Archiv - Květen 2013


« strana 1 »

Loďka na řece

rubrika: Vinárna U Čerta


S hrůzou jsem zjistil, že jsem už jeden a půl měsíce nenavštívil vinárnu U Čerta.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Vědomí, podvědomí a nejednotný svět filosofie

rubrika: Filosofický koutek


Moje podvědomí do mého vědomého ega vyslalo signál, že už tady zase máme jurodivý pátek. No, možná tomu bylo naopak, ale v této chvíli to vůbec není podstatné. V této chvíli je tady zase ten pošahaný pátek a v poslední době mám pocit, že nastává čím dál tím častěji. Nakonec budu žít už jenom v jurodivém pátku… O podvědomí, vědomí a jejich spolupráci se tady v poslední době nashromáždilo velké množství informací. Přicházím tedy ještě s jednou malou cihličkou do této duševní stavby. Tu cihličku jsem převzal od Františka Koukolíka, a protože je fakt velmi maličká, doprovodil jsem ji nejednotným světem filosofie z téhož zdroje:

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 19         


Leporelo

rubrika: Povídání


Co je to leporelo, to asi všichni víte, ačkoli začínám mít pocit, že narůstající počet jedinců už neví skoro nic. Internetový naučný slovník píše: „Leporelo je harmonikově skládaná kniha, zpravidla bohatě ilustrovaná, s minimem textu a nízkým počtem stran. Každá ilustrace, případně fotografie, se většinou nachází na samostatné straně. Jednotlivé strany jsou navzájem slepeny či sešity za boční okraj, takže celou knihu lze složit do balíčku nebo rozložit do dlouhého pruhu… Název leporelo je odvozen od postavy Leporella v opeře Don Giovanni Wolfganga Amadea Mozarta. Leporello byl sluha dona Giovanniho, který sepisoval podrobný seznam milenek svého pána.“ V mém případě se bude jednat a chaoticky sestavené leporelo, jež se sluhou dona Giovanniho má něco velmi temně společného.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 25         


SOS

rubrika: Filosofický koutek


Po nějakém čase se opět vracím k „indigovému světu“ Simona Loyda, z něhož zde naposledy byly Závislosti. Vracím se k němu proto, že jsem v něm nalezl jednu kapitolu, která se týká vztahu vědomí a podvědomí, tedy tomu, čím byl zakončen seriál z knížky Bruce H. Liptona. Simon Loyd nazývá vědomí rozumem (egem) a podvědomí duší, přičemž jejich vztah vidí z poněkud jiného úhlu pohledu. Ostatně posuďte sami:

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


Biologie víry - Epilog

rubrika: Filosofický koutek


V předzávěrečné části z knížky Bruce H. Liptona jsem naznačil, že brzké době zde přijdu s hlavní myšlenkou jejího epilogu. Jak se ukázalo, tak ta brzká doba se naplnila ihned. Všechny předchozí části z této knížky, jež pokryly všechny její kapitoly, jsem zde přeformuloval a komprimoval bez zásahu do podstaty jejich sdělení, a tu a tam doplnil svými poznámkami. Z Epilogu jsem na samotný závěr vybral jednu pasáž, která mi přišla být tím nejlepším závěrem, a předávám ji zde bez jakéhokoli svého zásahu. Následující text je tedy psán v první osobě Bruce H. Liptona:

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Podvědomá mysl: volám, a nikdo neodpovídá

rubrika: Populárně naučný koutek


Přicházím s poslední částí poslední série z knížky Bruce H. Liptona o biologii víry. V záloze mám přesto ještě jeden dodatek, který se v této knížce nalézá v jejím epilogu, z něhož jsem tady již ocitoval jeho poslední pasáž pod názvem Přežití toho, kdo miluje nejvíc. Epilog obsahuje zvláštní vizi, v níž se Lipton vyznává ze své pozoruhodné (biologické) víry. V blízké době se z toho pokusím vybrat to podstatné, a jsem docela zvědav, jak se s tím vypořádáte. Vraťme se však k dnešnímu tématu, které se týká „závěrečného“ souboje našich dvou myslí. (Epilog)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Netopýr – Početný, hlučný a dokonale upravený

rubrika: Pel-mel


Pro dnešní poslední květnový odpočinkový den, jenž se květnově nijak zvlášť tvářit nebude, jsem připravil takové vcelku roztomilé povídání o netopýrech. Vlastně se divím, že jsem ze zoologické zahrady Johna Lloyda a Johna Mitchinsona o těchto přítulných tvorečcích dosud nic nevyhrabal. Kromě jiného se dozvíte, jak a proč netopýr „píská“, jak visí hlavou dolů, proč si při setkání s některými netopýry máte chránit palce u nohou, no a na závěr přidám jeden kratinký odněkud převzatý netopýří vtip, ačkoli je pravda, že s netopýry zas až tak moc legrace není. Jen se jim zkuste podívat do tváře…

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Aromatické látky

rubrika: Pel-mel


Započíná se poslední květnová sobota, a to tak, že docela chladně až mrazivě. Abychom se alespoň trochu zahřáli, tak jsem s pomocí knížky Vladimíra Mikeše vybral pár informací o aromatických látkách, jimiž nás k jejich spotřebě lákají nejrůznější potraviny. Ty přirozené aromatické látky nás ponoukají zcela přirozeně, ty umělé nás zase oblbují, abychom pozřeli něco, co třeba až tak moc zajímavé pro naši trávicí soustavu není. Tak si to vychutnejte, či vlastně ovoňte, na množství chilli papriček nehleďte, a já vám přeji dostatečně tepelně zajištěné prožití poslední květnové soboty.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Vědomá mysl: stvořitel v nás

rubrika: Populárně naučný koutek


Po naprogramování podvědomé mysli přichází na řadu mysl vědomá a její způsob, jakým komunikuje s myslí podvědomou. Evoluce vyšších savců s sebou přinesla novou úroveň uvědomění – „vědomí vlastního já“ či, jednoduše, vědomou mysl. Starší, podvědomá mysl je naším „autopilotem“; vědomá mysl je „ručním řízením“.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


«     1    2  3  4   »