný test. Takže si ho pojďme v klidu vyzkoušet:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 18         


Levitace II

rubrika: Pel-mel


V první části bylo předloženo několik historických záznamů týkajících se levitování jak předmětů, tak i lidí. Za předpokladu, že alespoň některé z nich nejsou podvrhem či výsledkem nějaké halucinace (mezi pozorovateli se nacházeli i vědci), nezbývá než si položit otázku, jestli by si s tímto fenoménem nemohla poradit věda. Dva fyzikální mechanismy, jež nějakým způsobem s levitací souvisí, známy jsou. Ten první je založen na magnetickém poli, druhý na kvantově mechanickém Casimirově efektu.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


«     1    2  3  4   »