Archiv - Srpen 2011


« strana 1 »

Boj o Českou televizi

rubrika: Pel-mel


Rada České televize bude vybírat nového generálního ředitele. Tahle volba zaslouží velkou pozornost. Česká televize je nejsilnější médium, kterým může stát ovlivňovat veřejné dění. Největší problém je, že si veřejnost, média ani politici vůbec neuvědomují, co je ČT vlastně za problém. Stručně řečeno, dnešní ČT je kvalitativně i morálně na nejnižší úrovni za posledních dvacet let. Čest výjimkám, které bezesporu existují.

Tomio Okamura


Celý článek »

komentářů: 3         


Aqualung

rubrika: Vinárna U Čerta


Píseň Aqualung od Jethro Tull znám již od svých raných let.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Exorcismus

rubrika: Pel-mel


Pro dnešek jsem přichystal zajímavé téma, k němuž mě dovedla náhodně objevena knížka o vatikánských exorcistech od ředitelky římské kanceláře Los Angeles Tracy Wilkinsonové, která řídí zpravodajství z Itálie, Vatikánu, Španělska, Turecka, Řecka a oblastí středomoří. K nastínění tohoto tématu jsem vybral úryvky z úvodní kapitoly:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Tržní utopie

rubrika: Pel-mel


Vítám vás do finále tohoto léta. Někdy v půli týdne se s námi rozloučí srpen a započne záři, v němž se léto utopí v kalamáři. Tolik pár vzletných slůvek a abych se tomu postavil tváří v tvář, tak jsem pro vás přichystal zajímavou úvahu ze stejnojmenné knížky (Tváří v tvář) od Stevena Weinberga. Úvaha se nachází na jejím konci v kapitole pod názvem Pět a půl utopií a bude pojednávat o jedné z ní, o utopii tržní. Předpokládám, že to některé z vás může nadzvednout v sedle, ale považte, že autorem je jenom prostý teoretický fyzik, který se navíc zabývá elementárními částicemi - což samo o sobě má evidentně dost těžkou újmu na politickovýchovném či ekonomickém zdraví:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Schizofrenie - Procitnutí II

rubrika: Populárně naučný koutek


Není úžasné, že v zápiscích z cesty temným mořem vykonané dočasně zešílevším důstojníkem britského námořnictva rozpoznáváme konkrétní orientální látky? Precedens vrcholu cesty nalezneme v Pančatantře, slavné staroindické sbírce pohádek. "O čtyřech hledačích pokladu", tak se jmenuje starý buddhistický příběh čtyř bráhmanských přátel, kteří přišli o své bohatství, a proto se rozhodli hledat poklad.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Schizofrenie - Procitnutí I

rubrika: Populárně naučný koutek


Naprosto fascinující pohled zevnitř nám nabízí v předposlední kapitole své knihy The Politics of Experience R. D. Laing. Jistý pan Jesse Watkins, bývalý komodor Královského námořnictva a dnes sochař (poznámka: knížka Mýty atd. vyšla v originále v roce 1972), zde popisuje schizofrenický kolaps, na jehož vrcholu ho čekal čtvrtý typ zkušenosti: vědomí jasné záře a předtucha blízkosti záře daleko silnější a nebezpečnější.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Schizofrenie - Vnitřní cesta

rubrika: Populárně naučný koutek


Povězme si něco o proudech vířících oceán našeho nitra, o tajemstvích cest do hlubin duše podstupovaných osobami stiženými schizofrenií. Na počátku cesty bývá obvykle pocit rozštěpení. Svět se v očích poutníka rozděluje vedví: jedna část se vzdaluje a on zůstává na té druhé; nastává moment odtržení a regrese.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Schizofrenie - idiopatická a paranoidní

rubrika: Populárně naučný koutek


Julian Silverman rozlišuje ve své stati o šamanismu dva zásadní odlišné typy schizofrenie. Jeden typ nazývá "idiopatická schizofrenie", druhý pak "paranoidní schizofrenie". Silvermanova idiopatická schizofrenie se zdá být v mnoha ohledech analogií "šamanské krize". Jejím charakteristickým průvodním rysem je únik před dopady zkušenosti vnějšího světa. Jedinec ztrácí zájem o svět věcí a schopnost soustředit se na něj, jeho realitu vnějšího světa čím dál častěji ohrožují vjemy přicházející z podvědomí a nakonec nad ní vítězí.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Schizofrenie - Šamanská krize

rubrika: Populárně naučný koutek


Psychiatr John Weir Perry v jedné své práci dokazoval, že stejné mytologické obrazy spontánně vyvstávají z trýzně stavů prožívaných našimi současníky při totálních schizofrenických kolapsech: ze stavu těch, kdo ztratili kontakt se životem i názory své komunity a jejichž nutkavé fantazírování nemá s okolní realitou pražádnou spojitost. Perryho popis kolapsu ve stručnosti zněl takto: prvním obvyklým znakem je odchylka či vydělení z lokálního společenského řádu a kontextu, následuje dlouhý a zpětný posun časem a ústup hluboko do psýchy, kde jedinec prochází bezpočtem chaotických a zjevně hrůzostrašných střetů a hned nato (má-li to štěstí) prožitky harmonie, které jej naplňují, posouvají zpět ke středu a dodávají mu novou odvahu.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


«     1    2  3  4   »