Pijavice (barometr, který kouše)

rubrika: Pel-mel


V souvislosti s tímto živočichem vás žádným kvizem trápit nebudu. Není třeba se na nic ptát, protože kdo si s tímto tvorem neumí poradit, tomu ublíží, a kdo umí, toho vyléčí. Nechme však těch srandiček, předávám slovo jedněm z mých nejoblíbenějších popularizátorů nápravy všeobecné nevědomosti, Johnu Lloydovi a Johnu Mitchinsonovi:

Lucifer


Na světě žije 650 druhů pijavic. Jsou to kroužkovci: velmi blízcí, ale vývojově vyspělejší příbuzní žížal. Přestože mohou být různě dlouhé - od maličkých až po pětačtyřiceticentimetrové, všechny mají 34 článků, každý z vlastním "mozkem". (Poznámka: Nejrůznější zdroje se v počtu článků čili segmentů rozcházejí, kupříkladu Wikipedie hlásí 33, Wikipedia 32, někde dokonce hlásí 30 a jinde 34 jako John Lloyd a John Mitchinson. Doufejme, že alespoň pijavice v tom mají jasno.) Hlavový článek obsahuje dva laločnaté řídící útvary, zatímco ostatní jen jednoduchý shluk neuronů zvaný ganglium (z řeckého "zduřenina"). (Poznámka: Překladatel - jehož jméno uvádět nebudu, protože kdoví, jak se mu to tam nasáčkovalo - to přeložil jako shluk neutronů, což mě v souvislosti se zduřeninou docela pobavilo.) Jedné pijavici stačí k životu pouze 15 000 neuronů (mozek včely medonosné jich obsahuje 950 000). (Poznámka: Tady se mu to tam kupodivu nenasáčkovalo.)

Většina pijavic je dravá, několik druhů se specializovalo k sání krve. Nejznámější je pijavice lékařská (Hirudo medicinalis). Tyto pijavice mají tři svalnaté ústní destičky, každá je opatřena řadou drobných, ale velmi ostrých rohovinových zoubků (celkem asi 300). Ty proříznou kůži a naruší kapiláry. Destičky jsou umístěné uprostřed mohutné přísavky, která kolem rány vytvoří podtlak, aby krev plynule proudila do zažívacího traktu pijavice. Pijavice saje až hodinu a při tom se pětkrát až desetkrát zvětší; spolyká množství krve odpovídající polévkové lžíci. Když je plná, odpadne, a na těle po ní zbude ranka ve tvaru Y, podobná znaku Mercedesu. Jedno nasání jí vydrží až šest měsíců. Přisátí a poranění pijavicí nebolí, ale může krvácet až deset hodin. To proto, že sliny pijavic obsahují jak anestetika, tak hirudin, látku proti srážlivosti krve. Bez toho by pijavice připomínaly naducané jelito.

Pijavice se patrně začaly používat v lékařství v Indii kolem roku 1000 př. n. l. Pouštění žilou pomocí pijavic znali už Aztékové, Babyloňané, Egypťané a řecké kultury. Hippokrates učil, že se tím znovu obnoví rovnováha čtyř základních šťáv - krve, hlenu, černé žluči a žluté žluči. Do 19. století bylo používání pijavic v lékařství natolik rozšířené, že jich Francie jen za rok 1833 dovezla 42 milionů kusů. Do konce 19. století byly už po světě téměř vysbírány. Dnes patří v Evropě k vzácným a chráněným živočichům.

Pijavice se v lékařství používají stále. Hlavně při léčbě popálenin a na plastické chirurgii se využívají jejich krvesajné vlastnosti a protisrážlivosti hirudinu. (Poznámka: V restauraci U Kruhu, která se nachází nedaleko knihkupectví Academia, z něhož odsávám populárně naučné knížky, si občas dám krvesaj, který se servíruje ve zkumavce a je to takový alkoholický nápoj s velmi peprnými ingrediencemi. Jestli to nějak souvisí s pijavicemi, to netuším, ale vzhledem k těm zkumavkám to není až tak vyloučeno.) Mohou nám také ulevit při bolestivém zánětu, při osteoporóze a zhmožděninách. Britské nemocnice každoročně od pěstitelů (Poznámka: asi spíš chovatelů) vykoupí 15 000 pijavic lékařských.

Nepokoušejte se odstranit přisátou pijavici tím, že ji budete pálit nebo posypávat solí. Tím byste ji přinutili zvracet krev zpátky do rány, a ta by mohla způsobit infekci. Nehtem postupně zajíždějte pod každou ze tří částí přísavky. Pokud máte tu smůlu, že se vám pijavice přisála v ústech, vykloktejte si vodkou. V roce 1799 pili napoleonští vojáci na Sinaji vodu kontaminovanou pijavicemi. Ty se vojákům přisály do nosu, úst a jícnu a stovky jich zadusily.

Pijavice také dokáží předpovídat bouřku. Změny v atmosférickém tlaku způsobují, že se ve vodě, kde plavou, rozpouští méně kyslíku, což je přiměje vyplavat k hladině. Předpovídač bouře od George Merryweathera, důmyslný barometr z pijavic, byl v roce 1851 jednou z hlavních atrakcí na Velké výstavě v Londýně. Tento přístroj se skládá z dvanácti malých lahví, každá z nich obsahuje dešťovou vodu a pijavici. Pokud se blíží bouře, pijavice vyleze nahoru a zmáčkne páčku, k níž je řetízkem připojeno kladívko, jež udeří do zvonku.

Nervová soustava pijavic se využívá k sestrojení organického počítače. Toto zařízení chce po neuronech, aby provedly jednoduché výpočty. Na rozdíl od silikonových procesorů neurony "vymyslí" odpověď tak, že se mezi sebou propojí.

Nakonec jsem se rozhodl, že se vám tím kvizem přece jenom zavděčím. Otázka zní: Kolik očí má pijavice lékařská?

a) dvě
b) čtyři
c) šest
d) osm
e) deset
f) dvanáct

Odpověď naleznete na stránce Pijavka lékařská, pátý odstavec od konce.

Zdroj: John Lloyd a John Mitchinson, Kniha všeobecné nevědomosti o zvířatech

Poznámky: Když si kliknete na obrázek pijavice nahoře, objeví se vám její anatomie. Ten nápoj, který občas U Kruhu piju ze zkumavek, se jmenuje Ďábelský krvesajdevil


komentářů: 6         Komentáře (6)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
6
Lucifer * 08.10.2013, 19:42:26
[5]

P.S. I love You

http://www.youtube.com/watch?v=p41xLRmEPoY

Přírodo S vyplazeným jazykem

5
Evička (neregistrovaný) 08.10.2013, 17:50:56
ahoj přírodop i love S vyplazeným jazykem S vyplazeným jazykem S vyplazeným jazykem S vyplazeným jazykem you

EvaO
4
EvaO * 29.07.2012, 22:46:17
Přírodopisná témata mám ráda. Článek jako vždy poučí, což je dobře. Co do krásy a půvabu však taková pijavice není nic moc Nerozhodný . Nevím, jak bych se tvářila, kdyby mi jich lékařsky pár nasadili. To bych musela být už moc přesvědčená o jejich blahodárném účinku, abych k tomu svolila Křičící . Nevím, jak se do té pijavice vlezou všechny ty páry očí, 2 srdce... no, asi vlezou, příroda je mocná čarodějka. Toto rčení však používám hlavně v souvislosti s tím, když nějakou květenu či keřík sestříhám málem "na ježka" a čím víc ostříhám, tím krásněji znova obroste S vyplazeným jazykem

Lucifer
3
Lucifer * 29.07.2012, 12:26:31
Nicméně myšlenka, že bych mohl vymýšlet testy, které nenabízejí žádnou správnou odpověď je zajímavá, možná to někdy vyzkouším. Úžasný

Lucifer
2
Lucifer * 29.07.2012, 12:21:35
Výklad dekonvoluce je kupříkladu tady

http://cs.wikipedia.org/wiki/Dekonvoluce

Podle odkazu uvedeného u kvizu má pijavice pět párů očí, takže správná odpověď je e). Není však vyloučeno, že někdo jiný, stejně jako u počtu segmentů, napočítal jiný počet párů očí. Mrkající

Axina
1
Axina 29.07.2012, 09:43:38
Moc hezký a zajímavý článek. Fakt. Líbí se mi a rozumím mu!

Poznání, že včerejšímu článku - básni Letní evoluce - nejsem schopna porozumět bez Wikipedie, se mnou hluboce otřáslo Překvapený Poznámka: EvaO šla najisto za tetičkou Wiki. Já jsem zkusila i 4-svazkovou všeobecnou encyklopedii Universum, která obsahuje 80 000 hesel! Konvoluce a dekonvoluce tam není. Vím, měla jsem před lety investovat do 10-svazkové encyklopedie obsahující 150 000 hesel, ale kdo mohl vědět, že narazím na Neviditelného čerta...? Nevinný

Neurony a neutrony. Napadlo mne, že za to může kontrola pravopisu ve Wordu. Nemůže. Experimentálně ověřeno.

Test, jehož žádná z nabízených odpovědí není správná, měl okouzlil! Považuji za novátorský a správný počin. Konečně přestanou bodovat nepoctivci, kteří se ke zkoušce dostatečně nepřipravili a spoléhají na milosrdnost náhody. (Ještě lepší formou zkoušky je otázka bez možných odpovědí. Ale to už tady kdysi bylo a moderní člověk nemůže jít zpátky. Kdo jen chvíli stál, už stojí opodál S vyplazeným jazykem )

«     1     »