Archiv - Únor 2014


« strana 1 »

Einsteinův-Rosenův vlnící se vesmír

rubrika: Populárně naučný koutek


Po Fraktálových vesmírech jsem z Knihy vesmírů vyhrabal vesmír, který Einstein zplodil spolu s Rosenem. Zajímavé na něm je, že se v něm poprvé objevují gravitační vlny, ačkoli tento vesmírný model v sobě nemá ani kapku hmoty. I přes tento „drobný“ nedostatek, a i přes Einsteinův počáteční odpor, se gravitační vlny dostaly na přetřes až tak, že je většina fyziků začala brát vážně jako něco, co v našem vesmíru zcela reálně existuje. Jako třešničku na dortu (takový „lepkavý korálek“) si můžete vychutnat gravitačně konferenční zážitek nenapodobitelného Richarda Feynmana. 

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 22         


Staré časy, nové časy (A dobré rady)

rubrika: Pel-mel


Jak už tak internetem kolují inspirativní obrázky nebo rady, bez nichž člověk nemůže vůbec existovat, dostala jsem dnes od přítelkyně fotografii neoblečeného, svalnatého, lesklého pána. Obrázek není úplný, protože pán je stydlivý. Přesto je ten černobílý snímek pěkný.  Jenomže kamarádka mi tu fotečku neposlala z estetických důvodů, ale jako povzdech. Doma jí totiž obětavě spočívá na gauči manžel, který se v poslední době odmítá holit, ba i koupat. Je schopen celý den posedávat a polehávat v pyžamu. Nepropadl žádné depresi, ale dospěl k životní moudrosti. Tak on tomu říká. Podle něho jsou ty podivné hygienické úkony zbytečné, a komu se to nelíbí, ať si jde. Jeho paní má ráda pořádek a je nesmírně pracovitá. Celý den se nezastaví, a tak není divu, že se cítí unavená.  Muž jí předhazuje, že dříve ženský rodily, dřely na poli, vařily, obstaraly dobytek, všechno zvládly levou rukou a nestěžovaly si. Prostě, opakuje občasný argument mužů vzdělaných i nevzdělaných. Ale věci se měly trochu jinak.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 12         


Šílenství doby V

rubrika: Pel-mel


Na téma „šílenství doby“ jsem zde již vyprodukoval čtyři kusy ([I], [II], [III], [IV]), po dlouhé přestávce přicházím s kusem pátým, jelikož k tomu už evidentně dozrál čas. Věci se totiž pohnuly ještě mnohem šílenějším směrem, než jsem ani v nejpesimističtějším rozpoložení nepředpokládal. To, co se tady odehrává, se začíná neobvykle vehementně blížit jakémusi šílenému blouznění velmi těžkého psychopata, kterému na uzavřeném oddělení zapomněli dát prášky, popřípadě nějaký ten elektrošok. Jistě, asi trochu přeháním, některé z následujících výsledků mého pozorování z poslední doby si však s tou představou vyloženě zahrávají.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 29         


Fraktálové vesmíry

rubrika: Populárně naučný koutek


Dalšími Einsteinovými vesmíry jsem ukončil vcelku systematický přehled modelů vesmíru, encyklopedicky a historicky seřazený v Barrowově Knize vesmírů. V dalších částech této vesmírné série se budu věnovat jen některým velmi zvláštním a podnětným modelům vesmíru doprovázených zajímavými postřehy. Na úvod jsem vybral Fraktálové vesmíry, jež Barrow zařadil do kapitoly Neočekávané vesmíry: rokokové období. Fraktály se zde již vyskytly v podobě hezké prezentace Fraktály, kterou Neviditelného čerta obdařila Astra, v jejíž textové části je uveden jejich stručný matematický popis.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 12         


Další Einsteinovy vesmíry

rubrika: Populárně naučný koutek


V předchozí části na téma Einsteinovy vesmíry byla uvedena tři různá řešení Einsteinových rovnic obecné teorie relativity vedoucí ke třem možným vesmírům. Pro dnešní část jsem vybral ještě další modely těchto vesmírů, jelikož každý z nich narazil na něco zajímavého, co se nakonec zúročilo v soudobém modelu či modelech vesmíru. Samotný Einstein, stejně jako někteří jeho následovníci, se samozřejmě více či méně zúčastnil odborné debaty kolem všech těchto modelů vesmíru s nejrůznějšími podnětnými myšlenkami a nezůstal jen u toho. Nespokojil se jenom se svým původním statickým vesmírem, ale spolu de Sitterem (viz Einsteinovy vesmíry) se pokusil sestavit jiný. A tím právě začneme.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Romantická

rubrika: Poetický koutek


(A dětská)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Sobotní malé zamyšlení

rubrika: Pel-mel


V posledním čase přemýšlím nad spoustou věcí. Mnoho z těch věcí dnes už vnímám poněkud jinak než před tím časem, ačkoli ne až tak úplně. Nacházím v nich něco, co jsem tam už dříve tušil, jenže teď to vnímám jasněji a jednotlivé kamínky se začínají skládat do mozaiky. A při pohledu na ni mě jímá téměř děs.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 36         


«     1    2  3  4   »