Kresby na planině Nazca

rubrika: Pel-mel


Na náhorní plošině jihoamerického Peru se nachází více než 300 obrazců, tvořených světlými liniemi, vzniklými odstraněním tmavšího vulkanického povrchu. Jednotlivé obrazce jsou zřetelné až při pohledu z letadla nebo balonu a dodnes není jednoznačně prokázáno, z jakého důvodu byly vytvořeny.

Lucifer


Soudí se, že tyto kresby jsou výtvorem národa jménem Nazca, který danou oblast obýval asi od roku 200 př.n.l. do roku 600 n.l. Dnes se tak nazývá celá náhorní plošina i přilehlé městečko. Kresby, někdy nazývané "geoglyfy", se nachází na ploše zabírající něco přes 1 000 km2, která je pokryta suchou kamenitou pouští zvanou Pampa Colorado. Kresby vznikly odstraněním vrstvy červeného kamení a půdy až ke světlejší spodní vrstvě.

Některé geoglyfy, představující hlavně antropomorfní postavy, jsou vyvedené na svazích pahorků na okraji pouště. Celkem se tam vyskytuje přes 300 geoglyfů v podobě geometrických tvarů, kreseb zvířat, rostlin a postav; jsou tam například obrazy velryb, ptáků, ještěrek, stromu, rukou, květu, trojúhelníky, spirály, hvězdy, a také kresba postavy, která podle některých názorů představuje kosmonauta. Některé kresby jakoby postrádaly smysl a totéž lze říci o jejich rozmístění, protože se vesměs vzájemně překrývají. Přesto lze v kresbách rozeznat cosi jako vchody, což naznačuje, že lidé pochodovali podle čar, patrně při nějakém náboženském obřadu.

Záhada obestírající datum vzniku kreseb byla zdrojem nejrůznějších dohadů o tom, kdo a za jakým účelem je vytvořil. Dohady zahrnují i takové fantazie, jako je Dänikenova (podle níž jde o přistávací plochy pro mimozemské bytosti, přičemž kresby prý měly návštěvníky z kosmu přimět k návratu), ale i teorii astronomického kalendáře německé archeoložky a matematičky Marie Reichové, která tvrdí, že geoglyfy ukazují směrem k důležitým hvězdám, planetám a nebeským jevům. Tato teorie však naráží na jeden problém: v průběhu doby se polohy hvězd a planet změnily, takže dokud nebude přesně známo, kdy kresby vznikly, nelze ani přesně určit, na která nebeská tělesa vlastně jednotlivé čáry ukazují.

Existují ale i další teorie: Podle Roberta Basta kresby připomínají potopu světa, podle Gilberta de Jonga jde o nazcanský zvěrokruh. Markus Reindel se zase domnívá, že kresby označují místo, kde se v podzemí nacházejí zásoby vody, profesorka H. Sivermanová soudí, že postavy jsou znaky jednotlivých klanů obývajících dané území.

Nazcanské kresby dnes bohužel vykazují známky eroze a chátrání, zčásti vinou lidské aktivity při hledání reliktů, zčásti také vinou stavebních prací a cest vedoucích nalezištěm.

Zdroj: Simon Cox, Andělé a démoni - fakta

Některé další zdroje:

Obrazce na planině Nazca
Nazca
Objeveny nové kresby postav na plošině Nazca v Peru

Některé další obrázky:

opice
pavouk
kondor
ruce

Video:

 


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_