Konspirační teorie

rubrika: Pel-mel


Lidé si odjakživa vymýšleli konspirační teorie, aby si mohli vysvětlit něco, na co by jim stačila ležérně nabroušená Occamova břitva (někdy se píše Ockhamova břitva, latinsky pak Lex parsimoniae). Dříve či později tomu každý člověk alespoň na chvíli propadne. A nyní vám předvedu, kterak mě to popadlo v jistém okamžiku včerejšího dopoledne. (Píšu včerejšího, ale když to píšu, tak se jedná o dnešní dopoledne, které se teprve po vyjití mé konspirační teorie stane dopolednem včerejším.)

Lucifer


Ke své instituci se mohu dostat několikerým způsobem, prakticky ze všech možných stran. Jeden z těch způsobů vede po úzkém chodníčku, na jehož jedné straně se za plotem nachází jedna z budov naší instituce, a na straně druhé za ještě větším plotem budova instituce, která se zabývá úplně něčím jiným než ta naše. Čím se zabývá, to vám přesně nepovím, neboť je zcela evidentní, že působí v jakémsi státním utajení. Svého času tam sídlil Interpol, pak nějaké oddělení ministerstva vnitra a tak podobně. V každém případě se jedná o instituci, která je jakousi státní bezpečnostní složkou.

Chodník mezi ploty obou institucí, se nachází již na pozemku naší instituce. Není dlouhý a lemují ho čtyři pouliční svítilny. V poslední době jsem si všiml, že ty svítilny svítí i ve dne. Když jsem včera dopoledne tímto chodníkem kráčel směrem k jinému objektu naší instituce, kde mám pracovnu, uviděl jsem, že první svítilna svítí, druhá ne a třetí ano, čtvrtá byla zakrytá stromem na našem chodníčku. Proti mně šla paní s kočárkem, a protože jsem měl zrovna takovou rozvernou náladu, tak jsem ji pozdravil a poznamenal, že to tady už nějakou dobu sleduji a zjišťuji, že ty svítilny tak nějak prapodivně svítí i ve dne. Po tomto úvodním prohlášení jsem ukázal na druhou svítilnu a řekl, že tahle nesvítí, pak jsem se otočil, ukázal na třetí a... a brada mi spadla do klína. Ta třetí už taky nesvítila. Otočil jsem se tedy na tu jinak velmi příjemně a přirozeně vypadající paní a zeptal se ji, jak to dokázala tak rychle zhasnout. Podívala se na mě s jistým soucitem, usmála se a pokračovala v tlačení kočárku opačným směrem. Já jsem svůj směr i nadále dodržoval a v hlavě se mi začínala rodit konspirační teorie. Tedy ona vlastně asi není konspirační, protože konspirační teorie se zabývá tajným spiknutím proti současným vládním kruhům, ale člověk si nemůže být ničím jistý.

To prapodivné svícení a zhasínání pouličních svítilen mezi ploty dvou zcela protichůdných institucí má totiž jeden zvláštní doprovodný jev. Těsně za plotem oné utajené instituce rostlo několik stromů a společně se stromy na naší straně to vytvářelo velmi příjemný zelený tunel nad chodníčkem. Nedávno se za tím jejich plotem začalo kácet. Když jsem to sledoval, první, co mě napadlo, bylo, že z budovy jejich instituce chtějí dobře vidět na náš chodník, popřípadě na budovu naší instituce. Ale proč? Chtějí zkoumat, kdo zde chodí zkoumat? Pak jsem si to spojil s těmi svítilnami a konspirační teorie se začala soukat na světlo světa.

Představte si, že tato utajená instituce potřebuje nějaký zcela utajený kanál, jímž jsou jí předávány zcela utajené informace. Potřebuje kanál, který nemůže odezírat žádná cizí špionážní instituce. Může si nechat normálními komunikačními prostředky posílat zakódované zprávy, ale každá šifra se dá dekódovat, obzvláště když uvážíme současné možnosti kvalitních počítačů a jejich programátorů. Ke každé utajené zprávě, kterou pošlete, musí existovat nějaký kód, kterým ho má váš příjemce dekódovat. Ten váš příjemce buď ho už má, v tom případě na něj dřív či později cizí špionáž přijde, nebo ho pokaždé měníte a tu změnu nenápadně pošlete jiným kanálem. Nejspolehlivější kanál je takový, který se nedá nijakým způsobem odhalit. A teď jsme u toho.

Moje představa je taková, že tím kanálem jsou ony svítilny, a proto si k nim z té instituce vysekali výhled. Ten kanál se samozřejmě, ostatně jako všechno, odhalit dá, což jsem právě učinil, ale pravděpodobnost je téměř nulová. Do naší instituce chodí jedinci, kteří se takovými ptákovinami nezabývají a členové nepřátelské špionážní instituce k nám zavítají jen velmi zřídka, a to za zcela jiným účelem. A pokud to někdo jako já odhalí, tak s tím evidentně nemůže nic závažného udělat.

Ona utajená instituce používá k příjmu zakódovaných zpráv internet. Každá věta ve zprávě je zakódovaná jinou šifrou. Zpráva přijde emailem, příslušný agent ji zkopíruje na flash disk a přenese ji do počítače, který není připojený na internet. V tom počítači, který se nachází u okna, z něhož je vidět náš chodníček a hlavně ty čtyři pouliční svítilny, je implementován dekódovací program. Příslušný agent ten program spustí a nějakým jiným kanálem naváže kontakt s odesílatelem této zprávy. Na obrazovce se objeví první věta zprávy, odesílatel dostane signál, aby potvrdil, který ze současných dešifrovacích kódů má být použit, což učiní tak, že rozsvítí či zhasne jednu ze čtyř pouličních svítilen. Tyto svítilny jsou totiž vybaveny dálkovým přepínačem. Číslo aktuální šifry k dané větě z utajené zprávy je zakódováno ve dvojkové soustavě. Když svítilna svítí, tak reprezentuje jedničku, kdy nesvítí, reprezentuje nulu. Aktuálních dešifrovacích kódů může být šestnáct. Čtyři jedničky převedené z dvojkové do desítkové soustavy znamenají patnáct, a když budou všechny svítilny zhasnuté, nula nemá smysl, protože takový kód neexistuje, takže to znamená, že je tam ještě pátá rožnutá svítilna, což dává šestnáct. Agent se podívá na svítilny, do přihrádky, která se objeví pod větou ze zprávy, vloží příslušní číslo ve dvojkové soustavě a zbytek vyřeší dekódovací program. Agent pak přejde na další větu a tak dále.

Do počítače, který dešifruje onu utajovanou zprávu, se nenabourá ani ten nejlepší hacker, zkrátka vůbec nikdo, ledaže by byl podplacený samotný agent operátor. Dekódovací šifry se mohou den ode dne měnit. K tomu je zapotřebí jiný program, který je vygeneruje podle jednoznačně definovaného algoritmu a který má ve svém počítači nepřipojeném na internet implementován i každý odesílatel. Stačí se nějak nenápadně dohodnout, jak často bude probíhat jejich aktualizace.

Jestli je na tom něco konspiračního, to vážně netuším - ale faktem je, že pokud to tak skutečně funguje, tak je to bezesporu jedna z nejutajovanějších komunikací. A pokud jsem si to jen tak navzdory Occamově břitvě vyfantazíroval, tak je to jistě dobrý návod, jak něco takového uskutečnit. V každém případě děkuji za pozornost.

Pohov.devil


komentářů: 27         Komentáře (27)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Astra
33
Astra * 13.10.2012, 08:39:58
Tak jsem zase něco zmeškala? Jaký nactiutrhač-ka si dovolil-a pokálet zdejší stránky? Pět smazaných výlevů? To musela být síla! Takže asi dobře, že jsem to neviděla. Nemám takové vrtochy ráda. Ani takové lidi! S vyplazeným jazykem

Lucifer
32
Lucifer * 12.10.2012, 21:01:29
[30] Kdyby dotyčná osoba napsala nějaký normální argument, ale takové kydy mažu i po sobě. Sem to fakt nepatří, a obvzláště pak pod mou skvělou konspirační teorií. Úžasný Mrkající Nevinný

Axina
30
Axina * 12.10.2012, 20:53:29
Vážení, zajisté jste si všimli, že pořadová čísla komentářů u tohoto článku nejsou kontinuální. Lucifer byl nucen uklízet. Já se k tomu chystala, on to stihnul dřív. Vždycky mne v podobných chvílích napadá věta z jedné povídky Stanislava Lema: "Kde bere ten dobytek tolik síly...?" Tím mám samozřejmě na mysli autora útočných a nactiutrhačných komentářů Usmívající se
Pokusím se povídku přiblížit:
Mladý adept na astronauta, pilot Pirx, skládá zkoušky. Je nervózní. Tím víc, že spolu s ním skládá zkoušku nejlepší student ročníku, frajer a šprt Boerst. Pirx si myslí, že poprvé letí na Měsíc, ale ve skutečnosti je na Zemi na trenažéru.
Za letu se mu v pilotní kabině uvolní kryt jakéhosi zařízení a mezi dva obnažené vodiče pod napětím se dostane moucha. Chvíli leze po jednom drátu, chvíli po druhém. Bzučí mu do sluchátek jako bombardér. Tehdy říká hlavní hrdina povídky pilot Pirx tu inkriminovanou větu...
Nakonec se moucha usadí tak, že způsobí krátké spojení. Seškvaří ji to, ale nastane řada problémů. Pirx neví, co má řešit dřív. Nakonec vybere střemhlavý pád na povrch Měsíc tím nejostřejším manévrem za značného přetížení. Když vyleze z lodi a zjistí, že všechno byla jen simulace, nevěřícně se rozhlíží kolem sebe. Uvidí řevem se zalykajícího nepříčetného tvora.
Boerst se srazil s Měsícem Usmívající seLudmila
24
Ludmila 12.10.2012, 19:15:48
Na oslu je cestování bezpečnější, pád z menší výšky tolik nebolí. Jeho hlasový projev nahradí pop, v noci jej lze využít jako podložku pod hlavu. Není nad osla.

Lucifer
23
Lucifer * 12.10.2012, 18:18:05
K předchozímu nástinu své nové konspirační teorie bych ještě měl dodat, že dopravní prostředky nebudou funkční a lidé se budou muset přemísťovat pěšmo nebo na koni či oslu. Ten velký ruksak na zádech budou mít proto, aby mohli přemísťovat i prostředky k uspokojení svých základních životních potřeb. Úžasný

Lucifer
21
Lucifer * 12.10.2012, 18:11:20
Dobře, tak tahle konspirační teorie mi nevyšla. Z rukávu však mohu vytáhnout nejméně tucet dalších. Kupříkladu fakt, že počet lidí s šálou omotanou kolem krku a s kapucí na hlavě, kteří vláčejí na zádech batoh, narůstá, může znamenat, že se blíží nějaká výrazná změna klimatu či přímo přírodní katastrofa, uměle vyvolaná nějakými spiklenci či tajnou organizací nového světového řádu. V důsledku této události budou lidi nuceni přemísťovat se z místa na místo, často až do vzdálených krajů, něco jako stěhování národů, a podnebí bude tak nevlídné, že budou muset mít krk chráněný tlustou šálou a hlavu chráněnou kapucí.

To je zatím všechno, na této konspirační teorii totiž teprve začínám pracovat. Úžasný

Lucifer
20
Lucifer * 12.10.2012, 18:02:20
Já bych to tedy uzavřel obecným tvrzením, že z autorů konspiračních teorií se často stávají jejich generátoři. Úžasný

Axina
18
Axina * 12.10.2012, 17:40:43
[17] Jen si troufni Smějící se

Lucifer
17
Lucifer * 12.10.2012, 17:34:03
[14] Tohle už je příliš moc vymakané. U tak důležité tajné služby bych předpokládal, že všichni zaměstnanci jsou pod kontrolou, takže kdyby se onen důmyslnější příjemce nechodil dívat na lampy, dostal by buď padáka, anebo by celá ta šaškárna s lampami byla zrušena. Záleželo by na inteligenci jeho nadřízeného. Lampy by v tom případě z celé konspirační teorie vypadly a vzhledem k tomu, že tam blikají i v případě, když není kočárek s Afalokem na blízku, a taktéž v případě, kdy není na blízku nikdo kromě mne, pak se zde začíná rýsovat jen jediné řešení, které si však netroufám domyslet... S vyplazeným jazykem

Astra
16
Astra * 12.10.2012, 17:24:46
Afalkova maminka šla hrdě ulicí, pokukovala pyšně po svém dokonalém výrobku, neboť Afalok byl jejím prvním prototypem umělého moudrého dítěte ze zkumafky. Protože ale paní Kolafa, Afalkova tvůrkyně a vědkyně, měla oči všude, znepokojil ji stín může, jdoucí za ní. Kdo je ten neznámý? Svými čidly čula, že to není jen tak nějaký muž! Vnímavě začichala - čichám čichám člověčinu!, pomyslela neklidně. "Děcko" v kočárku se hlasitě zasmálo.Člověčinu? Máti? Kde to žiješ?.....

Ludmila
15
Ludmila 12.10.2012, 17:16:41
Podezřelým bývá autor,který věrně popisuje své pocity a konání. Tudíž jste podezřelý i Vy. Smějící se

Axina
14
Axina * 12.10.2012, 17:12:10
V kočárku se vezl malinký Afalok. Hrál si s generátorem náhodných čísel. A protože to byl ještě velice moc maličký Afalok, jeho generátor generoval jen čísla od 1 do 15. Vždycky když maličký Afalok vygeneroval číslo N, bylo toto číslo zasláno odesílateli tajné zprávy a rozsvítily se příslušné pouliční lampy. Odesílatel použil N-tou z 15-ti šifrovacích metod a zakódoval jednu větu sdělení a odeslal ji příjemci tajné zprávy. Příjemce zprávy seděl znuděně u počítače. Ani ho nenapadlo šilhat po pouličních lampách. Jakoukoliv větu tajné zprávy, kterou obdržel, prohnal postupně všemi 15-ti dekódovacími tabulkami. Jenom jedna z výsledných vět dávala smysl. Tvůrce kódované zprávy měl radost, jak je důmyslný. Příjemce zprávy měl také radost, protože věděl, že je důmyslnější. Ale největší radost měl maličký Afalok z toho, jak hezky blikají pouliční lampy.

Lucifer
13
Lucifer * 12.10.2012, 16:57:09
Doufám, že tady nikoho nenapadne použít ještě předložku "pod". Mrkající

«     1    2   »