Archiv - Říjen 2011


« strana 1 »

Žijeme v simulovaném světě? II

rubrika: Populárně naučný koutek


Vypadá to, jako by řada věcí byla pevně stanovena. To si myslel i velký anglický astronom Fred Hoyle. Jednou si stěžoval, že vesmír je životu tak přátelský, že to vypadá, jako by to někdo zařídil. Že někdo (nebo něco) si hrál s fyzikálními zákony tak, aby umožnily vznik života.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 15         


Moje závěrečné slovo k Babizně a Kolafě

rubrika: Slovo Neviditelného čerta


Někdy v půlce října přišla Astra se zajímavým námětem na multipohádku.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Wise Man

rubrika: Vinárna U Čerta


Nedělní chvilka dušičkové hudby

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Teodicea

rubrika: Povídání


Vracím se k Dvacáté první cestě Ijona Tichého z Futurologického kongresu a slovo předám otci Memnarovi, generálu řádu prognozitů, se kterým se Ijon Tichý setkal na obědě v přítomnosti otce převora Darga. Když Ijon Tichý dorazil do malého refektáře, kde se měl oběd odehrávat, stál vedle otce Darga, který už čekal u stolu, nízký vozík podobný těm, na jakých se u nás rozvážejí zavazadla. A to byl otec Memnar.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Praha magická

rubrika: Vinárna U Čerta


Sláva tobě Praho matko blahoslavená
... kolébko můj světe vesmíre i vězení
... ty trváš, rosteš, sílíš, touho, drogo, prokletí.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Crookesův světelný mlýnek

rubrika: Populárně naučný koutek


Crookesův radiometr, známý také jako světelný mlýnek, vypadá jako žárovka na podstavci. Uvnitř baňky, z níž byl téměř odčerpaný vzduch, je na jehlovém ložisku s velmi nízkým třením mlýnek (vrtulka) se čtyřmi lopatkami, které jsou na jedné straně lesklé (někdy bílé), a z druhé strany matně černé. Pokud je vystaven Slunci, nebo nějakému jinému světelnému zdroji, mlýnek se roztočí směrem k lesklé straně.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Staré dopisy

rubrika: Vinárna U Čerta


Naposledy jsem plakal v kině.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Žijeme v simulovaném světě? I

rubrika: Populárně naučný koutek


Ještě v roce 1998 by téměř nikdo z běžných lidí nevěnoval otázce v nadpisu žádnou vážnější pozornost. Konce roku 1999 o ní diskutovaly miliony lidí po celém světě, protože viděli film Matrix. Jeho zápletka je založena na tom, že lidstvo na Zemi žije v jakési zásobárně živin a jeho energii čerpá rasa strojů. Abychom se nebouřili proti takovému hororovému postavení, dostává se nám existence v simulované realitě, kterou vnímáme díky přímému napojení velkého počítače na naše mozky. Veškerá naše vědomá zkušenost je jen výsledkem počítačového programu.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 40         


Jeremiáš Tichý

rubrika: Povídání


Po delší době jsem znovu vrátil k tvorbě polského spisovatele Stanislawa Lema. Ze zaprášené police své hvězdné knihovny jsem vyhrabal české vydání sbírky Futurologický kongres z roku 1977, která je věnována deníkům a vzpomínkám hvězdného plavce Ijona Tichého a ze které jsem již tady ocitoval část Dvacáté první cesty, k níž mě přivedl pohled na šálový bubeřich. Když si tu knížku znovu pročítám, tak si uvědomuji, že Stanislaw Lem byl a je jedním z největších spisovatelů, a řekl bych že i myslitelů naší civilizace.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


«     1    2  3  4  5   »