Archiv - Červen 2011


« strana 1 »

Propaganda

rubrika: Pel-mel


Propaganda je pokus nějaké autority, například státní, církevní nebo stranické, o něčem přesvědčit co největší lidské skupiny, jimž říká "cíl". Propaganda často nadsazuje. Lhát může, ale nemusí. Nátlak propagandy bývá různě velký. Propaganda užívá postupy, které dokáží přimět lidské skupiny k povolnosti a souhlasu. Smyslem propagandy je dosažení nebo udržení politické moci. Plaveme v propagandistickém moři.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Tony Cermak

rubrika: Pel-mel


Antonín Čermák (Anton J. Cermak) byl prvním starostou Chicaga, který se narodil mimo Spojené Státy.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Chicago lady in black

rubrika: Vinárna U Čerta


Posílám na Neviditelného čerta zprávu z Chicaga.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Night flight to Chicago

rubrika: Pel-mel


Dnes se začíná můj noční let do Chicaga

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Davová psychická infekce

rubrika: Filosofický koutek


Otázka, jak se "veřejnost", případně "lid" mění na dav a jak to lze docílit, zajímá teoretiky včetně praktiků moci od devadesátých let 19. století. Veřejnost je shromáždění víceméně soudných jedinců kontrolujících své myšlení, cítění a chování. Teoretických výkladů je několik: teorie konvergence praví, že davové chování vnášejí do davu jednotlivci. Lidé, kteří si přeji jednat nějakým způsobem, vytvoří dav. Teorie emergentní normy popisuje dynamiku davového chování jako rychle vznikající a vyvíjející normu - dav je nevypočitatelný, není však zcela iracionální.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Phaëton

rubrika: Populárně naučný koutek


Na sumersko-babylonských hliněných tabulkách stojí psáno, že původní planeta Phaëton, Sumery nazývaná Tiamat, se srazila s jiným nebeským tělesem. A tato planeta, která se již nepohybuje po oběžné dráze na úrovni dnešního pásu asteroidů, se rozpadla. Větší kus Phaëtonu/Tiamatu spolu se svým měsícem Kingu byl vržen do současné oběžné dráhy Země. Podle toho by Země byla zbytkem původní planety Phaëton a náš Měsíc jejím tehdejším souputníkem Kingu. Nápadně rozsáhlý a až jedenáct kilometrů hluboký je zářez do zemského povrchu, který dnes vyplňují vody Tichého oceánu. Je docela možné, že tato oblast je bolestnou památkou na tehdejší kosmickou kolizi.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Čarodějnice

rubrika: Pel-mel


S čarodějnicemi a čaroději je svízel. Na jedné straně odnepaměti vyhledávali jejich domnělou nebo skutečnou pomoc jak lidé nejmocnější, tak i lidé nejchudší. Spousta čarodějnic se vyznala v botanice, veterinární medicíně, ošetřování ran, porodnictví a gynekologii, v psychoterapii včetně hypnózy a také toxikologii včetně travičství.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Carl Sagan

rubrika: Filosofický koutek


Carl Sagan byl profesorem astronomie a vesmírných věd a ředitelem Laboratoře planetárních studií na Cornellově universitě. Hrál zásadní roli v americkém vesmírném programu - pracoval na projektech Mariner, Viking a Voyager, zkoumajících sluneční soustavu. Mezi prvními varoval před globální změnou klimatu a možnými důsledky jaderné války. V 80. letech inicioval kampaň za vytvoření aliance mezi náboženstvím a vědou ve prospěch ochrany životního prostředí. Významně se angažoval v hledání mimozemského života - stál mj. u zrodu SETI Institute a Planetary Society.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Pravá láska je jablko z rajské zahrady

rubrika: Pel-mel


Na počátek tohoto velmi zaneprázdněného týdne, který zakončím přistáním na O'Hare International Airport v Chicagu, jsem si připravil recitaci z mnou nedávno ulovené knížky Příliš brzy starý, příliš pozdě moudrý od Gordona Livingstona.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


«     1    2  3  4   »