Archiv - Září 2012


« strana 1 »

Nedělní procházka

rubrika: Povídání


Toto povídání sice vychází v neděli, ale vzhledem k času, kdy bylo vypuštěno, je evidentní, že nepojednává o dnešní procházce. K té, doufám, ještě dojde, ale jestli z ní vyplyne nějaké další povídání, to nemohu zaručit.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Sobotěnka s cukrovím a ...

rubrika: Pel-mel


Sobota
má sobotěnka
ten sanitární den do vínku mi dán
kdy mohu zrekultivovat své vnitřní zdroje
a přitom být nikým nehlídán

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 10         


Ježura

rubrika: Pel-mel


A je tady zase pátek, ovšem svátek kromě jurodivých má ještě česká státnost, k čemuž přispěl kníže Václav, který byl roku 935 zavražděn svým bratrem Boleslavem, načež byl s jistým odstupem prohlášen za svatého. Nevím, co bych k tomuto svátku měl podotknout, natožpak vyplodit nějaké jurodivé zamyšlení, a tak jsem se rozhodl, že dnes ze zoologické zahrady Johna Lloyda a Johna Mitchinsona vypustím ježuru.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 19         


Propriocepce a McGurkův efekt

rubrika: Pel-mel


Není to tak dávno, když jsem tady již po několikáté využil velmi podnětnou knížku od Martina Cohena, jež se velmi příznačně nazývá Hrátky s myslí - Jak za 31 dní znovu nalézt cestu k vlastnímu mozku. Ten poslední případ se jmenuje Obrácené brýle, jenž ke znovunalezení cesty k vlastnímu mozku patří mezi ty nejužitečnější. Pro dnešek vám z této knížky předkládám návod, jak nakukat svým smyslům, že máte kupříkladu metr dlouhý nos.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Keltové a geomancie I

rubrika: Pel-mel


Geomancie, někdy také geomantie, je naukou o jemnohmotných silách Země a o tom, jak jim porozumět a vhodně s nimi pracovat. Jsou to principy, kterými se můžeme řídit tak, abychom byli schopni zachytit jemné změny životní energie v prostoru. Český klub skeptiků Sisyfos se na to, jak jinak, dívá skepticky. A jak se na to dívá Marco Bischof v souvislosti s Kelty, posuďte sami:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Černá Marie

rubrika: Vinárna U Čerta


Pro irské křesťany je Kristus "duch slunce", světlo, které sestoupilo do světa, do hlubiny a temnoty, obětovalo se a vstoupilo do materie. Kristus je jakýmsi novým ztělesněním keltského boha-syna jménem Esus, který je vtělenou formou kosmického Hu Kadarna. A co s tím má společného černá Marie?

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Kolik vlastně máme smyslů a jak je to s reinkarnací

rubrika: Filosofický koutek


Na Neviditelném čertovi se diskutuje spousta témat, která jsou aktuální a pro hloubavé duše velmi atraktivní. Sám jsem na Čertím poklábosení zmínil svou zálibu v nejrůznějších nekonvenčních teoriích. Je to pro mne výraz opravdové plurality názorů a opravdové svobody sdílení takovýchto názorů. Člověk pak sám je od přírody vybaven rozumem a darem myšlení a samozřejmě i vlastními zkušenostmi a intuicí. Právě intuice jako taková je velmi zajímavým fenoménem.

Wai


Celý článek »

komentářů: 23         


Kargokultické vědy

rubrika: Populárně naučný koutek


Již několikrát jsem zde zabrousil za hranice oficiální vědy, někdy možná až na hranici pavědy. V předchozí sérii o UFO a mimozemšťanech jsem se k tomuto tématu vyjádřil poněkud skepticky, i když jsem si nechal otevřená vrátka, jimiž jsem za hranice oficiální vědy vypustil svou aktuální hypotézu. V zájmu udržení rovnováhy zde dnes vypouštím, jak se na to obecně dívá jeden z největších teoretických fyziků Richard P. Feynman.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Poslední teorém

rubrika: Populárně naučný koutek


Je neděle, jež je jak známo dnem odpočinku, a tak jsem se rozhodl, že to opepřím posledním doslovem z poslední knížky pravděpodobně největšího z autorů sci-fi, jejíž vydání se již nedočkal. Tím autorem není nikdo jiný než Sir Arthur Charles Clarke a jeho poslední dílo, které se příznačně jmenuje Poslední teorém, bylo napsáno na základě stostránkových Clarkeových poznámek ve spolupráci s dalším velikánem této generace autorů SF, Frederikem Pohlem.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 9         


«     1    2  3  4   »