Archiv - Srpen 2012


« strana 1 »

Dešťová víla

rubrika: Poetický koutek


Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Kresby na planině Nazca

rubrika: Pel-mel


Na náhorní plošině jihoamerického Peru se nachází více než 300 obrazců, tvořených světlými liniemi, vzniklými odstraněním tmavšího vulkanického povrchu. Jednotlivé obrazce jsou zřetelné až při pohledu z letadla nebo balonu a dodnes není jednoznačně prokázáno, z jakého důvodu byly vytvořeny.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Úžasná

rubrika: Slovo Neviditelného čerta


Možná si myslíte, že bude pohádka, ale nebude. Kdyby to byla pohádka, tak by se jmenovala Úžasněnka, ale o takové princezně jsem zatím neslyšel. Tohle totiž bude takové lehce zmatené zamyšlení nad velmi důležitými věcmi. O velmi důležitých věcech často přemýšlíme zmateně. Ani já se tomu nevyhnu, ale doufám, že alespoň z tohohle zamyšlení něco rozumného přece jenom vyplyne.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 28         


Starosti hoďte za hlavu

rubrika: Pel-mel


Asi se budu opakovat, ale nezbývá mi, než tak učinit, neboť mě počátek posledního srpnového týdne z mně neznámých důvodů vyčerpal. (Tedy já ty důvody asi znám, ale nechám si je pro sebe.) A tak jsem opět uchopil knížku Pět Tibeťanů... od Arnolda H. Lanze, z níž jsem tady naposledy použil úvahu na téma Myšlenky jsou jako malé děti. S malými dětmi si lze hrát, ale co dělat se starostmi?

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Binturong - Přivoň si k mému popcornu

rubrika: Pel-mel


Ze zoologické zahrady Johna Lloyda a Johna Mitchinsona jsme tady naposledy měli velbloudy. Tenhle týden se končí srpen, a tak si myslím, že by to chtělo něco ještě exotičtějšího. Což takhle dát si binturonga? Nemyslím k jídlu, ale jako průvodce posledním srpnovým týdnem. V tom je totiž binturong neskonale šikovný, neboť je vybaven chápavým chlupatým vodítkem, a navíc ještě skvělým voňavým parfémem. Ještě než si s binturongem vyjdeme na procházku, předkládám následující kvizovou otázku. Čím binturong nepohrdne?

a) buchtami
b) bonbony
c) zralými banány či mangy
d) koktejly
e) jablečnými koláči

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Vidění sv. Terezie

rubrika: Pel-mel


Týden uplynul a zase je tu neděle se svým rozjímáním. Rozhodl jsem se, že s pomocí knížky Simona Coxe navážu na předchozí povídání o sv. Bedovi povídáním o sv. Terezii. Co mě na sv. Terezii tak zaujalo? Zkuste si to v tom textu najít.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Nikola Tesla - šaman dvacátého století III

rubrika: Populárně naučný koutek


Teslův životopisec O'Neill za příčinu ztroskotání velkého projektu přenosu energie a následného obratu v Teslově způsobu života (viz druhá část) považuje jeho neschopnost a neochotu starat se o finanční příjmy. Tesla se skutečně například vzdal veškerých tantiém od Westinghouse za patenty na střídavý proud - z prosté vděčnosti za to, že Westinghouse tehdy věřil v něj a jeho představy; ty tantiémy by z něj možná udělaly nejbohatšího muže na světě.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Nikola Tesla - šaman dvacátého století II

rubrika: Populárně naučný koutek


Předchozí část se převážně zabývala Teslovým postojem ke svému životnímu poslání, jenž vyústil v jakousi osamělost, která je typickým osudem šamana. Takový postoj byl snad pro něj nutný, aby mohl pronikat do tajemství elektřiny. V době, kdy se na ni ještě hledělo jako na téměř okultní sílu a přistupovalo se k ní s bázní a úctou, pronikl do jejích tajů velmi hluboko, což uznávají i ti, jež ho posuzují a uznávají jen jako tvůrce konvenčních technologií. Rostl ovšem počet těch, kteří jsou přesvědčeni, že do tajemství elektřiny pronikl ještě podstatně hlouběji.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Profesor Corcoran

rubrika: Povídání


Dnes jsem měl v úmyslu vypustit další pokračování o Nikolovi Teslovi, ale vzhledem k pokračujícímu urputnému srpnovému vedru jsem byl nucen položit si otázku: Je k tomu vážně vhodná doba? Moje odpověď na sebe nenechala dlouho čekat a zněla: Ne. V tomhle vedru se zaobírat ještě Nikolou Teslou by bylo téměř sebevražedným počinkem. A tak jsem zabrousil do svého knižního archivu a do horkých rukou se mi ze zcela nevyjasněných příčin, důvodů a následků dostalo české vydání Vzpomínek Ijona Tichého od Stanisława Lema, spisovatele, kterého nikdy nepřestanu obdivovat.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Princip neurčitosti podruhé

rubrika: Povídání


Nenechte se zmást, tohle skromné povídání se nebude zabývat složitými populárně naučnými výklady, i když není vyloučeno, že poslední z nich (Nikola Tesla - šaman dvacátého století I - první část druhé série o jednom z nejúžasnějších vynálezců a podivuhodných fyziků z úsvitu nové technologické éry) možná někoho zaujal. Pokračování přijde brzy. Dnes však mám spíš takovou zádumčivou náladu, takže si trochu "zafilosofuji" o něčem, co s principem neurčitosti tak nějak souvisí.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Nikola Tesla - šaman dvacátého století I

rubrika: Populárně naučný koutek


Do rukou se mi dostala knížka Naše duše může létat od Marco Bischofa, která poprvé jako autorova prvotina vyšla před více než pětadvaceti lety. Hned první kapitola, která je věnována Nikolu Teslovi, mě velmi zaujala. Před více jak rokem zde o Teslovi referoval z jiného zdroje, viz Nikola Tesla a Nikola Tesla - Dálkově ovládaný automat. Pojďme se tedy podívat, co o tomto úžasném fyzikovi, vynálezci a konstruktérovi elektrických strojů a přístrojů píše Marco Bischof:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


«     1    2  3   »