Archiv - Únor 2012


« strana 1 »

Zamrzlá evoluce aneb sbohem eugeniko!

rubrika: Populárně naučný koutek


K mému ostřížímu zraku doputovala skrze knihkupectví Academia knížka od Jaroslava Flegra, která se věnuje zamrzlé evoluci. Abych ji uvedl, tak nejdříve přetlumočím pár poznámek z její obálky a z předmluvy od Stanislava Komárka, jehož eseji jsem vás již na Čertovi obohacoval, a pak se přemístím až téměř ke konci knížky, kde mě při prvním nahlédnutí zaujala osmnáctá kapitola, z níž ocituji závěrečnou pasáž o tom, jak se loučíme s eugenikou.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Proč nás vlastně zajímá život na exoplanetách?

rubrika: Pel-mel


Už nějakou dobu se v Astronomickém koutku probírá otázka existence mimozemských civilizací a popřípadě jejich komunikace s námi, neřkuli jejich návštěva či přímo přítomnost na naší planetě. Na toto téma se zde již v minulosti objevila celá řada článků, jejichž seznam je uveden v SETI a podivné ticho.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


S tím, kdo mě miluje, není něco v pořádku

rubrika: Pel-mel


Spontánně jsem dospěl k závěru, že nastal čas, abych vás seznámil s další lekcí, kterak se uvést do neštěstí. Ta dnešní bude mít citově velmi zabarvený nádech, neboť se bude dotýkat něčeho tak neuchopitelného, čím bezesporu láska je. Kdo se v takovémto stavu zrovna nachází, tomu doporučuji, aby si tuto lekci přečetl v době, kdy se jeho partner či partnerka nenachází někde nablízku. Připraveni? Jdeme na to:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Carbon Fullerenes & Nanotubes

rubrika: Prezentační koutek


Zhruba před osmi lety jsem vytvořil prezentaci o fullerenech a nanotrubičkách. Dávám ji tady jako první pokus o založení prezentačního koutku. Po kliknutí na kterýkoli odkaz skrývající se pod názvem kapitoly by se vám měla objevit prezentace v PowerPointu. Pokud vás teoretické podrobnosti fyzikálního pozadí nezajímají, tak první kapitolu přeskočte.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Ve větvích mecenáše

rubrika: Pel-mel


K dnešnímu sobotnímu rozjímání jsem si připravil jeden esej od Stanislava Komárka, jenž se z počátku věnuje svým způsobem altruismu, aby nakonec zamířil k obecnému závěru. Můj názor je, že se mi ta úvaha líbí, ale nechám to na vás - vezměte si z toho, co chcete:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Nedoporučované potraviny

rubrika: Pel-mel


Jedna z věcí, které můžete pro své zdraví, vitalitu a dlouhý život udělat, je vyhýbat se méně doporučovaným potravinám nebo aspoň snížit jejich konzumaci. Abyste se mohli zorientovat, nabízím přehled některých potravin tohoto typu, který jsem našel v knížce, jejíž název je uveden na konci tohoto potravinového poučení:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 13         


Paradox mlčení vesmíru

rubrika: Astronomický koutek


Přede mnou leží knížka od Luďka Frkala, kterou si vydal vlastním nákladem a já jsem ji zakoupil v knihkupectví Academia. Napsal ji člověk, který se místo kosmonauta, astronoma či jaderného fyzika, kterými chtěl být od svých 6 let, stal v 19 letech otcem a tomu chtě nechtě podřídil i své ostatní životní cíle. S kariérou technika obuvnické a později letecké výroby se však nesmířil a od svých 25 let publikoval pravidelně v populárně vědeckých časopisech.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 12         


«     1    2  3  4  5   »