Archiv - Říjen 2012


« strana 1 »

Moje mladá poezie

rubrika: Poetický koutek


Po delší době jsem ze svých starých písemností vyhrabal sešit s básničkami někdy z počátku osmdesátých let minulého století. Už jsem zde uvedl přinejmenším jednu z těch básní, která se jmenuje Inspirace. Mám takovou nostalgicky poetickou náladu, a tak se s vámi podělím o některé další.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Od mýtů o Stvoření ke kvantovému vesmíru VI - Temnota přichází

rubrika: Populárně naučný koutek


V závěrečné části této série přichází po malé oblasti podivnosti se skalárním polem na scénu velmi záhadná temná hmota a v jejím závěsu temná energie. Bizarní forma hmoty a ještě bizarnější forma energie, bez nichž se chování našeho vesmíru počínaje inflací a velkým třeskem zatím nedá vysvětlit. Tyto dvě fyzikální entity jsou však stále zahaleny tajemstvím.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Chvilka poezie

rubrika: Poetický koutek


Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Chrám kultury

rubrika: Povídání


Je neděle, během dne by se mělo vyčasit a k tomu ještě jedna hodina k dobru, během týdne by se měl navrátit podzim..., zkrátka a dobře si myslím, že je čas na další povídání. Nebude ode mne, ale navážu na předchozí ukázku z knížky bratří Strugackých Město zaslíbených. Tentokrát to bude velmi zajímavá úvaha, která se týká chrámu kultury, a pronese ji "služebník a apoštol věčného chrámu kultury" Icik Kacman, nejbližší přítel předchozího řečníka a hlavní postavy knížky Andreje Voronina (viz Město zaslíbených). Chrám kultury ozřejmuje Icik v krátké závěrečné části knihy a zde jsou některé její pasáže:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Lidské vynikání a elitářská sebereflexe

rubrika: Filosofický koutek


Dnešní má sanitární sobota bude čelit tváří v tvář filosofickému zániku. Všechno je časem vystaveno možnosti svého zániku. I ty nejvznešenější myšlenky mohou zabloudit do slepé uličky, na jejímž konci je čeká zánik z podstaty nesmiřitelného chaosu. Neexistuje tajný plán, natožpak odtajněný. Neexistuje nic, co by za to stálo, když nedokážeme pohlédnout do vlastního zrcadla. Přenechávám slovo Milanu Machovcovi, jehož filosofické úvahy se zde ujaly s nezvyklým zájmem  - a tady je ta následující, kterou jsem si dovolil lehce, ale bez podstaty přeformulovat a zredukovat:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Tomio Okamura na Hrad

rubrika: Pel-mel


Blog Tomia Okamury (nyní již vlastně senátora Okamury) jsem skoro pravidelně navštěvoval, protože mě jeho úvahy už před pár lety zaujaly. Od 11. září se tam však už zřejmě díky předvolební aktivitě dlouho nic neobjevovalo, takže jeho proslov k prezidentské kandidatuře, který vyšel v pondělí, jsem objevil až včera. Okamura je zvyklý nazývat věci pravými jmény a ani tentokrát z toho neustoupil. Rozhodl jsem se tedy, že celý ten článek tady zreprodukuji, k čemuž mám od Okamury svolení, a pak se k tomu ještě vyjádřím.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Od mýtů o Stvoření ke kvantovému vesmíru V - Malá oblast podivnosti

rubrika: Populárně naučný koutek


Předešlá část dospěla k závěru, že k tomu, abychom vysvětlili kosmologickou inflaci, tedy nadsvětelnou expanzi, potřebujeme hmotu, která vytváří záporný tlak. Na první pohled to může vypadat jako něco nemožného, ale skutečně existují určité formy hmoty, jež opravdu vytvářejí záporný tlak. Ano jsou bizarní, ale nikoli nemožné. Nejdříve se podíváme, jak si s tím poradil standardní model částicové fyziky, a potom bude řeč o malé oblasti podivnosti, v níž se možná nacházíme.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Od mýtů o Stvoření ke kvantovému vesmíru IV

rubrika: Populárně naučný koutek


Předchozí část této série byla zakončena poznatkem, že krátce po velkém třesku musel proběhnout nějaký velmi zvláštní fyzikální mechanismus, který se může jevit v rozporu se známými fyzikálními zákony. Problém spočívá v tom, že žádná částice se nemůže pohybovat rychleji než světlo, a přesto se reliktní záření na protilehlých stranách horizontu "tváří", jako by se nacházelo v tepelné rovnováze, k čemuž mohlo dojít pouze tak, že se původně nacházelo v kauzálním kontaktu. Tato záhada bývá nazývána "problém horizontu", k němuž se také přidává "problém plochosti", tedy absence mechanismu, jenž by fyzikálně zajistil plochost prostorové geometrie.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


«     1    2  3  4   »