Archiv - Červen 2012


« strana 1 »

Návrat neviditelného Lucifera z Bologne

rubrika: Slovo Neviditelného čerta


Jak se tak koukám, tak vidím, že nový Neviditelný čert skomírá na úbytě, což mě uvádí do téměř truchlivého stavu.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Obelisky

rubrika: Pel-mel


Nadešel čas, abych se z Bologne přesunul zpět do Prahy. V Bologni to bylo zajímavé, na konferenci jsem potkal pár starých známých z nejrůznějších končin světa, hezky jsem si popovídal, málem jsem se v tom vedru vypařil, no a teď se chystám vyrazit letecky přes Mnichov do své pražské ubikace. Na předchozí informaci o Bologni doufám ještě navážu, ale dnes bych se s pomocí knížky od Simona Coxe zase přesunul do Říma. Zaujaly mě tam totiž staroegyptské obelisky, protože mi přišly tak nějak podobné věžím, které se nacházejí v Bologni, a o nichž jsem se tady zmínil posledně. Obrázek u předchozího uvítání z Bologne představuje její nejznámější symbol - dvě věže, nižší (41 m) se jmenuje Garisenda, vyšší (98 m) se jmenuje Asinelli. A teď si tedy povězme něco o staroegyptských obeliscích.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Bologna

rubrika: Pel-mel


Vyzkouším si na novém NČ první příspěvek. Bude krátký a vzhledem k mé současné lokalizaci bude o Bologni. Nečekejte nic světoborného, ještě na žádné konferenci, a byla jich pěkná řádka, jsem se necítil tak znavený.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Rozlučková

rubrika: Slovo Neviditelného čerta


Nadešel čas, abych se se starým Neviditelným čertem rozloučil.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Santa Maria del Popolo

rubrika: Pel-mel


Můj odlet do Bologne (Boloně) se blíží kvapným krokem. Co ještě stihnu na starém NČ, to zatím netuším, ale moc už toho nebude. Vrátím se posledního dne v červnu, kdy je ohlášen konec bloguje. Nový NČ se zdá být ještě ne zcela dokončen a nevím, kdy bude zprovozněn. V nejbližší době mohou nastat výpadky, ale až se vrátím z Bologne, vše napravím, už jenom proto, že budu mít víc času. Dnes však budu pokračovat v exkurzi do Itálie. Stejně jako posledně však nezamíříme do Bologne, ale do Říma.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Prvorození

rubrika: Povídání


Toto povídání povětšinou nebude moje, podstatnou část jsem totiž převzal z románu Arthura Charlese Clarka 3001: Poslední vesmírná odysea, který, jak už název praví, je závěrečným dílem série zabývající se vesmírnou odyseou. Činím tak proto, že to náramně zapadá do série o postbiologické inteligenci v Astronomickém koutku, a berte to jako intermezzo této série, dříve než na řadu přijdou poslední dvě její části, které budou působit ještě děsivěji.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Gian Lorenzo Bernini

rubrika: Pel-mel


Na úvod exkurze do Itálie (viz Proměna) jsem si z knížky Simona Coxe vybral minikapitolu, která se zaobírá Gian Lorenzo Berninim, který v románu Andělé a démoni představuje velmi důležitou historickou postavu. Gian Lorenzo Bernini (též Giovanni Lorenzo nebo Gianlorenzo) byl vynikajícím sochařem, malířem a architektem, jemuž Řím děkuje za mnohé z vrcholných uměleckých pokladů. Bernini je také autorem pamětihodností, mezi nimiž Robert Langdon s Vittorií Vetrovou putuje městem, pátraje po zmizelých kardinálech.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Proměna

rubrika: Slovo Neviditelného čerta


Započíná se týden, na jehož konci se přemístím do Bologne, abych se věnoval jedné z našich nejdůležitějších konferencí. Zároveň se započíná definitivní skon starého Neviditelného čerta...

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Postbiologická inteligence III - Umělá inteligence II

rubrika: Astronomický koutek


Projekt Modrý mozek (viz předchozí část , šestý odstavec textu pod perexem) nám klade fascinující filosofickou otázku. Jedna z největších vědeckých záhad je podstata vědomí: konkrétně, jak jej mozek dosahuje? Co je potřeba na úrovni vířících elektrických obrazců, abychom utvořili nějakou myšlenku nebo měli nějaký pocit nebo si uvědomili sebe sama? Nikdo nemá ani nejmenší tušení.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


«     1    2  3   »