Archiv - Srpen 2019


« strana 1 »

Mezi Nebem a Zemí

rubrika: Vinárna U Čerta


Jsou věci mezi Nebem a Zemí, které ovlivnit nemůžeme. Především proto, že netušíme, kde, jak a proč se tam vzaly – prostě jim nerozumíme. To ale neznamená, že nemůžeme ovlivnit sami sebe a popřípadě kohokoli kolem sebe. Můžeme – jenže to předpokládá, že jsme se svým způsobem vzdali sami sebe – že jsme se vsákli do všeho jiného kolem sebe – že jsme to pochopili – že jsme se v zájmu pochopení celku vzdali pochopení svého vlastního já, protože to chceme….

 

Lucifer


Mezi Nebem a Zemí je spousta věcí, kterým nerozumíme. Možná je to dobře, protože porozumět všemu znamená, že už nemáme čemu porozumět. A to v jádru vlastní existence v podstatě nechceme, ačkoli si od rána do večera a noci bezpochyby myslíme, že jaksi ANO.

 

NE!

 

Ve skutečnosti tenhle přístup není naším cílem, což se snažíme všemi mentálními prostředky popřít. Snažíme se zazdívat ve své vlastní hlavě to, že naše hlava, mozek, mysl, podstata… není naše vlastní. Snažíme se usmažit na své vlastní pánvi, ačkoli k tomu ve skutečnosti není žádný důvod….

 

Důvodem je to, že spolu navzájem hrajeme zcela zbytečné hry, které nikdy nikam rozumně nevedou… Myslíme si, že máme rozum – ale to, co si myslíme, že máme, je ve skutečnosti jenom pěšákem, nebo střelcem či věží na šachovnici…

 

Jenže je tady ještě Král a Královna…

 

A jezdci – temní jezdci z hlubin naší duše…

 

Kdo komu dá Šach a Mat?

 

Jezdci střelcům? Věž pěšákům? Král Královně či naopak?…

 

Do takových detailů nikdy nepřemýšlíme, jelikož víme, že mezi Nebem a Zemí jsou věci, kterým nerozumíme…

 

A tak to necháme být…

 

 


komentářů: 12         


Letem mým životem

rubrika: Povídání


Následující skládačka mého života je něco jako curriculum vitae po vzoru filmu Andaluský pes od Luise Buñuela, čímž nechci říci, že chci tomuto filmu konkurovat.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Pryč od nich! (Všední nebezpečí)

rubrika: Pel-mel


Mám kamarádku a ta má z dopuštění božího a z vlastní neopatrnosti manžela, který je cholerik. Prostě vybuchuje jako vztekloun, jako nálož dynamitu, jako jaderný reaktor, který otevřel vrátka a vyšel si na procházku. V některých chvílích je Tomáš zkrátka zcela neovladatelný pruďas. Kdo to o něm neví, neuvěří. Jinak je totiž velmi příjemný a dokáže být ohleduplný, udělá pro člověka první poslední. Miluje své děti, zbožňuje vnoučata. Jeho paní zachovává klid i v okamžicích, kdy o sobě slyší věci nevídané. Nesmírně ji obdivuji. Když se stane, že jsem svědkem jeho monologu o síle několika shakespearovských tragických hrdinů, cítím vřelé porozumění pro vraždy v afektu. Ne tak Zdenka. Klidně se dál zabývá svými záležitostmi. Nanejvýš jenom poznamená: U nich doma takoví byli všichni. Táta ještě mával puškou. Vystřelila jednou, do stropu. Měl, chlapec Tomáš, v životě štěstí, že potkal ženu, kterou potkal.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 5         


Fyzika plazmatu

rubrika: Populárně naučný koutek


Už dlouho jsem přemýšlel, že tady na předkládané téma napíšu nějaký článek. Hodně jsem váhal – nicméně čas už nastal. O co jde. Jde o to, že jsem vystudoval na Masarykově univerzitě v Brně. Brno je krásné město, čehož jsem si užíval. Byl jsem nicméně utvořen k tomu, abych se zabýval fyzikou, čemuž jsem se nikterak nebránil, jelikož, jelikož jsem od samotných svých základů tušil, že musím poznat podstatu světa – tedy to, do čeho jsem byl vyhozen do života.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 18         


Hymna Neviditelného čerta

rubrika: Vinárna U Čerta


Stellin článek pode mnou je skvělý, takže mám takový drobný problém ho takříkajíc nezbedným způsobem narušit v nepředpokládaném termínu, což už je asi za chvíli neděle. Nicméně, a rozhodně ani nic více jsem se rozhodl, že zde postuluji, a to tak že na fest a navždycky Hymnu Neviditelného čerta.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


S úsměvem z Polska (Od Jerzyho Wittlina)

rubrika: Povídání


Není nad to přenechat povídání někomu úplně jinému! Mnohokrát se zde osvědčilo. Nedávno jsem pustila ke slovu moudrého kosmopolitu Erasma Rotterdamského. Ten byl ale moudrý tak moc, že zůstal, např. na poli manželských vztahů, čistým teoretikem. Přitom teoretikům se svět jeví vždycky nějak posunutě a kromě toho jsou bůhvíproč přesvědčeni o neomylnosti svých rad. O zástupu aktuálních koučů a kouček (nenaleznuvších pohodlnější zaměstnání) nemluvě. Jerzy Wittlin napsal mnoho návodných knih, ale na rozdíl od knižních průvodců po lidském štěstí (míněných úplně vážně) zachycuje absurditu a grotesknost našeho počínání. Jakkoli se říká, že humor je v každé zemi jiný, nakonec zjistíme, že to, co milujeme v humorných filmech i knihách nejvíc, je na celém světě stejné. O. Henry, Mark Twain, Stephen Leacock, Stanislaw Jerzy Lec, Jerzy Wittlin… Při výběru ukázek z kratičkých próz Jerzyho Wittlina jsem zůstala u tématu načatého posledně: u vztahů v rodině.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 24         


«     1     »