Binturong - Přivoň si k mému popcornu

rubrika: Pel-mel


Ze zoologické zahrady Johna Lloyda a Johna Mitchinsona jsme tady naposledy měli velbloudy. Tenhle týden se končí srpen, a tak si myslím, že by to chtělo něco ještě exotičtějšího. Což takhle dát si binturonga? Nemyslím k jídlu, ale jako průvodce posledním srpnovým týdnem. V tom je totiž binturong neskonale šikovný, neboť je vybaven chápavým chlupatým vodítkem, a navíc ještě skvělým voňavým parfémem. Ještě než si s binturongem vyjdeme na procházku, předkládám následující kvizovou otázku. Čím binturong nepohrdne?

a) buchtami
b) bonbony
c) zralými banány či mangy
d) koktejly
e) jablečnými koláči

Lucifer


Vysoko v korunách tropických lesů jižní Asie žije jediná šelma Starého světa, která dosud používá ocas k lezení. Patří mezi cibetky. Cibetky jsou příbuzné koček, ale také promyk a hyen. Binturong (Arctictis binturong) získal jméno z malajského jazyka, který už neexistuje, a na první pohled není těžké pochopit, proč se mu anglicky říká "bearcat" - kočkomedvěd. Má obličej a vousky jako tuleň, dlouhou chundelatou medvědí srst, ocas jako opice a drápy jako promyka. A není to žádný mrňavý, potřeštěný stromolezec: váží dvacet kilogramů a měří skoro dva metry (představte si třeba retrívra, který umí používat ocas ke šplhání po stromech). Takže, přestože binturong tráví skoro celý život v korunách stromů, pohybuje se velmi pomalu a rozvážně, a proto si ho lidé často pletou s lenochodem.

Ocas binturonga je až metr dlouhý, svalnatý a slouží jako pátá končetina, s lysým, kožnatým místem na konci, používaným k úchopu - podobné mívají opice, které se ovšem vyvinuly odlišně. A stejně jako někteří primáti, binturong také používá ocas k uchopování a držení potravy a bývá za něj zavěšený na větvi. Ocas je dostatečně silný, takže jej udrží hlavou dolů při šplhání po kmeni, nebo když se posouvá po větvi na těžko dosažitelné plody.

Binturongové se živí lesními plody a přímo milují sladké. V zajetí si vybírají hodně zralé banány a manga, ale nepohrdnou ani bonbony, buchtami, jablečnými koláči a koktejly. (Jak vidno, tak kviz byl tentokrát takovým chytákem, ba přímo blafákem.) V důsledku toho se jim zvýší hladina cukru v krvi, což může vyústit v hodinu šíleného poskakování a pobíhání, po němž klesnou vyčerpání a usnou. Navzdory tomu v sobě volně žijící binturongové nezapřou masožravce a čas od času si chytí ptáčka nebo rybu - jsou vynikající plavci.

Binturongové si, stejně jako ostatní cibetkovité šelmy, značkují teritorium pronikavým sekretem. Pižmo cibetek, které se zvířatům odebíralo a análních žláz pomocí speciální lžičky, se po staletí používalo jako ceněná surovina pro výrobu parfémů. Binturong má velkou žlázu pod ocasem, kterou se tře o větve, kůly a další orientační body, aby zanechal vizitku s podrobnostmi o pohlaví, věku a společenském postavení. Ve srovnání s některými jinými druhy cibetek pach binturonga příjemně voní jako máslový popcorn. Zanechávají ho jak samečci, tak samičky - ovšem samička binturonga vypadá jako sameček: je mnohem větší a má zbytnělý klitoris (na hyenu ovšem v tomto směru nemá) podobající se penisu. Pro výměšky ze žláz se loví samci i samičky, penisová kost samečka je ceněna v čínské medicíně. Má podporovat plodnost a pravděpodobnost početí mužských potomků.

Ačkoli to zní neuvěřitelně, binturongové se také chytají, a lidé je chovají doma jako domácí mazlíčky; ovšem, vzhledem k jejich potřebě šplhat, většinou ne v bytě. Ve Spojených státech jsou velmi oblíbení a chovný jedinec může stát až dva tisíce dolarů. Zjevně se dají snadno ochočit a jejich ocas dokonce funguje jako chlupaté vodítko - chytí vás jím za ruku, když je povedete na procházku.

Zdroj: John Lloyd a John Mitchinson, Kniha všeobecné nevědomosti o zvířatech

Poznámka:

Přemýšlím o tom, že si pořídím binturonga. Rád chodím na procházky a mít k dispozici tak šikovné vodítko s nenapodobitelným parfémem... No nekup to! A to ještě není všechno. Když mě binturong naštve, nakrmím ho cukrovinkami, on mě pobaví šíleným tanečkem, potom se odkýbluje do spánku a na chvíli od něj bude klid.devil


komentářů: 6         Komentáře (6)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Axina
6
Axina * 27.08.2012, 12:57:33
Astro, 2 metry jsou v pořádku. Tělo metr, ocas taky Usmívající se

Astra
5
Astra * 27.08.2012, 12:46:21
Je to roztomilý cumlík, jen mi nějak neštymuje jeho délka - Lucifer uvádí něco po polovinu delšího, než informace od Axiny. Přikláním se k Axině, dva metry je cumoc. Ale jinak to musí být docela mazec - představa Lucifera, jak vodí binturonga na špacír,by stála za pokoukání. S vyplazeným jazykem

Lucifer
4
Lucifer * 27.08.2012, 11:44:25
[3] Brzy asi vyrazím do ZOO, abych si tohle přítulné zvířátko prohlédl. Vidět binturonga a zemřít Úžasný

Axina
3
Axina * 27.08.2012, 10:30:35
Zjistila jsem, že ZOO Praha má hezky udělané webové stránky. Je na nich k dispozici lexikon zvířat a informace, kde lze dané zvíře v ZOO nalézt. Binturong je v pavilonu Indonéská džungle v horní části zahrady - nad hlavním vchodem.

http://www.zoopraha.cz/cs/o-zviratech/lexikon/savci/binturong


Axina
2
Axina * 27.08.2012, 09:08:40
Tak to já jsem prosím věděla hned, co za zvíře je binturong. V mládí jsem četla trilogii Františka Flose Lovci orchidejí. Tam jakýsi "mistr Loupáček" (bývalý cirkusák, který se přidal k členům výpravy do tropů) si takové zvířátko obstaral a ochočil. Myslím, že to bylo na Borneu.

EvaO
1
EvaO * 27.08.2012, 07:33:43
Když jsem četla kvízovou otázku a nabízené odpovědi, myslela jsem, že se jedná o nějaké vymyšlené, tudíž neexistující zvíře. Článek doložil, že taková potvora není výmysl. V Americe je možné všechno a chovat takového binturonga je téměř brnkačka. Ještě že tam nežiju, abych nemusela být IN. Přestože tenhle tvor údajně voní, tak bych o něj nestála ani "v akci". Nějak mi není sympatický.

«     1     »