Archiv - Duben 2012


« strana 1 »

Logopedická báseň o stavu nitra

rubrika: Poetický koutek


Yorika


Celý článek »

komentářů: 1         


Dítě v nás

rubrika: Pel-mel


"Každé dítě je do jisté míry génius a každý génius je do jisté míry dítě."
(Arthur Schopenhauer)

V únoru 1943, měsíc před vydáním vyprávění Malý princ, uveřejňuje nejčtenější francouzský autor svůj Dopis vyhnanci. Adresátem je Léon Werth, jeho přítel. S dosti temnou skepsí popisuje Antoine de Saint-Exupéry krizi moderního fragmentarizovaného vědomí:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Manipulace myslí na farmě

rubrika: Pel-mel


Když v roce 1950 zemřel slavný levicový spisovatel George Orwell, E. Howard Hunt, tehdejší ředitel CIA (který se později proslavil během Watergate), okamžitě vyslal své agenty do "Anglie poblíž Londýna" s úkolem přesvědčit vdovu po Orwellovi, aby jim prodala filmová práva na Farmu zvířat.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 15         


Fraktály

rubrika: Prezentační koutek


Fraktál je geometrický objekt. Termín pochází z latinského fractus - rozbitý.

 

Astra


Celý článek »

komentářů: 10         


Toxoplasma - parazit manipulátor

rubrika: Populárně naučný koutek


Podle manipulační hypotézy řada druhů parazitů mění chování svého hostitele tak, aby se snáze dostali z původního nakaženého hostitele do nového, nenakaženého. Například parazit, který k dokončení svého životního cyklu potřebuje, aby nakaženého hostitele pozřel dravec určitého druhu (a nakazil se tak), je často schopen měnit chování i vzhled nakaženého jedince takovým způsobem, že se tento stane s větší pravděpodobností kořistí tohoto dravce. Infikovaný jedinec je například méně opatrný, je nápadnější, více se pohybuje v otevřeném prostoru nebo pomaleji reaguje na nebezpečné podněty.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Pouto k druhým

rubrika: Pel-mel


Život je boj. A takový boj nestojí za to vést jen pro něj samý. Stále hledáme smysl svého bytí za hranicemi "únavy ze sebe samého", máme-li použít pěknou formulaci francouzského sociologa Alaina Ehrenberga. Abychom dále vyvíjeli snahu žít, potřebujeme jiný důvod než pouhé přežití.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


Trubadůrská

rubrika: Vinárna U Čerta


Tak tahle píseň přišla jako na zavolanou.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Zkoumání paměti

rubrika: Pel-mel


Otestujte si paměť. Kolik z uvedených slov si dokážete zapamatovat?

jablko; stůl; koberec; pes; procházka; deka; noc; prostěradlo; květiny; sny; měď; čajník; židle; spánek; peřina; měsíc; klobouk; pyžamo; kniha.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 9         


Satelitní snímky Země

rubrika: Prezentační koutek


Prezentace obsahuje na 40 snímků pořízených ze satelitů Země, většinou z Mezinárodní vesmírné stanice. Jsou na nich zajímavé přírodní útvary, např. Národní park Kakadu (Austrálie), Yellowstonský národní park (USA), Ropné písky (Tunisko), Jižní Kordillery (Peru), Velký korálový útes (Austrálie), vulkán Krenicyn na ostrově Onekotan (Rusko), struktura Richat v Saharské poušti v Mauretánii, vulkán Fuji (Japonsko), Gibraltarský průliv, vrchol Mount Everestu, nebo noční pohledy na některé světové metropole (Paříž, Londýn, Lisabon, Athény, Benátky, Neapol, Řím, Káhira, Peking, Šanghaj, Manila a Karáčí).

Josef Š.


Celý článek »

komentářů: 0         


Hospodská

rubrika: Vinárna U Čerta


Pro dnešní posezení ve vinárně U Čerta jsem si připravil jednu starší písničku od Karla Plíhala.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


«     1    2  3  4   »