Archiv - Prosinec 2011


« strana 1 »

Silvestr padlých andělů

rubrika: Pel-mel


Poslední den v roce se v našem pozemském regionu zpravidla nazývá Silvestr (Silvester, Sylvester a podobně). Kupříkladu na Slovensku ho nazývají Silvester, ve Finsku Silvo nebo Sylvester, v Německu Sylvester nebo Melánie, ve Francii Colombe nebo Sylvestre, v Maďarsku Szilvezster, v Estonsku Silvar, Silver nebo Silvester, v Itálii S. Silvestro papa, Fiore, Melania atd., zatímco v Polsku Korneliusz, Mariusz nebo Melania, na Ukrajině pouze Melania a v Řecku Melany. Ve Velké Británii či v USA a jiných anglicky mluvících zemích tomu říkají New Year's Eve.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 9         


Ekonomická krize

rubrika: Pel-mel


Světem obchází strašidlo a jmenuje se ekonomická krize. Vypadá to neobvykle, ale tohle strašidlo se s oblibou soustředí na bohatstvím oplývající západní země. Ne vždy, obzvláště některé menší se tomu zatím šikovně vyhýbají, nicméně nad Západem visí ekonomické strašidlo jako Damoklův meč.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Svobodná vůle a politická manipulace

rubrika: Pel-mel


Dnes se v našem kalendáři skví jméno Judita, které pochází z hebrejského slova יהודית (Jehúdít). První kamenný most v českých zemích, Juditin most, byl pojmenován po manželce krále Vladislava druhého Juditě Durynské a jednalo se o předchůdce o něco jižněji ležícího Karlova mostu. Zítra bude David a pozítří Goliáš, tedy chtěl jsem říct Silvestr. Vraťme se však k dnešku a povězme si, co říká František Koukolík v knižním rozhovoru s Libuší Koubskou o svobodné vůli a politické manipulaci (rozhovor je zkrácen a sestřižen):

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Sirény z Titanu

rubrika: Povídání


Zahrabal jsem ve své knihovničce a do ruky mi znenadání vypadly Sirény z Titanu od Kurta Vonneguta. Zavzpomínal jsem si na doby, kdy jsem s velikým nadšením četl jeho knihy. První z nich, kterou mi na gymplu doporučila nad tehdejší poměry tuze povznesená češtinářka, se jmenuje Kolíbka, jeho v pořadí čtvrtá knížka, ovšem první, která ho proslavila na studentských kolejích. Sirény z Titanu je v pořadí druhá a já jsem se rychle přenesl až k jejímu závěru a pocítil divné mrazení.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Malá půlnoční

rubrika: Poetický koutek


Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Alef

rubrika: Pel-mel


Včera byl slunovrat a zítra bude Štědrý den. Rozhodl jsem se tudíž dnešní pátek proměnit v tajuplné rozjímání.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Dokonalost podporující komplexnost: Salieri, Josef II. a Mozart

rubrika: Pel-mel


Co znamená dokonalost, poodhalil průměrný skladatel Antonio Salieri. V jedné scéně filmu Amadeus Salieri v úžasu nad Mozartovým dílem říká: "Přesuňte jedinou notu, a skladba utrpí. Vynechte jedinou hudební frázi, a stavba se zřítí."

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


"Éčka" v potravinách

rubrika: Populárně naučný koutek


Vánoce už máme takříkajíc přede dveřmi a s jednotýdenním zpožděním se blíží silvestrovská oslava bezodkladně následovaná slavnostním novoročním obědem, popřípadě večeří, pokud se do oběda ze silvestrovského jásání nestihneme probudit. A tak bychom si s drobným předstihem mohli připomenout, popřípadě se poučit, že v některých potravinách servírovaných v těchto jurodivých chvílích se mohou nacházet podezřelé až téměř jedovaté chemikálie.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Co je zajímavého na Skotsku?

rubrika: Pel-mel


Dnešní kviz nebude páteční, neboť je pondělí, ale zato bude velmi jednoduchý, takže se nenechejte zmást. Vaším úkolem je z pouhých šesti možností vybrat tři, které nepochází ze Skotska:

a) Anglická centrální banka
b) Kostkované sukně
c) Chloroform
d) Dudy
e) Puška zadovka
f) Whisky

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


«     1    2  3  4   »