Archiv - Listopad 2012


« strana 1 »

Asymetrie hmoty V - Symetrie a asymetrie

rubrika: Populárně naučný koutek


Předchozí část byla věnována mezerám ve vědeckém poznání, které se podle Gleisera nikdy nezacelí. Symetrie jsou skvělý nástroj, ale nepředstavují finální zákony. Příroda je nádherná právě svou nedokonalostí. Za každou nedokonalostí se totiž skrývá mechanismus, jenž generuje komplexní struktury a složité chování. Dokonalá příroda by byla fádní a beztvará. Existovala by jenom v platónském snu, naprosto odtržená od reality. Podívejme se nyní na úlohu asymetrie v mikrosvětě.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Všechny velké věci tohoto světa jsou jednoduché

rubrika: Pel-mel


Jednoduchá strava (méně je někdy více) je jedním z faktorů, ovlivňujících očekávanou délku života. A jak se dostat na cestu zjednodušení stravy? Podívejme se na ty, kdo tomu rozumí. Například o Leonardovi da Vinci se říká, že se živil výhradně ovocem. To je totiž ideální potrava pro mozek, díky přírodní a okamžitě použitelné fruktóze. Můžeme se jen domnívat, že se díky tomuto způsobu stravy stal tak geniálním vynálezcem.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Stáváme se tím, co trávíme

rubrika: Pel-mel


V předchozí části o zdravé výživě bylo řečeno, že méně často znamená více. Jak by mělo vypadat složení přiměřené denní dávky potravy? Lanz poněkud poopravil skladbu předkládanou odborníky na stravování a došel k tomuto závěru: 60-70 % vody, 20-40 % sacharidů, 2-10 % bílkovin, 0-5 % tuků. Pojďme se tedy podívat, jak lze toho dosáhnout a jak probíhá naše trávení.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Pro každého živočicha existuje vhodná strava

rubrika: Pel-mel


Abychom snadněji našli východisko z té obrovské změti polopravd (viz Zdravá výživa), zamysleme se nad původem lidské rasy. Jak vlastně žili naši dávní předkové? Tehdy, kdy ještě nebyly konzervy, pěstování dobytka, pušky ani oheň? Věříme-li v evoluční teorii, obešli se lidé statisíce let i bez těchto výdobytků. Například oheň prý začali využívat až 4000 let před Kristem. Neznali ani lov, rybolov, ani konzervování potravin. Co vlastně jedli tito lidé, kteří koneckonců přežili statisíce let?

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Piknik u cesty

rubrika: Povídání


Přesně před týdnem odešel Boris Natanovič Strugacký, téměř jednadvacet let po svém bratrovi Arkadiji Natanoviči Strugackém. Arkadij vystudoval Vysokou školu cizích jazyků, kde si vybral orientalistiku a japonštinu. Boris vystudoval na univerzitě v Petrohradě fakultu fyziky a mechaniky a začal pracovat na Pulkovské hvězdárně taktéž v Petrohradě. Jejich díla, která jsou obvykle řazena do sci-fi literatury, patřila už někdy od konce sedmdesátých let minulého století mezi má nejoblíbenější.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Zdravá výživa

rubrika: Pel-mel


Správný pohyb je prvním krokem na cestě ke dlouhému životu bez nemocí. Kdo po ní jde, ten se učí lépe znát své tělo a postupně začíná chápat jeho reakce. Například tučný oběd leží dlouho v žaludku, člověk je po něm unavený a necítí se dobře. Takové stavy jen zatěžují organismus a je radno se jich vyvarovat. Ale jaká výživa je tedy zdravá a prospěšná?

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Cholesterol - Strašák nebo přítel?

rubrika: Populárně naučný koutek


Strach z cholesterolu, který se podařilo zdravotnické osvětě vytvořit z obavy před onemocněním srdce a cév, vedl k masovému a úzkostlivému vyřazování nejenom másla, ale i vajec z jídelníčku. Avšak cholesterol je naprosto nezbytný a potřebný pro vytváření všech steroidních hormonů v lidském těle, pro výstavbu buněčných membrán a zejména pro vytváření a udržování nervových vláken, jichž máme v mozku několik desítek kilometrů, takže spotřeba cholesterolu je značná.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Na světě se občas stává...

rubrika: Vinárna U Čerta


Do hlavy mi proudí neustále stejná píseň...

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Achilleus, Adam a Eva

rubrika: Filosofický koutek


Na závěr knížky Filosofie tváří v tvář zániku od Milana Machovce je zařazen dodatek ve formě podrobného rejstříku mytologických postav, jenž do nového vydání Machovcova díla zařadili jeho dědicové. Tento rejstřík navazuje na poslední kapitolu, kterou Machovec nazval Lidstvo nemůže přežít bez prohloubení ženských složek lidství, a zabývá se projevy patriarchátu v mytologii. Jako ukázku jsem vybral tři mytologické postavy, tou první je není nikdo jiný než Achilleus (latinsky Achilles), jeden z největších hrdinů Řeků, a zbývající dvě jsou Adam a Eva. Nejdříve něco z úvodní poznámky autorů.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


«     1    2  3  4   »